4.04.2023

Uprawa roślin w tunelu foliowym - ekologiczna, własna żywność!

Czy warto uprawiać własne rośliny w przydomowym ogródku? 
Czy warto hodować różne warzywa w ogrodzie przy domu? Czy ma sens bawienie się w ogrodnika i sadzenie sałaty, pomidorów, papryki i innych warzyw? 

Odpowiedź na te pytania jest oczywiście prosta - tak, warto posiadać własne warzywa w swoim przydomowym ogrodzie, między innymi po to, aby później móc cieszyć się z bogatych plonów własnoręcznie wyhodowanych roślin.


Jakie są zatem pozostałe, największe zalety uprawy warzyw w przydomowym ogródku?

Poznajcie 5 powodów, dla których warto uprawiać własne warzywa!


1. Zdrowa, ekologiczna żywność

Zajmując się samodzielną hodowlą warzyw doskonale wiemy, jakich używamy "wspomagaczy" do ich obfitego wzrostu. Często są to proste, naturalne środki (jak np. powstały nawóz z przydomowego kompostownika czy też nawóz z pokrzywy) lub też nie ma ich wcale. Nabywając warzywa w sklepie nabywamy jednocześnie pestycydy, różne przyspieszacze wzrostu i niekoniecznie korzystne związki. Sadząc własne rośliny mamy całkowity wpływ na to, co w sobie zawierają - a bardzo często, czego po prostu w nich nie ma, co jest dużym plusem.


2. Obfite plony

Bardzo często plony, jakie uzyskujemy w przydomowym ogródku, potrafią nas bardzo miło zaskoczyć swoją obfitością. Jakże często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie przejeść swojej sałaty, pomidorów czy też ogórków. Ten urodzaj często zdarza się, kiedy sadzimy rośliny w tunelu foliowym. Takie tunele znajdziemy m.in. w ofercie firmy Ogrodosfera.pl  Plusów sadzenia roślin pod folią jest całe mnóstwo! Warto wymienić chociażby to, iż wegetacja warzyw następuje znacznie wcześniej niż w gruncie bez żadnej osłony, szybciej uzyskujemy piękne i zdrowe plony, folia dobrze chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (silne wiatry, intensywne opady deszczu czy gradu), a także stanowi ochronę przed kontaktem ze szkodnikami. Decydując się na uprawę w tunelu foliowym możemy ponadto hodować takie rośliny, jakie normalnie nie rosną w chłodniejszych strefach klimatycznych, jak np. arbuzy czy melony. Tunele foliowe możemy wybrać w dowolnym dla nas rozmiarze - jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca, zdecydujmy się na niewielki foliak. Kiedy natomiast chcemy puścić wodze fantazji i zasadzić dużą ilość rozmaitych roślin, pomocny może się okazać większych rozmiarów tunel foliowy. 


3. Niska cena

Szybujące w górę ceny różnych artykułów spożywczych nie ominęły niestety warzyw i owoców. Chcąc zakupić paprykę, pomidory czy też sałatę na sklepowej półce liczyć się musimy każdorazowo z niemałym wydatkiem. Hodując własne warzywa koszty te znacząco spadają. Przy zakupie jednego opakowania nasion sałaty wydamy ok. 2-3 zł, a uzyskamy z niego kilka/ kilkanaście główek soczystej, zielonej rośliny! Koszty własnej uprawy są tu zatem nieporównywalnie niższe.


4. Możliwość uprawy przez cały rok

Dobry tunel foliowy to tak naprawdę możliwość hodowli roślin przez cały rok! Oczywiście uprawę taką należy dobrze zaplanować pod kątem kolejności sadzenia roślin, ich rodzaju i dbania o odpowiednie nawożenie, ale wszystko to można zrobić, by cieszyć się swoimi różnorodnymi uprawami przez cały długi rok. 


