30.09.2021

Jesienne nowości czytelnicze

 Zapraszam na kilka jesiennych nowości czytelniczych!
Wiatr ze wschodu. Za zasłoną chmur. Maria Paszyńska
Lata 30. XX wieku. Nad Związkiem Radzieckim wschodzi gwiazda Czerwonego Cara. Stalin skupia wokół siebie coraz większą władzę. By wesprzeć Kobę, Borys Bogdanow postanawia przejąć majątek Birsztejnów. Porzucona przez męża Tatiana wydaje się łatwym łupem…


Cudem ocalała Anastazja budzi się w szpitalu. Nie może pojąć, dlaczego przeżyła, skoro tak bardzo pragnie śmierci. Życie bez ukochanego nie ma dla niej wartości.


W oddalonej o setki kilometrów Warszawie Kazimierz usiłuje odnaleźć prawdę o sobie. Rzuca się w wir pracy na politechnice, gdzie zaprzyjaźnia się z inżynierem Stanisławem Wigurą i pilotem Franciszkiem Żwirką. Czy zdoła odciąć się od przeszłości? Czy ostatecznie porzuci żonę i syna? A przede wszystkim – czy będzie w stanie zapomnieć o Anastazji?

Jest to ostatni, czwarty tom cyklu Za zasłoną chmur. Jak ja się napłakałam przy tej powieści! Generalnie muszę stwierdzić, że zakończenie tej serii jest bardzo emocjonujące, czyta się wszystko z zapartym tchem, a sam finał - tu chyba rozczuli się nawet najbardziej twarde serce...
Gorąco polecam całą serię, która powinna przypaść do gustu każdej kobiecie ;-)Upiory XX wieku. Joe Hill
Czternaście opowiadań, które udowadniają, że ich autor jest jednym z najważniejszych pisarzy literatury grozy XXI wieku. Koszmary, obsesje i niespełnione sny, które ukształtowały XX wiek, najbardziej przerażające stulecie w dziejach ludzkości. Historie, które zjeżą Wam włos na głowie i każą Wam prosić o więcej… Jak ta o dziewczynie, młodej, pięknej i… martwej, czekającej bez końca w budynku kina pewnego popołudnia 1945 roku… Albo ta o chłopaku, który kiedyś był człowiekiem, ale obudził się jako gigantyczna szarańcza i teraz nie spocznie, dopóki wszyscy w miasteczku nie zaczną trząść się ze strachu, kiedy usłyszą jego śpiew. Lub ta o mężczyźnie zamkniętym w zalanej krwią piwnicy z zabitymi dziećmi i starym telefonem, który wciąż opętańczo dzwoni, choć dawno został odłączony…

Każde z tych opowiadań jest inne, każde napisane jest równie zgrabnym i wciągającym stylem. Takie opowiadania idealnie sprawdzą się wtedy, mamy ochotę na coś dobrze napisanego, a niekoniecznie długiego. Lekturę możemy dozować sobie podczas kolejnych jesiennych wieczorów ;-) 


Opowieść niewiernej. Magdalena Witkiewicz
Ewa i Maciej są małżeństwem. Nie z jakiejś wielkiej miłości, ale dlatego, że tak wyszło, tak wypadało, tak jest rozsądniej i łatwiej żyć. Dość szybko w ich związku pojawiają się problemy dnia codziennego, narasta frustracja i złość. Problem polega na tym, że na naprawieniu relacji zależy tylko Ewie. Czy warto walczyć o związek mimo wszystko?

Powieść niby zwykła, o niewyszukanym temacie, z niewielką ilością bohaterów. Raczej nic nadzwyczajnego nie powinno w niej być. A jednak czyta się ją z dużym zaciekawieniem od deski do deski! Jest życiowa, dobrze i zgrabnie napisana - i dzięki temu można się zaczytać w tej opowieści niewiernej!


