2.11.2021

Książki na jesienne wieczory

Zapraszam serdecznie na kilka nowości Wydawnictwa Albatros - książki, które idealnie sprawdzą się podczas długich, jesiennych wieczorów.

W drogę! Beth O'Leary
To miała być miła podróż do Szkocji na ślub przyjaciółki. Trochę długa, bo licząca 600 kilometrów, ale Addie i Deb dobrze się do niej przygotowały, miały zapas przekąsek i specjalnie na tę okazję przygotowaną playlistę. Kiedy jednak dzień wyjazdu zaczął się od stłuczki z samochodem, który prowadził Dylan, były partner Addie, stało się jasne, że ta podróż nie będzie należała do udanych. Zwłaszcza że w dalszą drogę na ślub muszą ruszyć wspólnie.

Co może być gorszego od utknięcia na wiele godzin w wypchanym po brzegi mini cooperze ze spragnioną przygód siostrą, wciąż przystojnym, ale znienawidzonym ex, jego denerwującym kumplem i trochę dziwnym gościem z Facebooka zabranym na doczepkę?

W małym samochodzie pełnym bagaży i tajemnic oprócz wielu kilometrów pasażerom przyjdzie również pokonać skrywane urazy, frustrację, gniew, a przede wszystkim skonfrontować się z przeszłością.
Ale być może również zdecydować o przyszłości…

Jeśli poznaliście wcześniejsze pozycje autorki, mniej więcej wiecie, czego powinniście się spodziewać - książki, która początkowo wydawać się może wyłącznie prosta, lekka i przyjemna, a tak naprawdę skrywa w sobie niemało problemów, rozterek i poważnych spraw. Treść prowadzona jest dwutorowo, narrację raz prowadzi główna bohaterka, innym razem główny bohater. Mamy również dwa czasy, teraźniejszy i przeszły, co urozmaica znacznie całą sposób akcję. Polecam głównie kobiecej części czytelników!


Moja kuzynka Rachela. Daphne du Maurier.
Kornwalia, XIX wiek. Osierocony w dzieciństwie Filip Ashley zostaje przygarnięty przez starszego kuzyna, Ambrożego, który ustanawia go swoim dziedzicem. Ekscentryczny właściciel ziemski od zawsze wiódł samotnicze życie i rzadko przekraczał granice swej posiadłości. Słabe zdrowie zmusza go jednak do kilkumiesięcznego wyjazdu na południe Europy.


I tam zachodzą w nim przedziwne zmiany – a przynajmniej tak wydaje się Filipowi, który dostaje od opiekuna coraz bardziej niepokojące listy. Wydaje się, że Ambroży popada w obłęd. I choć zawsze był przeciwnikiem kobiet, po zaledwie kilku miesiącach znajomości bierze ślub z daleką kuzynką, Rachelą. Niedługo po tym wydarzeniu do Filipa dociera wiadomość o śmierci Ambrożego. A wkrótce u bram ich rodowej posiadłości pojawia się wdowa po kuzynie.

Po co przybyła? Czy po prostu gnana żalem po stracie ukochanego męża? A może wie coś więcej o podejrzanych okolicznościach jego śmierci, może nawet maczała w niej palce? W głowie Filipa mnożą się pytania. Lecz choćby chciał darzyć kuzynkę Rachelę nienawiścią, nie może oprzeć się jej urokowi, który wyzwala w nim uczucia, jakich do tej pory nie doświadczył…

Książka niesamowicie klimatyczna, pełna tajemnic i niedopowiedzenia. Sekrety, które chcą pozostać w ukryciu, półsłówka i półuśmiechy, które różnie mogą być interpretowane. Wolno tocząca się akcja, gdzie jednak wszystko, każdy detal, zdaje się być ważne; powieść z każdą stronicą coraz bardziej rozbudzająca naszą ciekawość. To kolejna pozycja pisarki Daphne du Maurier- autorki, mistrzyni suspensu, której każde książki są wyjątkowo klimatyczne, nierzadko mroczne, jedyne w swoim rodzaju.Czas łaski. John Grisham.
W Clanton do zabójstw dochodzi raz na kilkadziesiąt lat. Nic więc dziwnego, że takie wydarzenie elektryzuje społeczność całego hrabstwa. Zwłaszcza gdy ginie prominentny biały, znany w okolicy zastępca szeryfa Stuart Kofer.

