14.10.2016

"I wrzucą was w ogień" - recenzja książki

"Kiedyś przecież naga ziemia obeschnie i znowu się zazieleni. Przyjdzie wiosna.
Pierwsza od trzech wieków prawdziwa wiosna!"Mroczna i niepewna, szara i surowa- taka jest codzienność ludzi zamieszkujących Osadę przy lesie. Wielu z ich to ślepcy, którzy sami pozbawili się wzroku przed kilkunastoma laty, aby pozbyć się Lucyfera - w nic nie widzących spojrzeniach nie mógł się rozprzestrzeniać i zapanować nad ludźmi. Jednak czy tak naprawdę ten zły duch wymarł czy tylko przyczaił się gdzieś daleko i po prostu czeka cierpliwie na ujawnienie się, na ponowy atak i opętanie ludzi?

Oprócz Osady jest też Miasto, które odrodziło się na ruinach cywilizacji panującej jeszcze przed Upadkiem. Najważniejszym jego punktem zdaje się być Ciepłownia, niemalże uwielbiana i czczona przez mieszkańców. Jednak jakie tajemnice skrywa ona w sobie? Na czym polega całe jej funkcjonowanie, kto w niej pracuje i.... dlaczego tak dużo jest w niej trupów....?

Kaśka i Maciek to główni bohaterowie powieści, dzieci Kacpra i Miry, których poznaliśmy w pierwszym tomie "Dopóki nie zgasną gwiazdy". Dziewczyna jest żywa, energiczna, ciągnie ją w świat, chce poznać Miasto, a nie całe życie spędzić w małej izbie z ociemniałą matką. Młodzieniec to myśliwy, skryty i powściągliwy. Jakie skutki będzie mieć w sobie pociąg Kaśki do miasta? Czym skończy się to dla niej, dla jej rodziny i dla setek innych osób?

Powieść ta jest drugim tomem historii traktującej o świecie i rzeczywistości po wielkim Upadku. W pierwszym tomie sporo było opisów tej apokaliptycznej codzienności, niewiele było dialogów, niewiele uczuć i ciepła. Nawet związek Kacpra i Miry przedstawiony był lakonicznie, a oni sami w moim mniemaniu nie pałali do siebie wielkim, gorącym uczuciem. Można by rzec, że to nie ten typ powieści, że to nie o nią tu chodzi. Owszem, ale drugi tom jest już nieco inny. Jest tu temperamentna Kaśka, która jest uparta, ma swoje zdanie i gotowa jest wiele poświęcić dla swojej, jak jej się wydaje, wielkiej miłości. To, czy ta miłość okaże się trwała, to już inna bajka, ale tak naprawdę nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest, że bohaterowie mają uczucia, żeby nie powiedzieć nieco inaczej; mają swój charakter i dzięki temu mocniej im kibicujemy i z większą przyjemnością czytamy o ich przeżyciach i zmaganiach. A jest ich niemało! Dzieje się w tej powieści cały czas, zwykła rzeczywistość przeplata się z fantastyką i niewyobrażalnymi zdarzeniami. Zaskakują nas zwroty akcji, zaskakują nas sami bohaterowie. Na nudę nie możemy narzekać! Polecam nie tylko fanom fantastyki czy też powieści przygodowych, ale każdemu czytelnikowi, który lubi dobrze napisaną, wciągającą powieść.

Dane techniczne:
 • Autor: 
  Piotr Patykiewicz
 • Data wydania: 
  14 września 2016
 • Format: 
  140 x 205 mm
 • Liczba stron: 
  448 tekst
 • ISBN: 
  978-83-7924-636-6


16 komentarzy:

 1. Chyba nie dla mnie :) Ja wolę jak w tle jest miło i sympatycznie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wzbudziła mojego zainteresowania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama okladka do mnie juz nie przemawia, nie znosze fantastyki, niczego z tego gatunku ;) Recenzja ciekawa ale mnie nie przekonuje :) Nie moj typ :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy tom mi nie podszedł, ale może drugi mnie wciągnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No cóż pierwszej części nie czytałam więc po tą póki co nie sięgnę ale podoba mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba jedna z ciekawszych propozycji jakie ostatnio widziałam. Lubię mroczniejsze historie :D

  OdpowiedzUsuń
 7. obawiam się, że tym razem nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Coś dla mnie. Do takich książek mnie długo przekonywać nie trzeba :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!