8.03.2023

Nowości czytelnicze, czyli co nowego w mojej biblioteczce?

Zapraszam serdecznie na kilka nowości czytelniczych, które ostatnimi czasy pojawiły się w mojej biblioteczce.
"Sekretne schronisko" Agnieszka Olszanowska
Początek XIX wieku. Opętana nienawiścią do podopiecznych teściowej hrabina Luiza Skrzypowska wygania z pałacu Polę i jej matkę, kucharkę Elżbietę. Pozbawione dachu nad głową kobiety trafiają pod opiekę doktora Wacława, który postanawia wysłać Polę na kurs wiejskich położnych, aby zapewnić jej pracę i pewne utrzymanie. Dziewczyna nie wie, że zakochany w niej mężczyzna pod przykrywką praktyki lekarskiej prowadzi schronisko, gdzie zamożne damy potajemnie rodzą niechciane dzieci. 

Jest to pierwsza część nowej, czterotomowej serii opowiadającej o wiejskich babkach, akuszerkach i położnych. Szczerze muszę przyznać, że sam początek powieści nie zrobił na mnie oszołamiającego wrażenia. Za dużo imion, nazwisk, przeskoków w czasie i można się było nieco w tym wszystkim pogubić. Na szczęście było to jedynie moje początkowe odczucie, bowiem dalej powieść czytało się świetnie! Dobrze nakreślone tło historyczne, rzeczywistość i zabobony, w które aż trudno uwierzyć, mnóstwo tajemnic i śledzenie losów ubogiej dziewczyny Poli.
Z niecierpliwością oczekuję kolejnych części tej serii!
"Sekrety letniej nocy" Lisa Kleypas 
Wydaje się, że piękna i dumna Annabelle Peyton ma wszelkie powody, by móc przebierać w zalotnikach. Do szczęścia brakuje jej jednak najważniejszego: posagu. Aby ocalić rodzinę przed finansową katastrofą, postanawia wykorzystać swoje największe atuty w walce o ożenek z odpowiednim arystokratą. Na horyzoncie jest już nawet jeden kandydat - Simon Hunt, intrygujący, nieustępliwy, ale i zamożny mężczyzna, który jasno dał do zrozumienia, że z radością stanie się jej przewodnikiem po świecie cielesnych rozkoszy.

Jeśli nieobce są Wam romanse historyczne i świetnie czujecie się historiach osadzonych w XIX wieku, książka ta bez wątpienia przypadnie Wam do gustu. Rzec można, iż jest to klasyczny przykład takiego romansu - biedna, piękna, dumna Ona, bogaty, przystojny, pewny siebie On i mnóstwo perypetii, zanim oboje stwierdzą, że są sobie pisani ;-) Książka napisana lekkim, przyjemnym piórem, co czyni ją idealną pozycją na spokojne, miłe popołudnie z filiżanką dobrej herbaty.
Pozycja ta jest pierwszym tomem serii Wallflowers autorstwa amerykańskiej królowej romansu i moim zdaniem jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich amatorów tego gatunku."Z tej strony Sam" Dustin Thao
Siedemnastoletnia Julie ma dokładnie zaplanowaną przyszłość — wyprowadza się z małego miasteczka ze swoim chłopakiem Samem, uczęszcza do college'u w mieście, spędza lato w Japonii. Ale potem Sam umiera. I wszystko się zmienia. Załamana Julie opuszcza jego pogrzeb, wyrzuca jego rzeczy i próbuje wszystkiego, by zapomnieć o nim i tragicznej śmierci. Ale wiadomość, którą Sam zostawiła w swoim roczniku, przywołuje wspomnienia. Zdesperowana, by jeszcze raz usłyszeć jego głos, Julie dzwoni na komórkę Sama, żeby odsłuchać jego pocztę głosową. I Sam podnosi słuchawkę. W cudownym zbiegu okoliczności Julie otrzymuje drugą szansę na pożegnanie. Połączenie jest tymczasowe. Ale słysząc głos Sama, znów się w nim zakochuje, a z każdym telefonem trudniej jest pozwolić mu odejść. Jednak utrzymywanie w tajemnicy jej nieziemskich rozmów z Samem nie jest łatwe, zwłaszcza gdy Julie jest świadkiem cierpienia rodziny Sama. Nie mogąc stać z boku i patrzeć, jak cierpią ich ukochani, Julie jest rozdarta między wyjawieniem prawdy o swoich telefonach z Samem a zaryzykowaniem ich związku i utratą go na zawsze. 

Książka o pierwszej miłości, o stracie, o niemożliwości pogodzenia się ze śmiercią ukochanej osoby. Opowieść o bólu, na którego najlepszym lekarstwem wydaje się być... wyparcie i odrzucenie. Czy uda się pogodzić z wieczną rozłąką? A może jest na to jakieś panaceum, jakieś cudowne lekarstwo...?
"Marina" Angela Santini
On, Troy Tracker, Amerykanin szmuglujący narkotyki na skalę, jakiej nie powstydziłby się sam El Chapo. Chłopak z ulicy, którego jedyną słabością jest jego młodsza siostra. Wychowuje ją, odkąd wyszedł z poprawczaka, i robi wszystko, by zapewnić jej namiastkę normalnego życia. Jednak Maria pragnie wreszcie wyrwać się z nadopiekuńczych macek brata - i już zaplanowała, jak to zrobi.


