10.11.2022

Elżbieta, Małgorzata, Sisi i Romy- 3 biografie fascynujących kobiet

Zapraszam na biografie fascynujących, niezwykłych kobiet.Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor.
W dzieciństwie i młodości były najbliższymi sobie osobami i najlepszymi przyjaciółkami. Kiedy jednak zrządzeniem losu ich wuj Edward VIII postanowił abdykować, relacje między Elżbietą a Małgorzatą uległy drastycznej zmianie. Małgorzata już zawsze musiała dygać przed siostrą, którą nazywała dotąd „Lillibet”, i spełniać jej życzenia.

Elżbieta patrzyła na wybryki młodszej siostry ze stoickim rozbawieniem, ale walka Małgorzaty o znalezienie sobie miejsca i pozycji w królewskim systemie – a także to, że niekiedy nie umiała sprostać jego oczekiwaniom – często były źródłem spięć i nieprzyjemności.

Ta fascynująca książka bada relacje sióstr na przestrzeni lat: od idylli wczesnego, odizolowanego od świata życia, poprzez trudne lata wojny, aż po rozejście się ich dróg po śmierci ojca i wstąpieniu Elżbiety na tron. Andrew Morton dzięki swojej wyjątkowej pozycji na dworze królewskim zapewnia wgląd w życie tych dwóch jakże różnych sióstr – jednej pełnej obowiązku i odpowiedzialności, drugiej pełnej buntu i niezgody – oraz opisuje trwały wpływ, jaki wywarły na Koronę, rodzinę królewską i sposoby jej dostosowania się do zmieniających się obyczajów XX wieku.

To książka, którą warto posiadać w swojej biblioteczce, a biografie tych sióstr po prostu warto znać. Niełatwe życie, niełatwe relacje, niełatwa codzienność, a każdy ich krok bacznie jest obserwowany i oceniany. Po takiej lekturze zawsze przychodzi zastanowienie, czy chciałoby się być na miejscu sławnej osoby z rodziny królewskiej...Romy i droga do Paryża.
Miłość zawiodła ją do Francji. Sztuka ją tam zatrzymała. Dwudziestoletnia Romy Schneider jest najlepiej opłacaną niemieckojęzyczną aktorką lat pięćdziesiątych. Rola Sisi, młodziutkiej cesarzowej, przyniosła jej międzynarodową sławę, uwielbienie widzów, ogromne pieniądze i status gwiazdy, ale jednocześnie wtłoczyła w ramy niewiniątka – zarówno na ekranie, jak i w życiu. W obliczu oczekiwań rodziny i rzeszy fanów, którzy widzą w niej ideał, a nie dorastającą dziewczynę, Romy nie ma odwagi, by zerwać z przesłodzonym wizerunkiem i rozwijać się artystycznie.

Wszystko zmienia się, gdy w jej życiu pojawia się Alain Delon, debiutujący francuski aktor, będący zupełnym przeciwieństwem osób z jej otoczenia. Po burzliwym początku znajomości między młodymi rodzi się romans i dziewczyna decyduje się podążyć za ukochanym do Paryża. Ten związek może jednak zniszczyć nie tylko jej karierę, ale także relacje z najbliższymi. Niespodziewana propozycja od włoskiego reżysera stanie się dla aktorki okazją do zawalczenia o siebie.

Michelle Marly przedstawia drogę, jaką Romy Schneider musiała przebyć, żeby uwolnić się od wizerunku Sisi i stać się tą wersją siebie, którą zawsze chciała być.

Oparta na faktach powieść o fascynującej kobiecie, która u szczytu kariery odważyła się położyć na szali wszystko, by pójść własną drogą.

Tę biografię czyta się jak najlepszą powieść obyczajową! Świetnie napisana, nie, jak typowa biografia, opisująca jedynie suche fakty, a powieść z prawdziwą akcją, pełną dynamiki i licznych wzruszeń. Cudowna książka, pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Sisi (z którą łatką notabene Romy walczyła do samego końca i pozbyć się jej nie mogła...).
Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze.
Cesarzowa Elżbieta należy do najbardziej rozpoznawalnych kobiet w historii. Ale kto kryje się za „mitem Sisi”? Co tak naprawdę wiemy o jej życiu? Jak wyglądała jej codzienność? Jakie miała dzieciństwo? Jakie normy społeczne wywierały wpływ na jej uczucia, myślenie i działanie? Czym różniła się od innych kobiet swojego stanu? I jak Elżbieta z niepewnej siebie nastolatki stała się pewną siebie kobietą, która – w rozumieniu standardów dziewiętnastego wieku – przebyła nadzwyczajny rozwój osobisty?

Na podstawie szczegółowej rekonstrukcji codzienności Elżbiety i licznych, dotychczas nieprzeanalizowanych źródeł autorka umożliwia zupełnie nowe spojrzenie na Sisi, właśnie na ten aspekt tworzenia się jej biografii, który leży u podstaw zachwytu nad austriacką monarchinią.

Martinie Winkelhofer udało się uwidocznić wszelkie aspekty tego kobiecego życia oraz przedstawić autentyczny i spójny całościowy obraz rozwoju Elżbiety. Przekonująco i z zamiłowaniem do detali autorka tej biografii ukazuje legendarną cesarzową Austrii z zupełnie innej strony: Sisi jako osobę prywatną na tle dziewiętnastego wieku. Centralny punkt tej książki stanowi nie cesarzowa, nie ikona – lecz młoda kobieta.

Jak naprawdę wyglądało życie Sisi, cesarzowej rozsławionej poprzez film z Romy Schneider w roli głównej? Czy było słodkie i usłane różami, czy wręcz przeciwnie, pełne trudności i licznych walk? 
Kolejna świetna biografia znanej na całym świecie, pięknej Cesarzowej Elżbiety, którąwarto poznać!


6 komentarzy:

 1. O Sisi kiedyś serial oglądałam, dawno temu. Myślę, że ta lektura mogłaby mnie zainteresować:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniałe rekomendacje bardzo ciekawych książek o silnych kobietach. Na pewno chętnie przeczytam o Sisi, bo jej biografia musi być fascynująca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam czytać książki biograficzne osób, które osiągnęły sukces, ponieważ zawsze motywują mnie do działania. Przykładowo niedawno postanowiłam przeprowadzić w moim życiu pewne zmiany. Z tego powodu zapisałam się na warsztaty radykalnie szczerej komunikacji.

  OdpowiedzUsuń
 4. O Cesarzowej Sisi oglądałam już serial, więc lekturę już daruję. Natomiast pozostałe tytuły bardzo chętnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny blog. Będę wpadać. Akurat czytałam "Elżbietę i Małgorzatę" i powiem krótko - uwielbiam tę biografię, a Morton jest dla mnie mistrzem. Książka godna polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię czytać biografie o silnych kobietach. Dzięki za ten wpis :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!