12.10.2021

Co nowego w mojej biblioteczce?

 Kilka ciekawych nowości z Wydawnictwa Prószyński i S-ka - zapraszam!


Dostojewski. Portret intymny. Alex Christofi.
Dostojewski jako młody rewolucjonista skazany zostaje na śmierć, po tajemniczej próbie egzekucji zesłany jest na Syberię, by tam przeżyć koszmar w obozowym "domu umarłych". W czasach politycznej zawieruchy zostaje przyjęty do wewnętrznego kręgu cara, a jego życie zaczyna kręcić się wokół dwóch wielkich słabości pisarza: kobiet i hazardu. Mimo choroby Dostojewski znajduje czas, by tworzyć nie tylko opowiadania i teksty publicystyczne, ale i wielkie powieści, które uznane zostały przez pokolenia czytelników za jedne z najlepszych pozycji, jakie kiedykolwiek napisano.

Bardzo lubię twórczość Dostojewskiego, z wypiekami na twarzy zaczytywałam się w Zbrodni i Karze i Braciach Karamazow. Dlatego też nie mogłam oprzeć się pokusie, by nie sięgnąć po jego najnowszą biografię. Książka pełna jest mnóstwa informacji i przeróżnych ciekawostek z życia tego wielkiego pisarza. Śledzi się ją z wypiekami na twarzy, aż nie mogąc uwierzyć, że to wszystko wydarzyło się jednej osobie. Syberyjski obóz, jaskinie hazardu, wilgotne cele więzienne carskiej twierdzy, wytworne salony Petersburga- miejsca, w jakich przyszło żyć pisarzowi, są skrajnie różne! Wdawał się również w wielkie romanse - z Marią, chorą na gruźlicę wdową, z Poliną oraz wierną stenografką Anną. To te kobiety w dużej mierze inspirowały jego twórczość. 
Gorąco polecam ten intymny portret tego wielkiego człowieka!W ustach sól. Charlotte Runcie.
Od kiedy istniały łodzie, żeglarze używali położenia gwiazd do nawigacji. Najlepszy sposób na określenie, gdzie się znajdujesz, i na dotarcie do miejsca, w którym chcesz być, to wyczucie wszystkiego, co cię otacza. Wiatru, pór roku, gwiazd.

Hipnotyzująca opowieść, snuta w rytmie uderzających o brzeg fal, o tym, czym jest morze dla nas, a czym było dla innych na przestrzeni wieków. Dzika szkocka przyroda, mity i legendy, szanty, morskie pejzaże, a w tle historia kobiet, międzypokoleniowych więzi, charakternej babki, ciąży i macierzyństwa.

Ta książka powinna znaleźć się w posiadaniu każdego, kto lubuje się w tematyce marynistycznej. Znajdziemy w niej bowiem mnóstwo różnorodnych nawiązań do morza, morskich klimatów i wszystkiego, co ma związek z tym niesamowitym żywiołem. Między tymi morskimi opowieściami delikatnie wplecione są wątki wspominające babcię i jej więź z bohaterką, a także zmiany zachodzące w życiu samej bohaterki w postaci nieplanowanej ciąży i rodzącego się w niej nowego życia. Nawiasem mówiąc, opis samego porodu robi niesamowite wrażenie!
To powieść, którą czyta się powoli i niespiesznie; podziwia się silną i niezależną bohaterkę, będącą niczym "duch wolności i niezależności" i pragnie się być takim, jak ona - nieskrępowanym, wolnym i niezależnym.


Modern Love. Prawdziwe historie o miłości, stracie i zaczynaniu od nowa. Daniel Jones.
"Modern Love" to zbiór najbardziej poruszających opowieści o miłości, którymi podzielili się czytelnicy „The New York Timesa”. Miesza się w nich nowojorskość z uniwersalnością, happy endy z "real endami". Wszystkie łączy głęboka szczerość. To idealna lektura dla każdego, kto kochał i był kochany, stracił, cierpiał, śledził swe dawne miłości w mediach społecznościowych albo tęsknił za prawdziwym uczuciem. Innymi słowy, dla wszystkich tych, których ciekawią zagadki ludzkiego serca.

Książka zawiera 42 rozmaite historie, które podzielone zostały na cztery rozdziały: Kiedyś Cię znajdę, Chyba Cię kocham, Trzymając się na zakrętach oraz Życie Rodzinne. Opowiadania napisane są przez różne osoby, stąd też różny ich styl i forma pisania. Ale wszystkie historie łączy jedno - szczerość i dużo włożonych w nie emocji, dlatego też z tak dużą przyjemnością czyta się je wszystkie. Warto zaznaczyć, że nie traktują one tylko i wyłącznie o miłości kobiety i mężczyzny - znajdziemy tu także miłość związaną z przyjaźnią, miłość rodzicielską, miłość między rodzeństwem. I co ważne, wszystkie te historie wydarzyły się na prawdę, co również czyni te opowiadania wyjątkowymi!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!