20.05.2022

Zamek Szczerba i Jaskinia Solna Jama - Góry Bystrzyckie

Zapraszam na spokojną wycieczkę w Górach Bystrzyckich, podczas której pospacerujemy wokół ruin Zamku Szczerba oraz dotrzemy do jaskini Solna Jama.Zamek Szczerba położony jest w południowo-wschodniej części Gór Bystrzyckich. Jadąc z Międzylesia do Gniewoszowa już z drogi można dostrzec jego ruiny. Przy drodze umieszczono również kierunkowskaz "Do Zamku Szczerba" i samochód można zostawić w zatoczce przy owej drodze, aby spokojnie udać się na penetrację okolicy. 

Z parkingu do zamku dotrzemy w niecałe 10 minut. Zamek możemy obejść z wszystkich możliwych stron, pospacerować po jego "dziedzińcu" i wszystkich częściach. Dzieje tej gotyckiej warowni w znacznym stopniu okryte są mgiełką tajemnicy, bowiem zachowało się niewiele dokumentów opisujących jej losy. Co jednak nie zmienia faktu, iż zamek położony jest bardzo malowniczo ;-) 

Aby z Zamku Szczerba dojść do jaskini Solna Jama należy podążać cały czas niebieskim szlakiem. Spora część trasy to malownicze łąki i cały szlak nie powinien przysporzyć problemów nawet dzieciom. Po niecałej godzinie od rozpoczęcia trasy dochodzimy do Solnej Jamy. Jaskinia ta powstała w marmurach. Posiada ona duży sztuczny otwór, za którym ciągnie się upadowo szeroki korytarz. Jej długość to 40 metrów, głębokość 5 metrów. Jaskinia robi całkiem przyjemne wrażenie i będąc w okolicy warto pokusić się o jej odwiedzenie. 

Do pozostawionego przy drodze auta wracamy tym samym niebieskim szlakiem, po raz kolejny mijając Zamek Szczerba. Kolejną wycieczkę po Górach Bystrzyckich można uznać za udaną ;-) W drodze na Zamek Szczerba

Zamek Szczerba

Zamek Szczerba

Zamek Szczerba

Zamek Szczerba

Zamek Szczerba

Zamek Szczerba

Zamek Szczerba

Zamek Szczerba

Zamek Szczerba

Zamek Szczerba

W drodze do jaskini Solna Jama

W drodze do jaskini Solna Jama

Jaskinia Solna Jama

Jaskinia Solna Jama

Jaskinia Solna Jama

Jaskinia Solna JamaZamek Szczerba

2 komentarze:

  1. Interesuje mnie to - https://www.irmarserwis.pl/blog/plyn-chlodniczy-jak-zmienic
    Jaki płyn chłodniczy będzie optymalnym rozwiązaniem? Tutaj ma znaczenie jakiś konkretny parametr?

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!