24.05.2017

"Pierworodna" i "Lato Eden" - recenzja książek Wydawnictwa IU.VI

Wraz z piękną, słoneczną pogodą pojawiło się na rynku sporo ciekawych premier czytelniczych. 

nowosci wydawnictwa iuvi

Również i Wydawnictwo IU.VI nie próżnuje i oferuje nam kilka wciągających nowości. Dziś przedstawiam dwie zupełne różne od siebie powieści, które całkowicie mnie zaskoczyły. Czy było to jednak pozytywne zaskoczenie? Zapraszam! :-) 

wydawnictwo iuvi

"Pierworodna" - II tom serii Piętno Krwawej Hrabiny

Audra wymazuje całkowicie swoją pamięć, zostawiając sobie jedynie informację na kartce, aby nie próbować tej pamięci odzyskać. Jednak liczne dziwne zdarzenia nie pozwalają jej trwać w bezczynności i za wszelką cenę stara się sobie przypomnieć, kim tak na prawdę jest i dlaczego wyzbyła się wszystkiego, co pamiętała. Po licznych perypetiach i przygodach udaje jej się to w końcu. Już wie, że zrobiła to po to, aby ratować swoją małą córeczkę, która gdzieś jest ukryta, a także ratować cały swój ród, bowiem jest ona Potomkinią rodu wywodzącego się od Elżbiety Batory.

To wszystko poznajemy w pierwszej części serii Piętno Krwawej Hrabiny, tj. w powieści "Potomkowie". W powieści, która niesamowicie wciąga już od pierwszych swoich stron. Książka "Pierworodna" także posiada niezwykle wartką akcję i ta akcja utrzymuje się przez całość powieści. Zwalnia może jedynie w niewielkich fragmentach, by po chwili jednak znów porywać w swój intensywny i szybki wir. Audra chce ostatecznie położyć kres wojnie prowadzonej od wieków między Potomkami a Dziedzicami, móc w spokoju i szczęściu żyć ze swoim ukochanym, a także cieszyć się bliskością i miłością córeczki. Nie jest to jednak proste, bo wciąż czyhają na nią niebezpieczeństwa, a życie jej i jej bliskich cały czas jest zagrożone.

Tempo akcji jest w tej powieści tak szybkie, że tak naprawdę głównie właśnie je zapamiętujemy z całej historii. Owszem, jest kilka niespodziewanych zwrotów akcji i ciekawe zakończenie, ale... jak dla mnie cała fabuła to przede wszystkim gonitwa i ucieczka. Być może podniosłam nieco tej książce poprzeczkę po przeczytaniu pierwszej części serii i oczekiwałam po niej czegoś równie fascynującego - fascynacja jednak u mnie się nie pojawiła. Jest akcja, jest przyjemny i wciągający język literacki, ale jak dla mnie brakuje tego czegoś. 

Dane techniczne:
 • Autor: Tosca Lee
 • Data wydania: 2017-04-26
 • Format: 13,5x20,5 cm
 • Liczba stron: 384
 • ISBN: 978-83-7966-031-5

* * *

wydawnictwo iuvi

"Lato Eden"

Przyjaźnią się od wielu lat. Są przyjaciółkami, które troszczą się o siebie, a także pilnują w wielu sytuacjach. Są ze sobą na dobre i na złe, a tych złych i ciężkich chwil jest niestety całkiem sporo.

Eden jest śliczna, odważna, podziwiana przez otoczenie. Nie potrafi jednak poradzić sobie z pewnym zdarzeniem z przeszłości, które ostatecznie doprowadza niemalże do tragedii. Eden znika niespodziewanie, pojawiają się różne domysły, policyjne dochodzenie intensywnie trwa, a czas działa na niekorzyść zaginionej. Czy została uprowadzona? Zamordowana? A może po prostu uciekła lub sama zrobiła sobie krzywdę?

Nieśmiała i spokojna Jess chce za wszelką cenę odnaleźć przyjaciółkę. Wmawia sobie, że jest winna jej zniknięciu, bowiem nie dostrzegła w porę, że coś może jej zagrażać. Sama ma za sobą ciężkie przeżycia i wiele sytuacji wzbudza w niej lęk. Usiłuje jednak to zwalczyć, ponieważ w tym momencie liczy się życie przyjaciółki...

To książka, która zupełnie mnie zaskoczyła. Patrząc na okładkę (swoją drogą, naprawdę piękną!) sądziłam, że będzie to dosyć lekka pozycja. Zasugerowałam się też krótkim cytatem na tylnej okładce ("Ten dzień zaczął się normalnie. Wstałam, zrobiłam sobie kreski eyelinerem, naciągnęłam rękawy na tatuaże i poszłam do szkoły. Brzmi znajomo?"), wg którego wydawało mi się, że będzie to typowa propozycja dla nastolatek. Już od pierwszych stron zobaczyłam, że się myliłam. Głęboki styl pisarki, dzięki któremu dobrze możemy wczuć się w przeżycia i odczucia wewnętrzne bohaterów i wciągająca fabuła nie pozwalają odłożyć tej książki przed jej przeczytaniem do końca. W treści pojawia się kilka retrospekcji, dzięki którym wiemy, jakie zdarzenia spotkały dziewczyny w przeszłości i w jaki sposób mogą one wpłynąć na ich obecne życie.

Pozycja mocna, niepokojąca, wywołująca dreszcze, pełna napięcia i emocji - obowiązkowo polecam!

Dane techniczne:
 • Autor: Liz Flanagan
 • Data wydania: 2016-05-10
 • Format: 13,5x20,5 cm
 • Liczba stron: 312
 • ISBN: 978-83-7966-032-2

6 komentarzy:

 1. Nie znam kompletnie tej książki. Pierwsze słyszę.
  Wydaje się bardzo fajna. Przeczytałoby się :)
  Pozdrowionka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Po "Pierworodną" z zainteresowaniem sięgnę, bo "Potomkowie" okazali się interesującą propozycją czytelniczą dla mnie i córki, tajemnice do rozszyfrowania, świetnie budowane napięcie i elementy fantastyki. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię książki tego wydawnictwa, mam ich w swojej kolekcji sporo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna pogoda zdecydowanie sprzyja lenistwu na świeżym powietrzy w towarzystwie książki. A to kolejna ciekawa propozycja na takie dni. Dzięki za podpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 5. zdawac by się mogło, że skoro przyzło lato więcej czasu będę miec dla siebie. Nic mylnego, hulajnogi, wycieczki do parku... nawet w ogrodzie jak się towarzystwo bawi słysze krzyki: mamiii mamii.. a tak bym chciała usiąść na pół dnia do lektury. Propozycje ksiązkowe świetne, chętnie po niekiedyś sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawe tytuły i z pewnością przyjrzę się bliżej, jak już wyjdę z setek książek z listy :))

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!