4. Wspaniała satysfakcja!

Kiedy z malutkich ziarenek pomidorów urosną nam piękne, dorodne okazy malinówek lub malutkie, słodkie pomidorki koktajlowe, satysfakcja, jaką czujemy, jest ogromna! Nic tak nie cieszy, jak ładna roślina wyhodowana  zupełnie samodzielnie od samego początku.


5 powodów, dla których warto uprawiać własne warzywa!

5 powodów, dla których warto uprawiać własne warzywa!" Artykuł powstał w ramach współpracy z Ogrodosferą" 


13 komentarzy:

 1. Uprawa własnych warzyw to świetne rozwiązanie, zarówno pod kątem zdrowia, jak i ekonomii. Poza tym własne zawsze smakują najlepiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Własne warzywa to ogromny komfort. Nie tylko finansowy, ale też smakowy. Wiesz co jesz i wiesz, że jest to zdrowe. O szklarniach wcześniej słyszałam i sama taką małą szklarkę miałam. Tunele foliowe wydają się być podobnym i ciekawym rozwiązaniem. Nie są też drogie, więc na dłuższą metę każdy ogrodnik powinien być z nich zadowolony!

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety ceny w sklepach są coraz wyższe, a jakość pozostawia wiele do życzenia. Zdecydowanie warto zainwestować w tunel foliowy, o ile mamy na to warunki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z pewnością znalazłoby się jeszcze kilka dodatkowych zalet. Moi rodzice zawsze mieli swój własny ogródek i szczerze mówiąc, te pomidory i ogórki były o niebo lepsze niż te ze sklepu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rośliny w tunelu zdecydowanie szybciej rosną niż na otwartym powietrzu. Moim zdaniem warto o tym wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super! Też bardzo chciałabym mieć szklarnię u siebie w ogrodzie, ale póki co muszę się zająć pozostałymi aspektami jeżeli chodzi o budowę domu. Wraz z mężem musimy się m.in. skontaktować z firmą, która zajmuje się wywozem szamba w Gliwicach.

  OdpowiedzUsuń
 7. moja działka jest za mała by taki tunel, choćby niewielki, sobie postawić, ale mam za to podwyższone grządki z bloczków betonowych do uprawy warzyw :D podpatrzyłam to rozwiązanie na jednym z blogów i od razu chciałam takie mieć u siebie :D pięknie się prezentuhą, a do tego jakie są praktyczne!

  OdpowiedzUsuń
 8. Takie roślinki dużo szybciej rosną i dojrzewają :)

  OdpowiedzUsuń
 9. myślę że takie konstrukcje trzeba uwzględnić na etapie urządzania ogrodu. w końcu są dosyć duże, nie można ich stawiać przy niskich roślinach bo będą dawać cień, gleba też musi być odpowiednia. może jakaś mini-szklarnia by przeszła...ja bym jednak zgłosiła się do projektanta ogrodów na starcie

  OdpowiedzUsuń
 10. Też marzę o takiej przydomowej szklarni, ale póki co jestem dopiero na etapie wykańczania mojego nowego domu. Zastanawiam się też nad zamówieniem markizy solarnej, ponieważ moja siostra mi ją poleciła. Dzięki temu poddasze nie będzie się tak bardzo nagrzewać. Muszę przemyśleć tą decyzję.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja również hoduję w swoim ogródku wiele pyszności! Można w nim znaleźć owoce, warzywa oraz inne uprawy. Oprócz tego na gospodarstwie posiadam wiele zwierząt, o które dbam najlepiej jak tylko potrafię. Z tego powodu zamawiam sprawdzoną paszę dla kur niosek.

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny sposób na wykorzystanie przydomowego ogródka! Ja również chciałabym zasadzić u siebie różne krzewy oraz drzewa owocowe, aby móc mieć własne produkty tego typu. Póki co muszę jednak zaczekać na wiosnę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak to widzicie - https://wywozz.pl/wycinka-krzewow/ Jeśli wycinka drzew w Krakowie i okolicach to oni czy ktoś inny? Zależy mi na jakości, solidności, dobrym podejściu. Gdzie pytać?

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!