21.02.2023

Robimy mydło! Mydło arganowe ręcznie robione

 Ręcznie robione mydło - czy to trudne zadanie? Jak samemu zrobić mydło arganowe? Dziś zapraszam Was na wspólne wykonane mydła arganowego! Przekonamy się, jakie składniki potrzebne są do jego zrobienia, ile zajmuje cały proces, a także dowiemy się, czy jest to trudne zadanie.


Od czego zacząć samodzielne wykonywanie mydła?


Aby rozpocząć swoją przygodę z mydłami, warto znaleźć stronę, która pokieruje nas krok po kroku w całym procesie. Fajnie, jeśli nie tylko dowiemy się z niej, jak zrobić dane mydło, ale i będziemy mieć możliwość nabyć na niej wszystkie niezbędne składniki.

Ja swoją mydlaną przygodę rozpoczęłam z Mydlanymi Rewolucjami. Znalazłam na niej warsztaty online "Jak zrobić mydło w 5 krokach?" i od tego zaczęłam. Warsztaty są bardzo obszerne, a jednocześnie poprowadzone prostym, przystępnym językiem - tak, aby mydlany laik wszystko mógł z łatwością przyswoić. Dzięki nim nie tylko dowiemy się, jak bezpiecznie wykonać wybrane mydło (zachowanie zasad bezpieczeństwa jest tu bardzo ważne!), ale także poznamy mnóstwo przeróżnych przepisów. Warto dodać, iż kiedy skusimy się na te warsztaty i wykonamy mydełko, po przesłaniu zdjęć do autorki strony otrzymamy od niej Certyfikat Ukończenia Warsztatów Mydlarskich, co uważam, iż jest świetnym pomysłem i stanowić będzie cudowną pamiątkę.


Kiedy przyswoimy już całą wiedzę zawartą w warsztatach (aczkolwiek w każdej chwili możemy do niej powrócić, bowiem uzyskujemy stały, nieograniczony dostęp po materiałów), możemy wybrać swój zestaw do robienia mydła. Wybór jest bardzo duży! Mydło czarnuszkowe, czarna orchidea, liliakowe, laurowe, lawendowe, morskie, oliwkowe, pomarańczowe, różane, truskawkowe, węglowe, winogronowe, cynamonowe, czekoladowe, kawowe,...  - do wyboru, do koloru!  

Ja zdecydowałam się na wykonanie mydła arganowego


Jak samodzielnie wykonać mydło arganowe? 


Cały proces najlepiej rozpocząć od przygotowania miejsca pracy, a także wszystkich rzeczy, które będą nam niezbędne, tj. różnych garnków, łyżek, wagi kuchennej, a także środków do naszej ochrony, tj. fartucha, okularów, rękawiczek. Warto wszystko mieć pod ręką, aby cała praca przebiegała miło, przyjemnie i bezpiecznie. Wszystkie te rzeczy mamy oczywiście dokładnie wymienione w naszym przepisie i jak tylko będziemy robić wg instrukcji, wszystko powinno przebiec bez najmniejszych problemów. 


Po przygotowaniu miejsca i wszystkich akcesoriów możemy zacząć działać. I tu również postępujemy wg instrukcji, a mówiąc w dużym skrócie, łączymy ze sobą poszczególne elementy w konkretnej kolejności i konkretnych proporcjach. Tutaj ważna jest aptekarska dokładność!

A co łączymy ze sobą? Masło shea, oleje kokosowy, rycynowy i arganowy, złotą mikę, jedwab, olejek zapachowy, wodorotlenek sodu i oliwę z oliwek. Kiedy powstanie już mydlana masa, wylewamy ją do formy (ja użyłam do tego drewniane pudełko po winie, które wyłożyłam papierem do pieczenia), czekamy ok. 24 godziny, po czym kroimy twardawy już blok na kostki mydła. Powstaje nam ok. 1 kg mydła, zatem zakładając, iż kostka będzie miała 100 gram, otrzymamy 10 kostek. Ja pokroiłam swój blok na trochę mniejsze kostki (ok. 70 gramowe), uzyskałam zatem ok. 14 kostek pachnącego mydła arganowego. 

Po pokrojeniu mydła na kostki układamy je w przewiewnym miejscu, bowiem zanim zaczniemy je używać, muszą poleżakować 6 tygodni. W tym czasie obniża się PH mydła, mydło twardnieje oraz łagodnieje.


I tak oto wykonaliśmy samodzielnie arganowe mydło - mydło bez żadnych sztucznych dodatków, od A do Z stworzone własnymi rękoma. Jak widać, nie jest to wcale takie skomplikowane, a przyjemność samodzielnego wykonania produktu jest ogromna.


Mydło arganowe ręcznie robione

Mydło arganowe ręcznie robione

Mydło arganowe ręcznie robione

Mydło arganowe ręcznie robione

Mydło arganowe ręcznie robione

Mydło arganowe ręcznie robione

Mydło arganowe ręcznie robione

Mydło arganowe ręcznie robione

Mydło arganowe ręcznie robione

Mydło arganowe ręcznie robione

Mydło arganowe ręcznie robione

Mydło arganowe ręcznie robione

Mydło arganowe ręcznie robione


* * * Post powstał w ramach współpracy z Mydlane Rewolucje * * * 2 komentarze:

  1. Faktycznie, warto jest spróbowac zrobić samodzielnie mydło :) Tworząc swoje własne mydło, masz pełną kontrolę nad składnikami, które używasz. Możesz uniknąć szkodliwych substancji chemicznych, takich jak SLS (sodu laurylosiarczan) czy parabeny, które często znajdują się w komercyjnych produktach do pielęgnacji skóry. Możesz również wybrać naturalne składniki, takie jak oleje roślinne, wosk pszczeli czy miód, które zapewniają Twojej skórze dodatkowe korzyści.

    OdpowiedzUsuń
  2. faktycznie eleganckie, luksusowe mydło w kostce, w dodatku może mieć taki kolor i zapach jaki chcemy :D sama nigdy nie robiłam kosmetyków, ale najwidoczniej nie jest to takie trudne jakby się mogło wydawać ;)

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!