14.02.2022

Kilka nowości czytelniczych idealnych na długie wieczory

 Zapraszam na kilka nowości czytelniczych idealnych na długie, wciąż jeszcze zimowe wieczory.
Druga siostra. Mohlin & Nystrom.
Alicia Bjelke to młoda kobieta, której zdeformowana twarz sprawia, że ludzie odwracają się na jej widok.
Oddała się więc pracy jako programistka i wraz z siostrą – piękną Stellą – założyła firmę i stworzyła cieszącą się ogromnym powodzeniem aplikację randkową.
Pewnego dnia Stella zostaje znaleziona martwa, a Alicia zdaje sobie sprawę, że jest kolejnym celem. Sprawa morderstwa zostaje przekazana byłemu agentowi FBI Johnowi Adderleyowi, który nadal przebywa w Karlstad i ukrywa się pod nową tożsamością.
Ciągle prześladowany przez demony przeszłości, zamiast uciekać, jest zmuszony raz na zawsze zmierzyć się ze swoją przeszłością, a śledztwo w sprawie morderstwa bardzo szybko daje mu ku temu pretekst. Jeśli uda mu się zrealizować swój plan, może mieć w końcu szansę na upragnioną wolność. Czy nie jest jednak za późno?

Książka ta jest kolejną powieścią napisaną przez duet Mohlin & Nystrom, należącą do Czarnej Serii Wydawnictwa Czarna Owca. O ile lektura pierwszego tomu nieco mi się dłużyła, tę część przeczytałam w jeden wieczór ;-) Jest to bardzo dobry, szwedzki kryminał, niemało w nim napięcia i zagadek. Ciekawe są retrospekcje, kilkakrotnie pojawiające się w treści, które sporo wyjaśniają i przyjemnie urozmaicają treść. Polecam każdemu amatorowi dobrego kryminału! Cisza. Siła spokoju w świecie pełnym zgiełku. Thich Nhat Hanh.
Cisza, która uzdrawia duszę.

Uważność jest praktyką, która wycisza panujący w nas zgiełk. Gdy nam jej brakuje, wiele rzeczy może nas odciągać od nas samych. Czasami odciągają nas żale i smutki związane z przeszłością. Ponownie przeżywamy dawne zdarzenia i na nowo odczuwamy ból, którego już raz doznawaliśmy. Łatwo stać się więźniem przeszłości.

Najnowsza książka pisarza to pochwała uważności, skupienia na chwili obecnej, bez której łatwo stracić poczucie sensu w rzeczywistości pełnej chaosu. Książka napisana jest przyjemnym, przyjaznym czytelnikowi językiem. Przechodzi się przez nią lekko, spokojnie, przyznając pisarzowi sporo racji i przy okazji zastanawiając się nad swoją ciszą i swoim otoczeniem. Idealna pozycja dla każdej zabieganej osoby!Ewangelia dzieciństwa. Lydia Millet.
Eve, podobnie jak jedenaścioro innych dzieci, znalazła się w letnim domku wbrew własnej woli. To jej rodzice – którzy właśnie pogrążają się ze swoimi znajomymi w alkoholowym otępieniu – wybrali to miejsce na wspólne spotkanie. No nic, trzeba będzie to jakoś przeżyć.

Letnia sielanka nie trwa jednak długo – zapowiadany wcześniej huragan i gwałtowna burza niszczą część posiadłości. Okazuje się, że dzieci i rodzice mają zupełnie inne podejście do tego, co należy zrobić: wyjechać i ratować życie, czy zostać, żeby chronić to, co jeszcze zostało?

Mocna, pełna metafor i nieprzewidywalności książka. Zamiana ról dorosłych i dzieci jest zaskakująca i wyjątkowo niepokojąca. Dorośli są nieporadni i zagubieni, zwłaszcza w momencie kryzysu, dzieci zorganizowane, konkretne, ale też nieco oschłe i pozbawione sentymentów... Cała historia opowiedziana jest w pierwszej osobie przez jedną z dziewczynek, która spokojnie i bez większych emocji relacjonuje wszystkie wydarzenia.
Powieść z całą pewnością przypadnie do gustu każdemu wytrawnemu czytelnikowi! 2 komentarze:

  1. Dziękuję za propozycje ciekawych książek do poczytania, prawda jest taka, ze ostatnio szukałam dla siebie czegoś nowego właśnie na zimowe wieczory (szczególnie kiedy pogoda na dworze jest wciąż nieciekawa).

    Od siebie polecam jeszcze ibuk:
    hhttps://www.ibuk.pl/katalog/433/kryminaly.html

    Aktualnie w księgarni jest spory wybór niezłych kryminałów do poczytania, tak więc jeśli lubicie tę tematykę, to być moze się Wam spodoba.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!