20.03.2023

Zwiedzamy Nowy Jork - czy trzeba bać się dużych miast?

Zapraszam na wycieczkę za ocean! Zwiedzimy Nowy Jork i przekonamy się, że nie trzeba bać się dużych, obcych miast.Duże budynki, duże samochody, duzi ludzie, duże opakowania proszku do pieczenia i... małe butelki z piwem. Pierwszy kontakt z nowym miastem to zawsze ciekawe spostrzeżenia, które na zawsze pozostają w pamięci. Jedną z pierwszych myśli osób podróżujących do Nowego Jorku to z pewnością również zastanawianie się "jak ja tu zasnę??" Nieustannie słychać sygnały karetek, głośne dźwięki z lokali, odgłosy rozmów w różnych językach. Tak, to miasto nigdy nie śpi - ale przecież w takim mieście szkoda czasu na sen!


Nowy Jork to najgęściej zaludniona metropolia w Stanach Zjednoczonych i jednocześnie jedna z największych na świecie. To miasto, w którym spotykają się przedstawiciele niezliczonych kultur, od afrykańskich po azjatyckie i oczywiście europejskie. Ludzie porozumiewają się tutaj w ponad 800 językach, co jest aż trudne do uwierzenia! Dzięki tej niesamowitej różnorodności każdego dnia można poznawać świat nawet nie ruszając się poza granice miasta.

Samo zwiedzanie Nowego Jorku wcale nie jest trudne i skomplikowane. Sieć metra jest wspaniale rozwinięta i mimo to, że ulice są całkowicie zakorkowane, kto nie ma potrzeby (np. turyści), ten auta wcale nie używa. Miasto jest ogromne, ale jednocześnie wyraźnie podzielone na dzielnice, do których bez problemu dotrzemy wyżej wspomnianym metrem. Przewodnik do ręki, wybieramy cel - i do dzieła! Szczególnie przyjemnie i bezproblemowo wędruje się po Manhattanie, gdzie jest bardzo regularna siatka ulic - od wschodu na zachód biegną ulice, a od południa na północ aleje. 

A co zwiedzać? Tu bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie! Wielki Central Park, w którym z racji rozmiaru nietrudno się zagubić, niezwykle ruchliwy Times Square, gdzie przeważają turyści z aparatami fotograficznymi, zwyczajny Bronx na północy, gdzie turystów z kolei brakuje. Szeroka plaża przy Oceanie Atlantyckim, gdzie głównie relaksują się Portorykańczycy i Meksykanie, odpoczywający z wielkimi magnetofonami przy uchu; cała masa rozmaitych parków, parczków, skwerków - no i ogromnych drapaczy chmur. Niesamowity mix kulturowy i niezwykły mix językowy, na którego całość składa się to miasto.

Zwiedzamy Nowy Jork - nowojorskie metro

Wyprawa za ocean kiedyś nie należała do najprostszych. Od jakiegoś czasu podróżowanie stało się jednak znacznie łatwiejsze. Jeśli chodzi o wizy, to Polska włączona jest do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program). Aby podróżować do USA, należy uzyskać zezwolenie wjazdu poprzez Elektroniczny System Autoryzacji Podróży (ESTA) lub też posiadać ważną wizę wydaną przez ambasadę Stanów Zjednoczonych.   

Można zdecydować się na samodzielne podróżowanie, bądź też skorzystać z propozycji biur podróży, a tych na rynku jest całkiem sporo! Mnóstwo świetnych opcji ma np. Biuro Podróży Itaka. Znajdziemy tu nie tylko wycieczkę do Nowego Jorku, ale także na Florydę, do Los Angeles czy też Las Vegas. Ciekawych propozycji jest zresztą prawdziwe multum i to na całym świecie! Ale ja osobiście proponuję rozpocząć od Big Apple, czyli Nowego Jorku - miasta, które uzależnia i nie pozwala o sobie zapomnieć... 


Zwiedzamy Nowy Jork

Zwiedzamy Nowy Jork

Zwiedzamy Nowy Jork

Zwiedzamy Nowy Jork

Zwiedzamy Nowy Jork

Zwiedzamy Nowy Jork

Zwiedzamy Nowy Jork

Zwiedzamy Nowy Jork

Zwiedzamy Nowy Jork

Zwiedzamy Nowy Jork

Zwiedzamy Nowy Jork - Chinatown

Zwiedzamy Nowy Jork - Chinatown


Zwiedzamy Nowy Jork - Central Park

Zwiedzamy Nowy Jork - Central Park

Zwiedzamy Nowy Jork - Central Park

Zwiedzamy Nowy Jork - Central Park

** Wpis powstał w ramach współpracy z Biurem Podróży Itaka ** 

3 komentarze:

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!