15.11.2023

Bombki PRL - tradycja i wspomnienia

 Bombki PRL - tradycja i wspomnienia.
W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL), święta Bożego Narodzenia były czasem szczególnym, pełnym tradycji i wspólnego świętowania. Jednym z symboli tego magicznego okresu były charakterystyczne bombki choinkowe, które w owych czasach zyskały swój niepowtarzalny charakter.

Ozdoby choinkowe - kształty i motywy

Bombki PRL były zazwyczaj wykonane z delikatnego szkła, często ręcznie malowane, co nadawało im unikalny charakter. Klasyczne motywy to śnieżynki, gwiazdy, aniołki, choinki, a także postacie z baśni i literatury dla dzieci, np. podobizny Bolka i Lolka. Popularne były również wzory nawiązujące do symboli socjalistycznych, takie jak czerwona gwiazda czy młot i kowadło.

W czasach PRL, bombki były wytwarzane często w niewielkich, rodzinnych manufakturach, co nadawało im autentyczny charakter. Technologia produkcji była bardziej ręczna niż masowa. Sprawiało to, że każda bombka była unikatowa. Rzemieślnicy starannie rzeźbili formy i malowali detale. W rezultacie powstawały produkty o wysokiej jakości i estetyce.

Symboliczne elementy dawnych lat

Niektóre bombki choinkowe z okresu PRL miały również wyraźne przesłanie polityczne. Czerwona gwiazda, będąca symbolem komunizmu, często pojawiała się na bombkach i podkreślała związek z ideologią dominującą w tamtych czasach. Równocześnie, ludzie często chcieli zachować tradycję świąteczną, nawet jeśli dekoracje były nasycone ideologią.

Dziś, bombki choinkowe z czasów PRL stają się przedmiotem kolekcjonerskim. Ludzie szukają tych unikatowych ozdób w dobrym stanie, które przypominają im o czasach swojej młodości, świątecznej atmosferze i niepowtarzalnym klimacie tamtego okresu. Kolekcjonerzy cenią sobie zarówno estetykę, jak i wartość historyczną tych przedmiotów.

Nostalgia i wspomnienia

Bombki PRL stają się symbolem nostalgii przenosząc nas w czasy, gdy święta Bożego Narodzenia były wyjątkowe i inne niż obecnie. Pomimo ewentualnych trudności życia codziennego, okres świąteczny przynosił rodzinom radość i nadzieję. Dziś, kiedy patrzymy na te starodawne ozdoby, odczuwamy fale wspomnień i ciepła, związanych z tamtymi latami.

Podsumowanie

Bombki choinkowe z okresu PRL to nie tylko ozdoby świąteczne, ale również kawałek historii i tradycji. Ich unikalny charakter i różnorodność motywów sprawiają, że są one obiektem zainteresowania zarówno kolekcjonerów, jak i tych, którzy pragną zanurzyć się w atmosferze minionych lat podczas świąt Bożego Narodzenia. Piękne i kolorowe bombki stanowią nie tylko dekorację choinki, ale również przypominają nam o czasach, które pozostaną w naszej pamięci na zawsze.


* * * artykuł sponsorowany * * * 

6 komentarzy:

 1. Fascynujące, jak bombki mogą przenosić nas w czasie. Te z czasów PRL mają swój niepowtarzalny urok.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bombki z okresu PRL to nie tylko piękne ozdoby, ale też fragment wspomnień i kultury tamtych lat. Naprawdę ciekawy artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow, jakie ciekawe informacje! Nie wiedziałam, że bombki z czasów PRL miały takie różnorodne motywy, nawet z Bolkiem i Lolkiem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj jak to wspomnienia. Ostatnio widziałam że do mody wracają papierowe ozdoby

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś myślałam, że bombki to po prostu ozdoby, ale teraz widzę, jak wiele mają do "opowiedzenia".

  OdpowiedzUsuń
 6. A skoro lampki i choinka, to polecam również ten temat - http://www.rioinczestochowa.pl/pozostale/pierwsza-pomoc-przy-porazeniu-pradem/zage_qjer
  To naprawdę ma bardzo duże znaczenie ;-)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!