23.09.2019

Poznań: co zwiedzić poza Starym Rynkiem? Poznaj 5 najpiękniejszych zakątków!

Poznań rzadko pojawia się w rankingach najpiękniejszych miast w Polsce, co sprawia, że przyjeżdża tam mniej turystów niż do Krakowa, Wrocławia czy Trójmiasta. Szkoda, bo ośrodek, który większość osób kojarzy jedynie z zabytkowym Starym Rynkiem, urzeka również malowniczymi rejonami poza jego obrębem. 



Sprawdź, co warto zobaczyć w stolicy Wielkopolski i w jakim miejscu najlepiej zarezerwować hotel. 

Poznań jest dobrym kierunkiem weekendowych wyjazdów, choć i podczas dłuższego urlopu nie zabrakłoby w nim pomysłów na spędzenie wolnego czasu. Stolica Wielkopolski ma bowiem wiele do zaoferowania, nie tylko zabytki o dużej wadze historycznej, ale też klimatyczne dzielnice i urokliwe tereny przyrodnicze. Pomimo to, turyści najczęściej zatrzymują się w najpopularniejszej części miasta - na Starym Rynku i ograniczają do zwiedzania tego miejsca oraz ewentualnie jego najbliższych okolic. A wystarczyłoby wybrać hotel położony w bardziej zacisznym punkcie, w pobliżu natury i mniej znanych zakątków z ciekawą historią i architekturą w tle, aby poznać jeszcze bardziej atrakcyjne oblicze Poznania. 

Ostrów Tumski - kolebka Polski


Badania pokazują, że co trzeci turysta przyjeżdżający do stolicy Wielkopolski, poza Starym Rynkiem, odwiedza także Ostrów Tumski - wyspę, gdzie narodziły się Poznań i państwo polskie. Historia zaklęta w podręcznikach, w tym miejscu pozostaje ciągle żywa. Warto podążyć jej śladem do podziemi Katedry św. Piotra i Pawła, gdzie znajdują się królewskie grobowce i baptysterium, w którym najprawdopodobniej przyjął chrzest Mieszko I. Warto też udać się do Złotej Kaplicy. Ta bizantyjska budowla skrywa w swoim wnętrzu prochy pierwszego władcy Polski oraz jego następcy, Bolesława Chrobrego. Nie można pominąć wreszcie stanowiska archeologicznego z pozostałościami grodu z czasów piastowskich.    

Jezioro Maltańskie dla aktywnych 


Zaledwie 3 km na południowy-zachód od tego miejsca historia ustępuje naturze. Od niespełna 70 lat znajduje się tam dużych rozmiarów sztuczny zbiornik wodny - Jezioro Maltańskie. Jak magnes przyciąga osoby odwiedzające Poznań z zamiarem aktywnego spędzenia wolnego czasu zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Latem można się tam wylegiwać na malowniczej plaży, uprawiać nordic walking na szlaku wokół jeziora, pływać kajakiem i żeglować. Odbywają się także spływy pontonowe, a przez cały rok działa tor narciarski. W pobliżu znajdują się również parki linowe i Nowy Ogród Zoologiczny. Najważniejsze atrakcje oraz restauracje i hotel Poznań skupiają się na południowym brzegu jeziora. To zatem świetne miejsce na dłuższy przystanek w stolicy Wielkopolski, które pozwoli na połączenie aktywnego wypoczynku na łonie natury ze zwiedzaniem znanych i mniej znanych uroków Poznania, np. nieodległego Starego Rynku czy Parku Cytadela. Wyciszenie i relaks po przeżyciu intensywnych wrażeń zapewni wygodny i przytulny pokój z widokiem na malownicze jezioro w hotelu HP Park Poznań, a energii doda wykwintny posiłek w tamtejszej restauracji. 

Śródka i mural wart spaceru


Po wypoczynku warto się stamtąd udać na niedługi spacer szlakiem, którego turyści nie zdążyli jeszcze wydeptać. Prowadzi on do mało znanej perełki Poznania - Śródki. Ta część miasta może, choć nie musi zachwycić starymi kamienicami sprzed wieku, ale na pewno oczaruje kolorowym muralem 3D. Wielkoformatowe dzieło sztuki ulicznej nosi nazwę “Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle” i przedstawia zabytkową architekturę: dom szachulcowy i kamienice.  

Mural na Śródce w Poznaniu
 Mural na Śródce w Poznaniu

Łazarz - zapomniany skarb Poznania


Nietypowe murale ozdabiają także fasady budynków w kolejnej zapomnianej dzielnicy Poznania - Łazarzu. Jednak zamiast finezyjnych obrazów, przedstawiają wiersze różnych autorów. Są one ciekawą atrakcją do zobaczenia przy okazji zwiedzania zabytkowej architektury, która w pełnej krasie ujawnia się na Rynku Łazarskim. To bijące serce dzielnicy, które na co dzień jest usiane kramami pełnymi pachnących owoców i warzyw, ale też bibelotów i staroci. Ciekawskim okiem spoglądają na nie kamienice sprzed stu, a nawet prawie dwustu lat. O miano najpiękniejszej może z nimi konkurować narożna kamienica, stojąca dumnie u zbiegu ulic Głogowskiej i Niegolewskich. Zwieńczona zieloną wieżyczką przykuwa uwagę fasadą z klinkierowej cegły. 

Park Cytadela - zielona płuca miasta


Poznań swoje serce ma na Starym Rynku, a jego płuca znajdują się w Parku Cytadela. Zajmuje on aż 100 ha terenu, na którym dawniej mieściła się pruska fortyfikacja. O militarnym charakterze tego miejsca przypomina obecnie znajdujące się na terenie parku Muzeum Uzbrojenia. Większość osób przychodzi tam jednak, aby zażyć świeżego powietrza podczas różnego typu aktywności: spaceru, biegania, jazdy na rolkach czy na rowerze. To także świetne miejsce na piknik w cieniu drzew i relaks nad stawem w otoczeniu pięknych kwiatów w rosarium. 

Jak widać, Poznań niejedno ma oblicze. Zarezerwuj hotel w jego cichym zakątku i przekonaj się, która odsłona miasta zrobi na tobie największe wrażenie. 


6 komentarzy:

  1. Byliśmy w Poznaniu kilka lat temu, dużo się zmieniło od tego czasu, nie było np muralu :)
    Musimy tam jeszcze kiedyś pojechać :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też nie widziałem tego muralu, wrażenie to on robi. No niestety do listy to do ponowne odwiedzenie Poznania trzeba dopisać ;)

      Usuń
  2. Chciałabym kiedyś zobaczyć Poznań na żywo :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Na łazarzu mieszkałam, ale Śródka to mój prawdziwy dom :) Biegałam po tych uliczkach nim skomercjonizowali tę dzielnicę!

    OdpowiedzUsuń
  4. W Poznaniu znajdziecie mnóstwo świetnych miejsc :) Tutaj się urodziłam i nigdzie nie zamierzam się wyprowadzać.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!