19.07.2021

Skopiec czy Okole? Korona Gór Polski w Górach Kaczawskich

 Zapraszam na wyprawę na dwa najwyższe szczyty Gór Kaczawskich.Skopiec (724 m n.p.m.) jest szczytem wciąż jeszcze uznawanym za jeden ze szczytów należących do Korony Gór Polski. Jednak coraz częściej pojawiają się aktualizacje mówiące o tym, iż minimalnie wyższą górą jest Okole i prawdopodobnie wkrótce to właśnie Okole ma zostać uznane za szczyt Korony Gór Polski. 

Zanim jednak spory te zostaną rozstrzygnięte polecam wybrać się na dwa wierzchołki. Jeśli jesteśmy zmotoryzowani odległość między początkiem jednego a drugiego szlaku to zaledwie kilkanaście minut.


Trasa na Okole (najwyższy szczyt grzbietu północnego Gór Kaczawskich) rozpoczyna się na końcu wsi Lubiechowa. Przy głównej drodze znajdziemy bezpłatny parking i początek szlaków (wszystko dobrze widoczne jest z drogi). Początkowo wędrujemy żółtym szlakiem, później zmieniamy kolor na niebieski. Wędrując już niebieską trasą musimy zachować czujność, bowiem czasami ma się wrażenie, że którą drogę się nie wybierze, każda jest niebieska. Momentami może być to irytujące, ale nie zniechęcajmy się i ze spokojem i uwagą maszerujmy dalej :-) 

Trasa głównie jest szutrowa z ledwo wyczuwalnymi wzniesieniami, ale ostatnie 10-15 minut to już skałki i troszkę więcej wysiłku. Tuż pod szczytem znajdziemy drewnianą budkę piknikową i taras widokowy z ładną panoramą na bliższe i dalsze okolice. Widoki rekompensują wszelkie niedogodności i utrudnienia w bezstresowym dotarciu na szczyt ;-) 

Wędrówka w jedną stronę zajmie nam ok. 40 - 45 minut. Trasę spokojnie można pokonać z dziećmi. 


Trasa przez: Skrzyżowanie pod Okolem | mapa-turystyczna.pl

W drodze na Okole

Trasa na Okole

Okole - plandeka widokowa

Okole - taras widokowy

Okole - Korona Gór Polski

Okole - widok ze szczytu

Okole - Góry Kaczawskie

Okole - Korona Gór Polski

Okole - Góry Kaczawskie


Trasa na Skopiec (724 m n.p.m.) jest o wiele bardziej przyjazna i przyjemna niż na Okole. Tutaj nie ma żadnych nieporozumień i niespodzianek. 
Aby dotrzeć w rejony szlaku, we wsi Komarno kierujemy się żółtym szlakiem najbardziej na północ (tj. w górę wioski). Na końcu drogi po prawej stronie znajduje się niewielkie, bezpłatne miejsce parkingowe i to stamtąd rozpoczynamy naszą wędrówkę. Już z parkingu wyraźnie widzimy  charakterystyczny punkt na szlaku, tj. Buty Turystów. Za butami skręcamy delikatnie w prawo i kilkanaście minut spacerujemy przyjemnym lasem, wędrując niebieskim szlakiem. Wszystko jest bardzo dobrze oznaczone i nie sposób się pogubić. Po chwili docieramy do rozwidlenia Skopiec - Baraniec - my kierujemy się na lewo w stronę szczytu Skopiec i za moment jesteśmy już przy tabliczce z oznaczeniem szczytu. Na miejscu znajdziemy skrzynkę z pieczątką, zatem kolejny szczyt Korony Gór Polski (a może już nie? :-) ) można uwiecznić w książeczce. 

Wędrowanie na Skopiec zajmie nam nie więcej niż 30 minut. Trasa jest bardzo przyjemna i nietrudna i bez problemów pokonana zostanie przez turystów w każdym wieku.

Generalnie polecam wędrówkę na dwa szczyty. Zarówno jedna, jak i druga trasa jest ciekawa, natomiast jeśli zdobywamy Koronę Gór Polski, szczyty koniecznie powinniśmy zaliczyć.
Plusem wędrowania po Górach Kaczawskich jest również to, iż nie są to zatłoczone góry - turystów jest tutaj niezbyt dużo, co wyjątkowo uprzyjemnia obcowanie z przyrodą.

Jeśli chcecie poczytać nieco więcej o Górach Kaczawskich, polecam Wam zajrzeć również tutaj--> Góry Kaczawskie - co warto zobaczyć?


W drodze na Skopiec

Trasa na Skopiec

Skopiec - Góry Kaczawskie

Skopiec - Góry Kaczawskie

Skopiec Góry Kaczawskie

Szlak na szczyt Skopiec

Skopiec - Góry Kaczawskie
4 komentarze:

  1. Piękne zdjęcia i ciekawa trasa, Ja w górach była tylko raz w życiu mam nadzieję że w tym roku uda mi się jeszcze taki wyjazd.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie byłam jeszcze w Górach kaczawskich. Piękne widoki

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!