Mroczne wody. Philippa Gregory. 
Rok 1670, wigilia letniego przesilenia. Do nędznego magazynu na brzegu Tamizy przybywa dwoje nieoczekiwanych gości. Pierwszy to bogacz, James Avery, który szuka kochanki porzuconej dwadzieścia jeden lat temu. Jako protegowany króla Karola II mógłby zaoferować jej wiele, bo właśnie Alinor, uboga właścicielka składu, może dać mu to, czego sam nie zdoła kupić – syna i dziedzica.

Drugim gościem jest piękna wenecjanka w żałobie. Przedstawia się jako synowa Alinor i oznajmia, że Rob utopił się w ciemnych wodach weneckiej laguny. Alinor jest pewna, że jej syn żyje, a wdowa to oszustka. Pisze o tym bratu, który wyjechał do Nowej Anglii i tam stara się ułożyć sobie życie gdzieś na pograniczu ziem zajętych przez angielskich osadników i tych zamieszkiwanych przez Indian.
Jak zakończą się te historie...?

Jest to II tom cyklu The Fairmile, na który czekałam z prawdziwą niecierpliwością. Pierwszy tom bowiem, tj. Mokradła, zrobił na mnie ogromne wrażenie i bardzo ciekawa byłam, jak potoczyły się losy bohaterów, a w szczególności Alinor i jej córki Alys. Podobnie jak we wcześniejszej części, i tu mamy sporo tajemnic, niedopowiedzeń i dużo mrocznego klimatu. Obowiązkowa lektura dla osób, które przeczytały pierwszą część!


Florentyna od kwiatów. Agnieszka Kuchmister.
Rok 1918. Wśród polnych kwiatów, w maleńkiej wiosce otoczonej lasem, rodzi się Florentyna – dziewczynka obdarzona niezwykłymi zdolnościami. Dorastając, odkrywa, że jej Sokołów nie jest zwyczajną osadą, lecz miejscem pełnym tajemnic. Świat namacalny przenika się tu z inną rzeczywistością, którą można ujrzeć w krążących nad lasem światłach czy usłyszeć w echu zaplątanym w starej studni. Nastoletnia Florentyna zakochuje się w Siemile – wrażliwym, zapatrzonym w gwiazdy chłopcu. Ich beztroską młodość przerywa wybuch wojny, która nieodwracalnie odmieni życie wszystkich mieszkańców Sokołowa…

Spokojna, nastrojowa powieść z niezwykłym klimatem. Znaleźć w niej można sporo realizmu magicznego, jeśli więc lubujecie się i rozkoszą zaczytujecie w takich spokojnych, klimatycznych książkach, nie możecie przejść obojętnie wobec tej pozycji.


Dobre bakterie dla zdrowej skóry. Paula Simpson.
Skóra to największy narząd ludzkiego organizmu i należy ją odpowiednio pielęgnować.
Jednym z kroków, jaki trzeba podjąć, aby była zdrowa, to zadbanie o żyjące na niej organizmy – bakterie składające się na twój mikrobiom. Stanowi to klucz do uzyskania zdrowej, świetlistej i zadbanej skóry.

Przyjemny poradnik zawierający rady, jak dbać o swoją skórę zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. W książce znajdziemy także konkretne przepisy na różne koktajle, a także maseczki mogące wspomóc nas w walce z przeróżnymi skórnymi problemami, tak np. z atopowym zapaleniem skóry, z łuszczycą czy też trądzikiem.  


Ministerstwo prawdy. Biografia Roku 1984 Orwella. 
Dzięki ostatniej powieści George Orwell stał się ikoną współczesnego świata. Spisane przez niego idee weszły do języka, a w erze nieustannej obserwacji, fake newsów i politycznych podziałów wydają się szczególnie aktualne.


Kulturowy wpływ Roku 1984 widać w najważniejszych dziełach ostatnich siedemdziesięciu lat. Orwellem inspirowali się między innymi: Margaret Atwood w Opowieści podręcznej, Terry Gilliam w Brazil, Alan Moore i David Lloyd w V jak Vendetta czy David Bowie w Diamentowych psach. Nie wspominając o formacie reality show z Big Brotherem na czele.