Ona, Marina Moore, absolwentka wydziału biokinezjologii i fizjoterapii. Zmęczona nadmierną troską ojca postanawia spróbować życia na własną rękę. Zrządzeniem losu trafia do San Diego, gdzie zderza się ze światem, do którego grzeczne dziewczynki nie mają wstępu.

Jak tę książkę fajnie się czyta! Nawet nie przypuszczałam, że już od pierwszych stron tak bardzo wciągnę się w tę opowieść, a czytam niemało i niełatwo mnie zadowolić ;-)
Książkę można potraktować jako świetne oderwanie się od codziennych obowiązków, bowiem napisana jest zgrabnym, przyjemnym i łatwym w odbiorze językiem. Po raz pierwszy spotkałam się z piórem autorki - i było to wyjątkowo miłe spotkanie. Bohaterowie są wyraźnie nakreśleni, a cała narracja prowadzona jest naprzemiennie przez dwójkę głównych bohaterów, co miło urozmaica całą treść. Niegrzeczny, zabójczo przystojny, bogaty młody mężczyzna, śliczna, dobra, licząca każdy grosz młoda kobieta - i namiętność, nad którą nie są w stanie się obronić. Jest gorąco! 
"Zaginiony arabski książę" Marcin Margielewski 
Saudyjscy mężowie decydują o losie swoich żon, a narzędziem ich władzy często stają się dzieci.


Poruszająca historia kobiety, która straciła prawo do opieki nad swoimi dziećmi, a losu jednego z nich nigdy nie poznała…


Saudyjski książę Badr Al Saud był rozczarowany, że jego dziecko urodziło się z wadą genetyczną i postanowił ukarać za to żonę. Kobieta mogła spędzić ze swoim synkiem jedynie kilka minut - później już nigdy go nie zobaczyła. To jednak nie był koniec jej kary. Niedługo po porodzie trafiła do Dar Al Reaya. To okryte złą sławą powszechnie znane ośrodki dla saudyjskich kobiet, które są nieposłuszne i nie zachowują się zgodnie ze społecznymi oczekiwaniami. Miejsc tych nikt nie nazywa więzieniami, choć są ich najokrutniejszą wersją. Kobiety trafiają tam bez wyroku sądu, na wyłączne życzenie swojego prawnego opiekuna - męża, ojca, brata…

Niemało słyszy się o dramatycznych historiach kobiet poślubiających arabskich mężczyzn. Wciąż jednak są kobiety, które sądzą, że ich historia będzie inna... Mocno wierzą w to, że miłość pokona wszelkie przeciwności i różnice kulturowe, a życie rodzinne upłynie na wzajemnej miłości, szacunku i zaufaniu.
Ale historie niestety lubią się powtarzać, zwłaszcza te nieszczęśliwe... 
Opowieść tę także nie można zakończyć słowami: "... i żyli długo i szczęśliwie", a kobiecie dzielącej się z nami swoją historią pozostały już tylko smutek, żal, zgryzota i ogromna tęsknota za dziećmi, w tym wielka niewiadoma, co stało się z najmłodszym synkiem...  * Za egzemplarze recenzyjne dziękuję Wydawnictwu Prószyński i Spółka * 

9 komentarzy:

 1. Z ciekawością sięgnę po "Sekrety letniej nocy". Uwielbiam romantyczne historie osadzone w XIX wieku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszytskie zapowiadają sie ciekawie. Sama coś wybiorę z tej listy

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tej strony Sam Dustina Thao mam nadzieję, że ta książka będzie równie emocjonująca, co zapowiada opis.

  OdpowiedzUsuń
 4. Marina i Z tej strony sam bym chętnie przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pomóżcie, gdzie trzymacie książki? Szukam rozwiązań na przechowywanie dużej ilości książek w stosunkowo małym pokoju, może jakieś ciekawe zabudowanie kącika z fotelem, albo fajna biblioteczka? Pokażcie co macie u siebie

  Aktualnie szukam inspiracji na bibliotekę w salonie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy szukasz pożyczki? na działalność gospodarczą / osobistą lub w dowolnym celu, a następnie napisz do nas teraz, aby uzyskać szybkie zatwierdzenie, przy niskich stopach procentowych w wysokości 2%, nasz adres e-mail znajduje się poniżej: (dakany.endre@gmail.com)

  Pilna oferta pożyczki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pasję do czytania można łatwo połączyć z zamiłowaniem do języków obcych, np. do angielskiego. Coraz częściej można spotkać wydania dwujęzyczne, z tekstem podzielonym na dwie kolumny, dzięki czemu możemy podejrzeć tłumaczenie trudniejszych fragmentów i robić szybkie postępy w poszerzaniu angielskiego słownictwa.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy potrzebujesz pomocy finansowej? Pożyczki osobiste? pożyczki biznesowe? Kredyt hipoteczny? pożyczka dla firm? Rolnictwo i finansowanie projektów? Udzielamy pożyczki z oprocentowaniem 2%! Kontakt: (richardcosmos5@gmail.com)

  Oferta pożyczki.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!