26.10.2022

Oryginalne pozycje czytelnicze dla nastolatków i dorosłych

 Zapraszam serdecznie na 3 oryginalne propozycje czytelnicze Wydawnictwa Widnokrąg.Wolfgang (niezwyczajny). Laia Aguilar.

Wolfgang lubi spisywać listy rzeczy niemożliwych, wie, jak dolecieć na Jowisz, a jego życiem rządzą logika i… muzyka. Tę ceni ponad wszystko. W rzeczywistości chłopiec dużo lepiej rozumie nuty niż ludzi, którzy go najczęściej drażnią. Wolfgang jest chłopcem w spektrum autyzmu.

Po nagłej śmierci matki jedenastoletni Wolfgang musi zamieszkać z ojcem, którego zupełnie nie zna. Postanawia uciec, by rozpocząć naukę w najlepszej akademii muzycznej na świecie, w końcu jest geniuszem – ma iloraz inteligencji 152 i wybitne zdolności muzyczne. Ale nie jest łatwo uciec niepostrzeżenie w kostiumie astronauty i hełmie na głowie…

Książka, mocna, wzruszająca, napisana prostym językiem, bez zbytnich upiększeń i przez to tak bardzo trafiająca do czytelnika. Traktuje o marzeniach, niezrozumieniu, stracie, potrzebach i pragnieniach nieco innego dziecka. Pokazuje, że odmienność  (w tym przypadku spektrum autyzmu) może być darem, nie problemem, o ile jest otoczona otwartością i miłością.Babukar szedł przodem. Giovanni Dozzini.

Zapis czterdziestu ośmiu godzin z życia czterech uchodźców ubiegających się o azyl we Włoszech – za nimi jest czas drogi przez połowę Afryki i Morze Śródziemne, teraz są w czasie oczekiwania, zawieszenia między nadzieją, że ich prośba zostanie przyjęta i lękiem przed odrzuceniem.

Babukar, Ousman, Yaya i Robert – dwóch z nich czeka na pierwszą rozprawę przed komisją, trzeci odwołuje się do sądu cywilnego, bo jego wniosek nie został zaakceptowany, tylko Babukar uzyskał ochronę humanitarną – przez pewien czas może żyć bez strachu. Dlatego zawsze idzie przodem.

Cała czwórka postanawia pojechać w weekend pociągiem nad morze, z Perugii na plażę Falconara Marittima. Ta podróż to zapis pozornie nieznaczących wydarzeń: spotkań, obsesji, wizji, meczów piłkarskich, zmiennych relacji (rozumianych również przez pryzmat zależności między ich rodzimymi językami a urzędowym włoskim), ale też konfliktów, na przekór którym czwórka przyjaciół zawsze się odnajduje, idąc gęsiego ulicami prowincji środkowych Włoch, jakby wrócili do Afryki.

Kolejna powieść mocno działająca na czytelnika ze względu na nieskomplikowany język i proste opisywanie zdarzeń. I podobnie jak w przypadku wcześniejszej książki, taki styl mocno działa na odbiorcę. Wzruszamy się, irytujemy, złościmy, odczuwamy żal i smutek, bo niestety opisywana rzeczywistość jakże często jest prawdziwa... W tej powieści wszyscy umierają. Beka Adamaszwili.

W dniu, w którym Memento Mori zdaje sobie sprawę, że jest postacią z supermocą podróżowania po książkach, postanawia zaatakować pisarzy, którzy skazują swoich bohaterów na śmierć. Wraz z grupą równie niezwykłych postaci wyrusza w nieprawdopodobną podróż po literackich dziełach i epokach, z reguły odnosząc sukcesy. Wszystko jednak wywraca się do góry nogami, gdy Mori odkrywa, że ​​w książce, której jest bohaterem, autor też postanawia kogoś zabić…

W tej historii tylko kilka stron dzieli Shakespeare’a, Prousta, Hemingwaya od Leonarda di Caprio, Samuela Becketta, Przyjaciół czy Doktora Who. Tu historia przeplata się z baśnią, baśń z dramatem, mit z współczesnym światem. Dość wspomnieć, że – jest taka możliwość – o życiu na Ziemi decydują tajemniczy Kardaszianie – elita wszechświata.

Jeśli lubicie oryginalne powieści, wobec tej książki nie możecie przejść obojętnie! Napisana w świetnym stylu, nagrodzona Nagrodą Literacką Unii Europejskiej, usatysfakcjonuje najbardziej wymagających czytelników, a zwłaszcza tych, którzy cenią w książce absurdalny humor, zabawę słowem oraz nieposkromioną wyobraźnię autora. To abstrakcyjna, nieprawdopodobna, momentami wręcz szalona historia, w której pełno jest znanych z klasyki literatury, teatru i filmu postaci oraz aluzji do niezliczonej ilości dzieł literackich.

1 komentarz:

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!