Sprawcą jest syn jego kochanki, szesnastoletni Drew Gamble. Wobec zacietrzewienia części mieszkańców miasteczka szanse chłopaka na to, że uniknie kary śmierci, są nikłe. Chyba że jego obroną zajmie się Jake Brigance, który już raz dokonał niemożliwego: doprowadził do uznania za niewinnego czarnoskórego mężczyzny oskarżonego o zabicie oprawców jego córki.

Jake nie ma ochoty bronić Drew Gamble’a, ale jeśli on się tego nie podejmie, to kto? Kiedy uważnie przygląda się sprawie, dostrzega jej drugie dno. I jak przed laty ryzykuje własną karierę, bezpieczeństwo finansowe i życie swojej rodziny, by obronić chłopca przed końcem, którzy wszyscy mu wieszczą – komorą gazową.

Kolejna świetna pozycja Johna Grishama; dramat sądowy. który czyta się z wypiekami na twarzy. Już od samego początku jest mocno i cała historia do samego końca utrzymuje się na wysokim poziomie. Jeśli lubujecie się w dramatach sądowych bądź też lubicie sięgać po bardzo dobrą, światową literaturę, nie możecie przejść obojętnie obok tej książki!V2. Robert Harris.  
Niemiecki fizyk, który marzył o locie na Księżyc, lecz zamiast odkrywać świat, jest zmuszony go niszczyć.
Angielska archeolożka, która zamiast badać starożytne ruiny, musi śledzić ruchy wroga.
On próbuje zachować człowieczeństwo, ona ocalić swój kraj.

Listopad 1944 roku. Niemcy stoją w obliczu klęski militarnej. Jedyną szansą na odwrócenie biegu wydarzeń jest cudowna broń Hitlera – V2.
Rudi Graf, jeden z konstruktorów pocisków, jest odpowiedzialny za ataki rakietowe na Anglię, a zwłaszcza na Londyn. Ich nasilenie zadowala wprawdzie Führera, ale naraża na śmiertelne niebezpieczeństwo niemieckich żołnierzy. Graf, który nigdy nie wierzył w nazistowską propagandę, nie widzi już szans na zwycięstwo, a dalsze wystrzeliwanie V2 uważa za zwykłe ludobójstwo. Pytanie, czy odważy się coś z tym zrobić?

Kay Cathon-Walch z Żeńskiej Służby Pomocniczej RAF-u cudem uchodzi z życiem, kiedy niemiecka rakieta trafia w dom, w którym spędziła upojną noc z kochankiem. Przerażona bliskością śmierci dziewczyna zgłasza się na ochotnika do niebezpiecznej misji, której celem jest zidentyfikowanie i likwidacja wyrzutni rakiet.Pocisk V2 potrzebuje pięciu minut na dotarcie do Londynu. Na zlikwidowanie kolejnego Brytyjczycy mają zaledwie sześć minut. Po jednej stronie frontu jest Kay, po drugiej Graf, ich drogi nie powinny się przeciąć. Ale los płata czasem dziwne figle.

Jest to jedna z tych książek, która długo leży na półce, czekając na swoją kolej, odkładana z boku na bok, a kiedy już po nią sięgnę, czytam z zapartym tchem od deski do deski. Powieść czyta się świetnie! Jest akcja, napięcie, troszkę romansu i lekkie pióro autora. Polecam!
Ta, która zawiniła. Jane Corry.
Ellie wiedzie pozornie beztroskie życie, ma przystojnego męża Rogera, szanowanego nauczyciela, dzieci oraz ukochanego wnuka, z którym regularnie spędza czas. Jednak to, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami jej domu, zupełnie nie jest urocze. 

