28.03.2019

Kilka wiosennych nowości czytelniczych

Zapraszam na cztery książki, które w ostatnim czasie pojawiły się na rynku czytelniczym."Chata nad jeziorem" Roma J. Fiszer

Vanessa jest trzydziestoletnią malarką, w jej życiu uczuciowym następuje niespodziewany kryzys. Rezygnuje ze związku i ślubu z mężczyzną, z którym była od czasów szkoły średniej. Pokłócona z rodzicami, załamana, zamyka się na trzy miesiące w swojej pustelni, małym gdyńskim mieszkanku. Gdy wreszcie decyduje się dać znać o sobie, na randkowym czacie poznaje Emilię z Krakowa oraz rzeźbiarza o nicku Samotny Gbur, gdzieś z Kaszub. Zanim zauroczy się nim, już jako Pawłem, upłynie trochę czasu, a zdarzenia i nastroje zmieniać się będą sinusoidalnie: od złych, poprzez dobre, do tragicznych, a potem…

W chacie nad jeziorem leczą się serca, kiełkuje miłość, talenty sięgają wyżyn, a skłóceni poznają, że nie mogą bez siebie żyć. Wszystko w scenerii przepięknej kaszubskiej krainy lasów i jezior.To nie pierwsze moje spotkanie z twórczością Romy Fiszer i podobnie jak wcześniejsze jej książki, również i tę czytałam z prawdziwą przyjemnością. Książka napisana jest lekkim piórem, językiem prostym i przystępnym, co sprawia, że czas spędzony z bohaterami powieści staje się prawdziwym relaksem. Jeśli szukacie książek miłych i przyjemnych, których akcja w dużej mierze toczy się w pięknych okolicznościach przyrody, nie możecie przejść obok tej książki obojętnie. Przyjemne, odprężające zaczynanie - polecam!"Śmierć w blasku fleszy" Alek Rogoziński

Dwójka przyjaciół, Mariusz i Dominika, prowadzą agencję zajmującą się organizacją imprez. Kiedy otrzymują zlecenie przygotowania pokazu mody najpopularniejszych polskich projektantów, starają się zrobić wszystko, aby stał on się najważniejszym wydarzeniem towarzyskim sezonu.

Cel zostaje osiągnięty! Niestety nie tak, jak to sobie wymarzyli…

Pokaz kończy się morderstwem znanej modelki, a podejrzenia padają na jedną z pracownic ich agencji. Mario i Miśka postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i rozpoczynają własne śledztwo. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi im mama Dominki, zakochana w kryminałach Agathy Christie. Czy z takim wsparciem przyjaciołom uda się rozwiązać zagadkę i uratować reputację firmy?


Powiem szczerze, że książka ta była moją pierwszą książką Alka Rogozińskiego i byłam ogromnie ciekawa, czy jego styl pisania przypadnie mi do gustu. Zanim jednak dobrałam się do lektury, powieść porwał mi mój mąż - i w jeden wieczór pochłonął ją ;-) Książka napisana jest lekkim, gawędziarskim stylem, sporo w niej bohaterów i początkowo trzeba zachować niemało uwagi, aby nie pogubić się, kto z kim, jak i po co. Kiedy jednak "wkręcimy się" już w fabułę, nawet nie wiemy kiedy, a przed naszymi oczami ukazuje się słowo koniec ;-) Przyjemny kryminał, w którym nie brakuje dowcipu i ciekawych spostrzeżeń. Warto przeczytać! 


"Pamiętnik inteligenta" Jerzy Rakowiecki

Książka ta to wspomnienia powstańca warszawskiego i aktora, panicza z dworu i dyrektora teatru, komedianta i inteligenta. Kilkadziesiąt lat XX-wiecznej polskiej historii, w której mieszają się melancholia i satyra, patriotyzm i kpina, okupacja hitlerowska, stalinizm i stan wojenny. A nade wszystko parada największych sław teatralnych - Kazimierza Dejmka i Leona Schillera, Elżbiety Barszczewskiej i Romana Wilhelmiego, Tadeusza Łomnickiego i Niny Andrycz – widzianych z bliska, opisanych bez pardonu, z ich tajemnicami, słabościami i kulisami ich sławy. "Pamiętnik inteligenta" to Polska wielka i śmieszna, Polacy wspaniali i mali; to książka z dużą ilością ciekawych i intrygujących refleksji, urozmaicona fotografiami z tamtego okresu. Pozycja dla osób, które odnajdują się w tego typu lekturze.
"Dorożka nr 13" Ksawery De Montepin

Czy doskonale zamaskowana zbrodnia sprzed dwudziestu lat może ujrzeć światło dzienne?

Książę Jerzy de la Tour-Vaudieu wzbogacił się podstępem. Po pokonaniu wrogości rodziny dziś jest jednym z najbardziej wpływowych ludzi Paryża. W jaki sposób może mu zagrażać córka straconego dawno temu skazańca? A tym bardziej kartka znaleziona w londyńskim hotelu przez spóźnionego podróżnego?


Wyjątkowo obszerna powieść, napisana na 1136 stronach, pełna ciekawych wątków, wyraźnie nakreślonych bohaterów, nieoczekiwanych zwrotów akcji. To książka, która powstała w XIX wieku, jej styl pisania jest więc nieco inny od współczesnych powieści i musi minąć kilka stron, kiedy na dobre zaznajomimy się z nim - ale kiedy to już się stanie, wspaniała przygoda czytelnicza przed nami! Miłym urozmaiceniem są ciekawe ilustracje, które przyjemnie urozmaicają powieść. Mimo setek stron, gorąco polecam!
Czy któraś z tych pozycji szczególnie Was zainteresowała?

11 komentarzy:

 1. Słyszałam o wszystkich tych czterech książkach, ale tylko pierwsza z nich najbardziej mnie do siebie przekonuje ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. O żadnej z tych książek akurat nie słyszałam ;) Sama obecnie czytam Cobena :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jedynie zainteresowała mnie Dorożka i Pamiętnik.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnia książka to mega cegła! Ale i tak chętnie ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajne pozycje książkowe; gdyby tak jeszcze wydłużyć dobę... ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest tyle nowości, że ciężko nadążyć... Ale ta powieść z XIX wieku też brzmi ciekawie, warto być otwartym na starszą literaturę!

  OdpowiedzUsuń
 7. Alek Rogoziński czeka na półce na przeczytanie.Reszty z tych pozycji nie znam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Widzę, że będę miała dużo do czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Trzy pozycje zdecydowanie mnie zainteresowały i znajdują sie w obrębie moich zainteresowań. Myślę, że przyjdzie czas, kiedy po nie sięgnę. Alka Rogozińskiego bardzo lubię za humor:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chata nad jeziorem i Dorożka mnie zaintrygowały. Poszukam 😀

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!