Dorian Lynskey próbuje zrozumieć, co wpłynęło na Orwella podczas pisania Roku 1984. Przygląda się doświadczeniom pisarza z hiszpańskiej wojny domowej i bombardowanego przez nazistów Londynu. Uważnie bada jego poglądy polityczne i literackie obrazy dystopii czy utopii, z których Orwell czerpał. Wyjaśnia, co sprawiło, że książka stała się tak wielkim fenomenem w dniu premiery i analizuje, jak zmieniał się jej odbiór przez ostatnie dekady.


Ministerstwo Prawdy to fascynujące studium poświęcone jednemu z najważniejszych dzieł literatury współczesnej. Lynskey po mistrzowsku pokazuje, jak historia może kształtować fikcję i jak fikcja może wpływać na historię.

Ciekawa i interesująca pozycja czytelnicza, którą z pewnością warto mieć w swojej biblioteczce!
 

Kto zjadł pierwszą ostrygę? Niezwykli prekursorzy, odkrywcy i pionierzy. Cody Cassidy.
Kto założył pierwsze spodnie? Kto namalował pierwsze arcydzieło? Kto pierwszy dosiadł konia, wynalazł koło i opowiedział pierwszy żart? Kto był zabójcą w pierwszej zagadce kryminalnej? Kto jako pierwszy odważył się zjeść oślizgłą, bladą ostrygę?

Kto zjadł pierwszą ostrygę? to książka pełna poczucia humoru, pasji oraz podziwu dla cudów pozostawionych nam przez przodków. Jej bohaterami są ludzie, którzy umyślnie – lub nie – uczynili nas świat o wiele ciekawszym i złożonym.

Cody Cassidy zagłębia się w najnowsze badania, odkrywając niezliczone historie wspaniałych innowatorów lub uczestników szczęśliwych wypadków. Autor wykorzystuje wszystko – od współczesnej genetyki, po archeologię – by odkryć geniuszy stojących za odkryciami i wynalazkami, które zmieniły świat.

Przyjemna i interesująca książka, napisana w lekkim, żartobliwym tonie. Czyta się ją bardzo fajnie, dowiadując się przy okazji sporo ciekawych rzeczy. Przyjemna lektura na jesienne wieczory!
 

Ekstaza. Lata 90. Początek. Anna Gacek
Muzyka, filmy, seriale, teledyski, moda, media, idole i ikony, rewolucja w rytmie Smells Like Teen Spirit.

Seks, heroina i grunge. Supermodelki i trabanty. Laura Palmer, Courtney Love i Madonna. Jeremy i dziewczyny z teledysków Aerosmith. Kurt, Eddie, Layne, Chris i Andy. Axl i Bono. Seattle i Sub Pop. Koszule w kratę i martensy. MTV Unplugged i Beavis i Butt-head. Pokolenie X i Samotnicy. Anna Gacek w szerokim kontekście – obejmującym politykę, gospodarkę, kulturę, społeczeństwo i historię – zatrzymuje kilkadziesiąt niezapomnianych momentów popkultury. To opowieść pełna anegdot i mało znanych faktów.

Ekstaza Anny Gacek to więcej niż odpowiedzi na pytania, dlaczego Kurt Cobain opluł fortepian Eltona Johna, Agent Cooper uwielbiał słodycze, Anna Wintour nienawidziła grunge’u, Eddie Vedder zdemolował Carnegie Hall, a skromna pracownica wytwórni płytowej z Seattle wkręciła „New York Timesa”. To poruszająca opowieść o młodych ludziach zagubionych w swoim sukcesie, przerażonych niechcianą rolą rzeczników pokolenia. O samotności w adorującym tłumie, o pułapkach sławy, bezlitosnym świecie mediów i show biznesu, wreszcie o nieuchronnej tragedii.

Były to czasy najlepsze i były to czasy najgorsze. Były to wspaniałe czasy.

Powiem szczerze, że nawet nie sądziłam, że tak bardzo wkręcę się w tę pozycję! Jest bardzo dobrze napisana, wciąga od samego początku i nie zważając na upływający czas czyta się rozdział za rozdziałem. Świetna książka, można się z niej dowiedzieć sporo informacji i różnych ciekawostek - gorąco polecam!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!