Kiedy do Rogera dzwoni kochanka, z którą dawno już miał zakończyć romans, Ellie nierozważnie na chwilę traci z oczu małego Josha, którym się zajmowała. To, co wydarzy się później, sprawi, że z całą mocą odżyją traumy z jej dziecięcych lat.

Jo jest bezdomna, ma za sobą trudne doświadczenia i więzienną przeszłość. Podróżując bez celu z Bristolu do Devonu i Kornwalii, dba o to, by nikt nie dowiedział się o niej niczego więcej.
Te dwie kobiety z zupełnie innych światów różni wszystko, ale łączy je więcej niż m
ożna by przypuszczać. Działania każdej z nich nieuchronnie prowadzą do powtórzenia tragicznych zdarzeń z przeszłości. Czy istnieje sposób, by zakończyć ten przeklęty cykl?

Książka, którą przeczytałam w jeden długi wieczór. To ten typ powieści, którego nie odłożysz, zanim nie poznasz rozwiązań i odpowiedzi na wszystkie pytania i rozmaite zagadnienia. Akcja nie toczy się w nie wiadomo jak zawrotnym tempie, ale każde zdarzenie jest frapujące i nurtujące, sprawiające, że czytamy i czytamy....  Gorąco polecam!Wszechmocny Amazon. Brad Stone.
W książce tej autor z właściwą sobie wnikliwością przedstawia proces przemiany małej firmy stawiającej pierwsze kroki w handlu detalicznym w jeden z najpotężniejszych i budzących największy respekt podmiotów globalnej gospodarki.

Brad Stone przygląda się także metamorfozie samego Jeffa Bezosa − który zaczynał jako technologiczny geek, całkowicie pochłonięty budowaniem Amazona − w zdyscyplinowanego miliardera o globalnych ambicjach, który żelazną ręką rządził Amazonem, nawet gdy jego życie prywatne stało się pożywką dla tabloidów. W książce Wszechmocny Amazon Brad Stone z właściwą sobie wnikliwością przedstawia proces przemiany małej firmy stawiającej pierwsze kroki w handlu detalicznym w jeden z najpotężniejszych i budzących największy respekt podmiotów globalnej gospodarki.

Niepozorne przedsiębiorstwo handlowe, które wyrasta na giganta sprzedaży online. Od swojego powstania Amazon nieustannie się rozwija, tworząc nowatorskie produkty, takie jak Alexa, i rewolucjonizując liczne branże. Imperium Jeffa Bezosa, niegdyś mieszczące się w garażu, teraz obejmuje cały świat. Amazon rozprzestrzenił się na niemal wszystkie branże: spożywczą (sieć supermarketów Whole Foods), rozrywkową (Prime Video), IT (Amazon Web Services), medialną („The Washington Post”). Można śmiało powiedzieć, że żyjemy w świecie zarządzanym, zaopatrywanym i kontrolowanym przez firmę Amazon i jej wizjonerskiego założyciela.Wielka Panda i Mały Smok. James Norbury.
Wielka Panda i Mały Smok podejmują wspólną podróż, choć dobrze się nie znają. Szybko gubią drogę – jak wielu z nas w życiu – ale wiedzą, że stracenie z oczu celu często pozwala dostrzec wspaniałości, których zazwyczaj nie zauważamy. Dlatego z radością błądzą, odkrywają nieznane miejsca i dyskutują o tym, co w życiu najważniejsze.

Prześlicznie wydana książka, z pięknymi ilustracjami. Książka, którą zachwycą się zarówno dzieci, jak i dorośli, jej treść bowiem jest niezwykle uniwersalna. To opowieść o przyjaźni, odwadze i czułości dla samego siebie. Książka, która przypomni nam o tym, że to nie cel jest najważniejszy, lecz droga, którą do niego dążymy. 


* dziękuję Wydawnictwu Albatros za egzemplarze recenzenckie * 

2 komentarze:

  1. Nie wiem jak to możliwe, że nie znam żadnej z tych propozycji :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Co do ślubu, to polecam również taką lekturę - http://suknie-wesele.pl/ Macie tam w zasadzie wszystko opisane i to jest konkretna pomoc. Bo jednak organizacja tego wszystkiego jest mocno wymagająca.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!