22.06.2021

Góry Kaczawskie - co warto zobaczyć i gdzie spać? Weekend w Górach Kaczawskich z dziećmi.

Propozycja pięknego, rodzinnego weekendu w Górach Kaczawskich.


Góry Kaczawskie - widok na Organy Wielisławskie

Góry Kaczawskie to pasmo górskie położone na Dolnym Śląsku, w Sudetach Zachodnich. To rejon, który nie jest intensywnie eksplorowany przez turystów, co stanowi jego ogromną zaletę. Całymi dniami można wędrować po pustych szlakach, za towarzystwo mając jedynie bogatą florę i faunę. Dziś chcę Wam przedstawić propozycję ciekawego, rodzinnego pobytu w tej Krainie Wygasłych Wulkanów. 


Co warto zobaczyć w Górach Kaczawskich?


- Wygasły Wulkan Ostrzyca (501 m n.p.m.)

Ostrzyca, znana również jako Śląska Fudżijama, jest najwyższym wzniesieniem Pogórza Kaczawskiego. Ma oryginalną stożkową sylwetkę i jest symbolem Pogórza Kaczawskiego. Wznosi się w zachodniej części Pogórza, niedaleko wsi Proboszczów. Ciekawe walory geologiczno-geomorfologiczne i botaniczne Ostrzycy, a także stosunkowo łatwa i niedługa trasa prowadząca do niej sprawiają, że jest ona obowiązkowym punktem podczas pobytu w Górach Kaczawskich.

Na Ostrzycę wędrujemy żółtym szlakiem. Aby dojechać autem możliwie najdalej, we wsi Proboszczów cały kierujemy się tym żółtym szlakiem i samochód zostawiamy na drugim parkingu. Jest tam sporo miejsc parkingowych i duża wiata, przy której można się posilić i odpocząć po wędrówce.

Z tego miejsca dotarcie na szczyt wygasłego wulkanu zajmie nam ok. 40 minut. Większa część trasy wiedzie przez zacieniony las, dopiero pod samym szczytem przyjdzie nam się zmierzyć z kamiennymi schodami. Z samego szczytu rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę bliższą i dalszą.

Na parking wracamy tą samą trasą, w sumie wycieczka trwa nieco ponad 1 godzinę i ma 6 pkt GOT.
Schody kamienne prowadzące na Ostrzycę

W drodze na Ostrzycę

Na wulkanie Ostrzyca 

Widok ze szczytu Ostrzycy 

- Organy Wielisławskie

Organy Wielisławskie to wulkaniczna lawa, która zastygła 250 milionów lat temu i utworzyła niesamowite skały zwane porfirem. To wspaniały pomnik przyrody będący atrakcją nie tylko w regionie, ale i na terenie kraju. 

Aby móc podziwiać Wielkie Organy Wielisławskie, możemy podjechać autem tuż pod skały. Drugą opcją jest spacer rozpoczynający się przy Młynie Wielisław (restauracja + miejsce noclegowe), zaparkowanie tuż pod tym Młynem i krótki spacer wzdłuż rzeki Kaczawa do Organów. Druga opcja, w dwie strony, zajmuje zaledwie kilkanaście minut, a sam spacer jest niezwykle przyjemny.
W drodze do Organ WielisławskichWielkie Organy Wielisławskie

Wielkie Organy Wielisławskie

Wielkie Organy Wielisławskie

Organy Wielisławskie

Organy Wielisławskie


- Skopiec (724 m n.p.m.), Korona Gór Polski

Skopiec to szczyt należący do Korony Gór Polski, więc jeśli zdobywacie owe szczyty, jest to dla Was punkt obowiązkowy podczas pobytu w Górach Kaczawskich. Aby dotrzeć w rejony szlaku, we wsi Komarno kierujemy się najbardziej na północ (tj. w górę wioski) żółtym szlakiem. Na końcu drogi po prawej stronie znajduje się niewielkie miejsce parkingowe i to stamtąd rozpoczynamy naszą wędrówkę. Już z parkingu wyraźnie widzimy kolejny charakterystyczny punkt na szlaku, tj. Buty Turystów. Za butami skręcamy delikatnie w prawo i kilkanaście minut spacerujemy przyjemnym lasem, wędrując niebieskim szlakiem. Wszystko jest bardzo dobrze oznaczone i nie sposób się pogubić. Po chwili docieramy do rozwidlenia Skopiec - Baraniec - my kierujemy się na lewo i za moment jesteśmy już przy tabliczce z oznaczeniem szczytu. Na miejscu znajdziemy skrzynkę z pieczątką, zatem kolejny szczyt Korony Gór Polski można uwiecznić w książeczce. 
Wędrówka jest tak przyjemna, iż decydujemy się jeszcze na zdobycie sąsiedniej góry, tj. Baraniec. Jest ona obok Skopca i grzechem byłoby o nią nie zahaczyć ;-)
Punkt widokowy przy górze SkopiecMiędzy Skopcem a Barańcem

Pod szczytem Baraniec

Niedaleko Barańca - widok na Organy Wielisławskie
Gdzie spać w Górach Kaczawskich?

