26.01.2022

Co nowego w mojej biblioteczce?

 Zapraszam serdecznie na kilka nowości czytelniczych.Zachwyć się! Naucz się medytować od wielkich filozofów. Marcin Fabjański
Radość i spokój na co dzień.
Pełne lekkości, radosne i medytacyjne życie jest możliwe! Praktykowali je Marek Aureliusz, Budda, Epikur czy Laozi na długo przed tym, zanim pojawiły się kursy mindfulness.
W chaosie codziennego życia łatwo poddać się toksycznym myślom i zdarzeniom, które nas wypalają, przygnębiają i wpędzają w choroby. A w szkole nie uczono nas, jak dbać o myśli i uwagę.

Poradnik, dzięki któremu dowiemy się, jak medytowali najwięksi filozofowie i jak robić to każdego dnia. Bo jak się okazuje, nie musi być to wcale siedzenie na poduszce w skupieniu w pozycji lotosu. Na początku nauczymy się zamieniać mętlik w głowie w uważne bycie tu i teraz. Następnie przestaniemy tak łatwo ulegać nudzie i rozdrażnieniu. Aż w końcu odkryjemy, że każdego dnia zachwycamy się czymś, czego wcześniej nawet nie dostrzegaliśmy ;-)


Makowa spódnica. Kamień w wodę. Zofia Mąkosa
W czasach, gdy kobiety nie powinny rzucać się w oczy, ona nosiła makową spódnicę
Jest rok 1647. Za kilka lat Rzeczpospolitą zaleje szwedzki potop. Na razie mieszkańcy polskiej wsi leżącej na pograniczu z Brandenburgią i Śląskiem cieszą się pokojem. Pewnego dnia znika Dorota, córka miejscowej zielarki, Wigi, pozostawia dwuletnią córeczkę.
Prócz Wigi nikogo to nie martwi. Wszak taki powinien być los dziewczyny, która prowokowała otoczenie spódnicą w kolorze polnych maków i pragnęła czegoś więcej, niż należy się wiejskim kobietom. Tymczasem trzech wysłanników królowej Ludwiki Marii Gonzagi, przemierzając Brandenburgię spustoszoną przez wojnę trzydziestoletnią, znajduje małego chłopca. Nikt nie wie, kim jest i jak się znalazł na ponurym bezludziu.
Losy bohaterów splatają się w jednym miejscu, w Karge. Odtąd ono będzie sceną ich zmagań z wojną, zarazą, ludzką zawiścią i ponurymi tajemnicami. Nie udźwignęliby tego wszystkiego, gdyby nie przyjaźń, lojalność, miłość i marzenia pozwalające wierzyć w lepszą przyszłość.

Książka, która doskonale przenosi nas w XVII wiek. Świetnie obrazuje ona mentalność ludzi z tamtych lat, ich zabobony i przeróżne uprzedzenia. Bo to przecież niemożliwe, iż mieszkająca na skraju lasu samotna zielarka dobrze sama sobie radzi - konszachty z ciemnymi mocami są tu więcej niż pewne! Obcinanie zawszonych kołtunów na głowie -  ślepota gwarantowana! A zaginienie młodej kobiety dumnie noszącą intensywnie czerwoną spódnicę - sama prowokowała i prosiła się o jakieś nieszczęście.
Powieść czyta się bardzo szybko, z dużym zaciekawieniem śledząc losy bohaterów. Polecam każdemu, a ja z niecierpliwością oczekuję dalszych części serii Makowa Spódnica ;-)


Monachium w obliczu wojny. Robert Harris
Świat staje na krawędzi wojny. To ostatnia szansa, by zmienić historię...
Wrzesień 1938 roku. Hitler za wszelką cenę chce rozpocząć wojnę. Brytyjski premier Chamberlain desperacko próbuje utrzymać pokój. Wszystko rozstrzygnie się w mieście, które już zawsze będzie kojarzyło się z tym wydarzeniem: Monachium.
Podczas gdy samolot z Chamberlainem na pokładzie leci nad kanałem La Manche, z Berlina do Bawarii zmierza pociąg z Führerem. Wśród osób towarzyszących premierowi Wielkiej Brytanii jest jego dobrze zapowiadający się prywatny sekretarz, Hugh Legat. W pociągu zaś jedzie niemiecki dyplomata należący do niewielkiej grupy spiskujących przeciwników Hitlera. Kiedyś studiowali razem w Oksfordzie, lecz przed sześcioma laty ich drogi się rozeszły. Teraz przyszłość Europy zależy od tego, czy znowu się skrzyżują. I czy w sytuacji, w której gra toczy się o najwyższą stawkę, dopuszczą się zdrady. Staną po stronie przyjaciół, rodziny, kraju czy swoich przekonań?

Powieść, po którą bez wątpienia powinni sięgnąć fani powieści Roberta Harrisa, a także osoby, które lubują się w tematyce historycznej, czy też tematyce związanej z II wojną światową. Historia zgrabnie łączy się tu z fikcją literacką. Jest akcja, rosnące napięcie, są dobrze zarysowani bohaterowie, nie brakuje politycznych gierek. Książka idealna na długi, zimowy wieczór ;-)
2 komentarze:

  1. Ta książka o medytacji mnie zainteresowała :)

    OdpowiedzUsuń
  2. fajnie by było gdybyś miała serwer na discordzie żebyś mogła rozmawiać z czytelnikami o książkach, byłoby to bardziej angażujące niż samo pisanie postów :) może kanał na yt?

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!