12.11.2021

Kolejne jesienne nowości czytelnicze

 Zapraszam na kolejne jesienne nowości czytelnicze.Polacy pod tęczową flagą. Anna Konieczyńska.
Ludzie, nie ideologia

Andrzej Szwan ma osiemdziesiąt trzy lata, pamięta jeszcze drugą wojnę światową i powstanie warszawskie. W latach sześćdziesiątych poznał swoją pierwszą miłość, a dziś podbija estrady jako Lulla La Polaca, najstarsza w Polsce drag queen.

Ewelina i Kasia są parą od prawie dziesięciu lat. Od trzech razem z ich córką Amelią i psem Moką tworzą szczęśliwą, tęczową rodzinę.

Bartek ma siedem lat i jest transpłciowym chłopcem. Jego mama Dorota od kilku lat walczy o szczęście swojego syna i innych dzieci LGBT+ w Polsce.

Temat społeczności LGBT+ od wielu lat nie schodzi z nagłówków gazet. Co roku odbywają się parady równości, a kolejne znane i lubiane osoby robią coming outy. Mogłoby się wydawać, że świadomość społeczna dotycząca osób LGBT+ jest duża. Tymczasem prawicowi politycy próbują społeczność LGBT+ utożsamić z nieistniejącą ideologią.

Anna Konieczyńska zebrała w swojej książce historie osób, które walczą o to, aby móc prowadzić normalne, zwyczajne życie. Osoby te szczerze opowiadają o swoim życiu, rodzinie i tematach, które są dla nich ważne. Autorka pokazuje również to, co w ciągu ostatnich lat zmieniło się w postrzeganiu osób nieheteronormatywnych w Polsce, z czym muszą się dziś mierzyć i co należy zrobić, żeby wszystkim żyło się lepiej.


Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony.
Antologia opowiadań fantasy o tematyce słowiańskiej. Silne bohaterki kobiece w różnorodnych, często zaskakujących odsłonach słowiańszczyzny. Można spotkać tutaj zarówno współczesne szeptuchy, szamanki, demonice i boginki, jak i ich wcześniejsze wcielenia – sprzed wieków. Czytelnicy mają okazję powrócić do znanych już bohaterów z bestsellerowych książek, które już zdążyły podbić ich serca, jak i poznać zupełnie nowych. Niebanalne wykorzystanie motywu silnej obecności duchowości Słowian i wierzeń naszych przodków w obszernej i różnorodnej księdze.
W książce znajdziemy opowiadania takich autorów, jak: Katarzyna Berenika Miszczuk, Martyna Raduchowska, Marta Krajewska, Marcin Podlewski, Jagna Rolska, Rafał Dębski, Anna Szumacher.

Wszystkie opowiadania czyta się z prawdziwą przyjemnością. Jak to zwykle w takich zbiorach bywa, są opowiadania nieco lepsze i nieco gorsze, ale każde z nich jest pełne tajemnic i czyta się je z czystą przyjemnością. Dług honorowy. Wojciech Chmielarz.
Wilki to niewielka wieś zagubiona gdzieś nad jeziorem w województwie lubuskim. Miejscową społecznością wstrząsnęła tragedia, kiedy zamordowano tam młodą dziewczynę. Mordercę szybko złapano. Okazał się nim skłonny do wybuchów agresji odludek Traszka. Są jednak osoby, które nie wierzą w jego winę.

Bezimienny bohater, znany z Prostej sprawy, pojawia się w Wilkach, żeby zbadać sprawę. Sam jednak nie wie, w co się pakuje. Będzie się musiał zmierzyć z miejscowymi, którzy nie lubią obcych, holenderskimi gangsterami i tajemnicami przeszłości, które miały nigdy nie wyjść na jaw.

To powieść, którą czyta się z prawdziwą przyjemnością! Wartka akcja wzbudzająca naszą ciekawość stronica za stronicą, dobrze zarysowani bohaterowie, sporo tajemnic i niedopowiedzeń. To książka, której nie odłożycie, dopóki nie dojdziecie do końca! Ty kochasz mnie. Caroline Kepnes.
Joe Goldberg ma dość zgiełku miast, pozerów i dość Love. Szuka bliskości z naturą, prostych przyjemności na przytulnej wyspie na północno-zachodnim Pacyfiku. Po raz pierwszy od dłuższego czasu może odetchnąć. Dostaje pracę w miejscowej bibliotece – w końcu wie to i owo o książkach - tam poznaje: Mary Kaye DiMarco - bibliotekarkę. Joe nie będzie się wtrącał, nie popadnie w obsesję. Zdobędzie ją w staroświecki sposób. . . zapewniając ramię do wypłakania się, dając pomocną dłoń. Z biegiem czasu wyleczą swoje rany i zaczną żyć długo i szczęśliwie w tym sennym mieście. Ale czy na pewno? Sęk w tym, że Mary Kaye ma już swoje życie...

Jest to kolejna część książki, w której głównym bohaterem jest Joe Goldberg. Podobnie jak we wcześniejszych tomach, i tutaj prowadzona jest przez głównego bohatera narracja 1.osobowa. Często w swoich wypowiedziach zwraca się on również do swojej wybranki, do Mary. I gdyby ktoś nie czytał wcześniejszych książek i nie wiedział nieco więcej o Joe, mógłby przypuszczać, że ma do czynienia z całkiem przyzwoitym, mocno poukładanym, wyjątkowo inteligentnym, może nieco specyficznym, ale wcale nie tak złym człowiekiem. Cóż, pozory mogą mylić, bo trupów i różnych wypadków w tej książce dziwnym trafem wcale nie brakuje...
Polecam książkę również tym osobom, które nie znają wcześniejszych dwóch tomów.  Ania na uniwersytecie. Lucy Maud Montgomery.
Czy jest jeszcze ktoś, kto nie zna uroczej Ani Shirley? Dziewczynki, która jako mała panienka została adoptowana przez Marylę i jej brata Mateusza, omyłkowo zresztą, bowiem rodzeństwo pragnęło chłopca? Ania wyrosła już na dużą pannicę, która właśnie rozpoczyna swoje studia. W tomie tym poznajemy jej dalsze losy, przygody, rozterki. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Ani, do których i ja się zaliczam ;-)1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawe propozycje, z chęcią je przeczytam. Uwielbiam książki, ponieważ uważam, że czytanie pomaga nam stale poszerzać naszą wiedzę. Według mnie jest to niezwykle ważny aspekt. Z tego powodu jakiś czas temu zapisałem się na kurs fgazowy, ponieważ chciałbym nauczyć się czegoś nowego.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!