Szukając miejsca noclegowego podczas naszego pobytu w Górach Kaczawskich koncentrowaliśmy się na tym, aby było to miejsce spokojne, zaciszne, położone nieco na uboczu, ale jednocześnie niedaleko różnych atrakcji. Miejsce, w którym będziemy mieć zapewnione pyszne, zdrowe jedzenie, ale także kącik kuchenny do własnej dyspozycji. Miejsce, w którym będziemy posiadać nie tylko swój pokój, ale i dostęp do przytulnego salonu i dużego ogrodu.

Wszystko to znaleźliśmy w Renatowych Izbach. Ta urocza agroturystyka położona jest w Nowej Wsi Grodziskiej, w przepięknej okolicy Krainy Wygasłych Wulkanów. W najbliższym sąsiedztwie siedliska znajduje się Zamek Grodziec oraz Wieś Piasku i Kamienia Czaple. Ogromnym plusem agroturystyki Renatowe Izby jest przepyszna kuchnia. Właścicielka przygotowuje posiłki wkładając w to mnóstwo serca - danie są nie tylko smakowite, ale i zdrowe, tworzone ze świeżych produktów, bogate w owoce i warzywa, w sporej mierze pochodzących z przydomowego ogródka, urozmaicone w kolorowe domowe przetwory. Zapach świeżego i różnorodnego domowego pieczywa budził nas równie przyjemnym aromatem, jak i świeżo zaparzana, mocna kawa. Posiłki zawsze można wcześniej ustalić z gospodynią, nie ma dla niej problemu, aby była to kuchnia wegańska czy też wegetariańska. Moje dzieci potrawami były zachwycone i wszystko w oka mgnieniu znikało im z talerza - na szczęście dokładki również nie stanowią tu najmniejszego problemu ;-) 
Chłodny salon z mnóstwem ciekawych książek wzbogacony piękną twórczością gospodarza, duży ogród z widokiem na nieczynną kopalnię piaskowca i Zamek Grodziec, możliwość spożywania posiłków wewnątrz lub na zewnątrz obiektu - te wszystkie drobne rzeczy tworzą piękną całość, która sprawia, że chce się tu przebywać, a także tu powracać ;-)

Agroturystyka Renatowe Izby

Renatowe Izby


Renatowe Izby
Renatowe IzbyRenatowe Izby


Agroturystyka Renatowe Izby

Agroturystyka Renatowe IzbyRenatowe Izby - widok na Zamek Grodziec* * artykuł sponsorowany * * 

16 komentarzy:

 1. Bardzo fajne miejsce, podoba mi się. Idealne na rodzinny weekend.

  OdpowiedzUsuń
 2. Idealne miejsce na wypad z rodziną.

  OdpowiedzUsuń
 3. Również polecamy wszystkie te miejsca - i dobrze wiedzieć,że są tam takie fajne miejsca noclegowe :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W ogóle nie kojarzę tych terenów, a tyle jest do zobaczenia. Piękna ta nasza Polska

  OdpowiedzUsuń
 5. Aż wstyd przyznać ale nigdy nie byłam w górach. Trzeba to nadrobić

  OdpowiedzUsuń
 6. Na Ostrzycy już byłam i potwierdzam wszystkie informacje przez Ciebie podane na temat tego miejsca. Widoki z góry są fantastyczne. Dwie kolejne atrakcje przede mną. Co do Skopca, to straci on niedługo miano najwyższego szczytu Gór Kaczawskim na rzecz góry Okole. Na jednej ze stron spotkałam się z taką informacją: " aktualizacja z 10.03.2021 r.. Pojawiły się kolejne dane weryfikujące wysokość szczytu Okole. Góra ta wznosi się na wysokość 724 m n.p.m. i już wkrótce zostanie uznana za szczyt Korony Gór Polski."
  Bardzo ciekawy i praktyczny wpis!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja Góry Kaczawskie znam tylko trochę, ale jak zawsze podobał mi się wyborny spacer z Tobą.
  Cudowne widoki, dzieci szczęśliwe i na końcu wspaniałe miejsce agroturystyczne.
  Nic tylko się zachwycać i polecać innym.
  Turystów mało, a okoliczności przyrody cudowne.
  Wspaniała relacja :-)
  Irena - Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajne miejsce, idealne szlaki na wyprawy z dziećmi ;) Fajnie, że je pokazujesz, bo zdecydowanie można tu znaleźć inspirację na jakiś ciekawy wyjazd.
  PS. Podsyłam link siostrze, bo ona jeszcze chyba nie ma planów na wakacje, mam nadzieje, że znajdzie coś dla siebie ;)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!