28.07.2022

Propozycje czytelnicze - kilka książek dla dorosłych i dla dzieci

 Zapraszam na kilka propozycji czytelniczych dla dorosłych i dla dzieci.



Kamperem do Kabulu. Hippisowskim szlakiem przez Turcję, Gruzję, Armenię, Iran i Afganistan.
Andrzej, były korespondent wojenny, zawsze marzył o tym, żeby pokazać żonie Afganistan, kraj groźny i piękny, niepodobny do żadnego innego. Ela, szamańska dusza, miłośniczka gongów i leczniczych ziół, nie była pewna, czy jest gotowa na tak niebezpieczną podróż.

Pewnego dnia pakują się do starego mercedesa MB 100 i ruszają dawnym jedwabnym szlakiem, który w latach 70. przemierzały kolorowe autobusy pełne dzieci kwiatów głodnych przygód, narkotyków i wolnej miłości.

Autorzy chcą zobaczyć nigdy niezdobytą przez obce wojska dolinę Pandższiru i Bamian, buddyjskie sanktuarium zniszczone przez islamskich radykałów. Odnaleźć dawnych przyjaciół, których Andrzej poznał podczas reporterskich wypraw do strefy wojny. Ale najpierw będą musieli pokonać przyprawiające o zawroty głowy serpentyny w górach Armenii i przeprawić się przez granice, na których każdy obcy witany jest z podejrzliwością.

Kto ich ugości, a kto będzie chciał oszukać? Czy stary szaman pomoże Eli pozbyć się lęku wysokości? Co zrobią, gdy na górskiej drodze hamulce w kamperze odmówią posłuszeństwa?

A przede wszystkim: czy zdążą dotrzeć do Kabulu, zanim zajmą go talibowie?


Fascynująca opowieść o miejscach, do których wielu z nas z pewnością nie dotrze. A może się mylę...? Może właśnie ta książka zachęci niejednego z nas do podróżowania Jedwabnym Szlakiem? Cała powieść napisana jest niezwykle barwnym językiem, niemalże czujemy się tak, jakbyśmy byli razem z małżeństwem na tej egzotycznej dla nas, orientalnej i fascynującej ziemi. 



Zielone światła. Wspomnienia. Matthew Mc Conaughey
Nagrodzony Oscarem aktor z chwilami szokującą szczerością mówi o sobie i pełnym zwrotów akcji życiu. Opowiada o przemocy w dzieciństwie, barwnej rodzinie, wychowaniu w głębokim Teksasie, pierwszych rolach filmowych i mozolnym pięciu się na szczyt kariery. Życie porwało go ze Stanów do Australii, gdzie spędził rok w bardzo dziwnym domu, do Mali, gdzie w wiosce Dogonów musiał zmierzyć się z zapaśniczym czempionem, i do Peru, gdzie pływał w Amazonce. W czasie tych podróży wiele przeżył i jeszcze więcej pojął, dzieli się więc mądrością i uczy, jak czerpać z życia więcej satysfakcji.

Te autentyczne i zaskakujące wspomnienia zachęcają do przyjrzenia się także sobie: do sięgnięcia w przeszłość, do refleksji i zadumy, a także do wyjścia na zewnątrz – przeżycia przygody, podejmowania ryzyka i szukania marzeń. Do wyruszenia w drogę, która pomoże nam zrozumieć siebie i to, co nas otacza.

Ciekawa i oryginalna autobiografia znanego aktora. Sporo w niej życiowych mądrości, porad, wskazówek. Aktor nie ogranicza się do typowego spisania swoich wspomnień, ale bardziej stawia nacisk na odczucia, sferę  emocjonalną, duchowość. To szczera, refleksyjna książka, dająca sporo do myślenia. Polecam!  



Chłopackie sprawy. Poradnik po dojrzewaniu.
To się dzieje! Twoje życie wywraca się do góry nogami. Ciało się zmienia, hormony przejmują kontrolę, a mózg przechodzi pewien rodzaj reorganizacji. Ten proces nazywa się dojrzewaniem i jest to najbardziej dramatyczna przemiana, jakiej kiedykolwiek doświadczysz… ale również najbardziej normalna rzecz na świecie.

Kiedy urośnie mi broda? Czy mój penis jest normalny? Jak być szczęśliwym, gdy ma się złamane serce? Odpowiedzi na takie pytania nie powinno się szukać w internecie. Dlatego z pomocą przychodzą norweskie lekarki – Nina Brochmann i Ellen Støkken Dahl – które stworzyły ten przewodnik, aby dać chłopcom rzetelne odpowiedzi i pomóc im w osiągnięciu dojrzałości i dorosłości.

Autorki ułatwiają nowemu pokoleniu dokonywanie świadomych wyborów dotyczących ich ciała i dobrostanu seksualnego i robią to w inteligentny, zabawny, kompetentny i przejrzysty sposób.

To książka marzeń dla młodych ludzi. Ponieważ zaś niektórzy chłopcy wchodzą w okres dojrzewania wcześniej a inni później, jest odpowiednia dla przedziału wiekowego od 10 do 16 lat.

Książka, która powinna znaleźć się w posiadaniu każdego młodego chłopca. Oczywiście nie znaczy to, że my, jako rodzice, mamy już całkowicie zaniechać rozmów z dziećmi dotyczącymi dojrzewania, ale pozycja ta może być ciekawym uzupełnieniem.


Woda. Chlupiące historie, które bawią i uczą.
Woda we wszystkich postaciach ma kluczowe znaczenie dla naszego życia, bo woda to życie.

Czy na pustyni jest woda? Dlaczego łzy są słone? Co się dzieje w wodociągach? Na czym polega obieg wody? Ile wody zawiera ciało człowieka?

Na te i wiele innych pytań płynnie i przekonująco odpowiada Susanne Orosz. Autorka w osiemnastu ciekawych historiach ukazała różne zagadnienia związane z wodą.

Celem publikacji jest pobudzenie zainteresowania problematyką wody i przekazanie informacji w pouczającej, ale lekkiej formie. Opowieści zawarte w tej wartościowej książce pokazują, jak ważny dla ludzi, zwierząt i przyrody jest błękitny żywioł. I że zajmowanie się nim przysparza mnóstwa radości.

Towarzysząc głównym bohaterom w ich przygodach, dzieci będą między innymi: razem z Sarą zastanawiać się, gdzie jest woda, skoro ciągle pada deszcz? Z Leonem skakać z trampoliny do basenu. A nawet zatroszczą się o strumień, który płynie w pobliżu szkoły Friedricha.

Ciekawa pozycja nie tylko dla młodego czytelnika. Jestem przekonana, że nawet nie każdy dorosły zna odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie zawarto w tej książce. A przekazywanie ciekawej wiedzy w przystępny i przyjemny sposób - tutaj w formie interesujących opowiadań-  to zawsze świetna sprawa!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!