14.09.2021

Międzygórze: Sanktuarium Marii Śnieżnej, Góra Igliczna, Wodospad Wilczki i Zapora Wodna

Propozycja świetnej, jednodniowej, rodzinnej wycieczki w Sudetach Wschodnich - zapraszam serdecznie!
Międzygórze to niewielka wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, położona w Sudetach Wschodnich na wysokości 570–670 m n.p.m. Miejscowość leży w dolinie u podnóża Śnieżnika i znaleźć w niej można sporo atrakcji turystycznych.

Bez wątpienia dużą atrakcją dla dzieci jest Ogród Bajek. Jest to miejsce z kolekcją drewnianych rzeźb przedstawiających bajkowe postacie i miejsca. Mam wrażenie, że ogród ten z każdym rokiem coraz bardziej się rozrasta, wzbogacając swoją kolekcję o najnowszych i akuratnie będących na czasie bohaterów. Oczywiście ku uciesze dzieci ;-)  O Ogrodzie planuję stworzyć osobny post z dużą ilością zdjęć, zatem tu tylko krótka wzmianka o owym miejscu.

Naszą wycieczkę rozpoczynamy na jednym z parkingów we wsi. Znajdziemy ich sporo, większość jest płatnych, kiedy jednak dobrze się rozejrzymy, znajdziemy miejsce, gdzie bezpłatnie możemy pozostawić nasz samochód (mniej więcej pod koniec miejscowości, obok miejsca, skąd odjeżdżają autobusy). Wędrujemy razem z dziećmi, naszym celem jest wspomniany Ogród Bajek, Sanktuarium Marii Śnieżnej i Góra Igliczna, a także Zapora Wodna i Wodospad Wilczki. 

Trasa nasza wygląda następująco:

Wędrówkę naszą rozpoczyna szlak czerwony. Pierwszym naszym celem jest Ogród Bajek. Oprócz wspomnianego czerwonego szlaku prowadzą do niego dodatkowe, wyraźne oznaczenia na drzewach, którymi także możemy się kierować. Trasa jest spokojna, przyjemna, choć pod koniec wędrówki musimy pokonać trochę wzniesienia. Dzieci mogą się również nieco niecierpliwić, chcąc jak najszybciej być wśród swoich bajkowych przyjaciół ;-) 

Po Ogrodzie Bajek wybieramy tym razem szlak żółty i wędrujemy nim do Schroniska i do Sanktuarium Marii Śnieżniej. W schronisku objadamy się pysznymi naleśnikami z jagodami, po czym wdrapujemy się na górę Igliczną - znajduje się ona nieco z boku Sanktuarium.

Samo Sanktuarium i Góra Igliczna od dawna stanowi cel wycieczek i pielgrzymek. W połowie XVIII wieku została tutaj przywieziona kopia cudownej figurki Matki Bożej Śnieżnej z Maria Zell w Austrii. Umieszczono ją na drzewie, blisko szczytu Iglicznej. Podczas gwałtownej burzy drzewo złamało się, a figurka ocalała cudownie nienaruszona. Przeniesiono ją niżej, gdzie początkowo zbudowano małą drewnianą kapliczkę, a później tj. w 1781 r. rozpoczęto budowę sanktuarium maryjnego. Sława figurki rozprzestrzeniała się szybko dzięki licznym cudownym uzdrowieniom i łaskom, które były jej przypisywane.

W dół schodzimy tym razem szlakiem zielonym. Jest to dosyć stromy szlak, praktycznie cały czas wędrujemy ostro w dół i trzeba być mocno skoncentrowanym na drodze, aby przypadkiem nie pośliznąć się po występujących licznie kamieniach. 

Pod koniec zielonego szlaku dochodzimy do Zapory WodnejSpacer metalową kładką zawieszoną na wysokości 30 m przypomina Sky Walk, a przy tym pozwala na podziwianie wspaniałych górskich widoków.

Wędrując jeszcze dalej dochodzimy do kolejnej atrakcji Międzygórza, tj. do Wodospadu Wilczki. Jest to największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, drugi co do wysokości w całych Sudetach. Ten cud natury powstał na linii uskoku tektonicznego, gdzie rzeka Wilczka spada z wysokości 22 m do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim.

Cała wycieczka zajęła nam ok. 3 godziny z licznymi przystankami. Wszyscy uczestnicy zadowoleni i gorąco polecają każdemu tę trasę.
Międzygórze

Międzygórze, szlak na Ogród Bajek

Międzygórze, w drodze na Igliczną

Międzygórze, rezerwat przyrody

Międzygórze, rezerwat przyrody

Maria Śnieżna, cudowna figurka

Szlak Marianny Orańskiej


W drodze na Górę Igliczną 

Międzygórze, Ogród Bajek

W drodze na IglicznąGóra Igliczna


Schronisko przy Iglicznej

Schronisko przy Iglicznej


Schronisko przy Iglicznej
Schronisko przy Iglicznej
Góra Igliczna

Góra Igliczna

Sanktuarium Marii Śnieżnej

Sanktuarium Marii Śnieżnej
Międzygórze, Zapora Wodna

Międzygórze, Zapora Wodna

Międzygórze, Zapora Wodna

Międzygórze, Wodospad Wilczki

Międzygórze, Wodospad Wilczki


1 komentarz:

  1. Takie kinkiety zewnętrzne, co wy na to - https://www.lampy-ogrodowe.pl/produkty/kategorie/kinkiety-zewnetrzne ? One są trafionym rozwiązaniem, czy lepiej uderzać w inny? Słuszny kierunek?

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!