19.07.2021

Wakacyjne nowości czytelnicze

 Wakacyjne nowości czytelnicze - zapraszam serdecznie!
Obiad w Rzymie, Andreas Viestad, Wydawnictwo Znak Koncept
Delektując się typowym rzymskim posiłkiem w tradycyjnej restauracji, Andreas Viestad zabiera nas w pasjonującą kulinarną podróż, danie po daniu, przez historię świata i historię Wiecznego Miasta. Dowiadujemy się, jak to możliwe, że spór o sposób pieczenia chleba przyczynił się do wielkiej schizmy w Kościele, miłość do masła stała się impulsem do powstania reformacji, a niedobór soli doprowadził do przegrania wojny secesyjnej, wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej i upadku brytyjskiego imperium kolonialnego.

Poznajemy historię małej wioski, która dzięki pszenicy zmieniła się w centrum największego imperium, jakie widział świat. Odkrywamy, jak cytryna wpłynęła na rozwój sycylijskiej mafii.

Wyruszamy szlakiem smaków i składników, które zmieniały naszą cywilizację.

Drogę naszą rozpoczynamy na rzymskim targu poprzez Ogród Oliwny w Jerozolimie i kopalnię soli w Wieliczce. Być może na końcu lektury uda nam się odpowiedzieć na pytanie, jaka potrawa na świecie jest najlepsza?

Bardzo przyjemna, wciągająca lektura, dzięki której dowiadujemy się sporo nowych rzeczy. Książka powinna przypaść do gustu zarówno osobom zainteresowanych historią, jak i kulturą nie tylko Rzymu i Włoch, ale także innych państw europejskich. Niemało tu np. nawiązań do rodzimego kraju pisarza, tj. Norwegii, kontrast z Wochami jest tu zatem całkiem spory ;-)Samotna, Lisa Gardner, Wydawnictwo Albatros
Bobby Dodge, snajper policji stanowej Massachusetts, obserwuje przez lunetę tragiczne wydarzenia w domu na przeciwko. Uzbrojony mężczyzna zabarykadował się tam z żoną i dzieckiem. Mierzy do nich z broni, jego palec powoli naciska na spust. Bobby ma tylko ułamek sekundy na decyzję, która może zaważyć na całym jego życiu.


Dla kobiety, próbującej chronić dziecko przed ogarniętym szałem mężem, to nie pierwszy koszmar. Piękna, niedostępna i niebezpiecznie uwodzicielska Catherine Rose Gagnon ma za sobą bolesne wspomnienia. Dwadzieścia pięć lat wcześniej została porwana i uwięziona przez psychopatę, który bił ją i poniżał, uczynił z niej swoją seksualną niewolnicę, a później zakopał ją żywcem.


Dramatyczne wydarzenia w bogatej dzielnicy Bostonu połączą losy Cathrine, Bobby’ego i detektyw D.D. Warren, która prowadzi własne śledztwo. Już wkrótce będą musieli stawić czoła znacznie poważniejszemu niebezpieczeństwu. Ulice miasta przemierza bowiem żądny zemsty psychopatyczny morderca: człowiek-cień, który atakuje znienacka, i którego ofiarą może paść dosłownie każdy. Nikt nie jest bezpieczny i nikt nie spodziewa się istnienia śmiertelnej pułapki, dopóki nie zostanie osaczony, bezradny, samotny…

Jest to pierwszy tom nowego cyklu z detektyw D.D.Warren. Książkę fantastycznie się czyta, jest mroczna i niepokojąca od początku do samego końca. Polecam każdemu, kto lubuje się w lekturach z dreszczykiem!Czerwony Kaszmir, Christiana Moreau, Wydawnictwo Czarna Owca
Trzy kobiece losy złączone czerwoną nicią… drogocenną kaszmirową przędzą, sporządzoną odwiecznymi rzemieślniczymi sposobami.

We włoskiej Toskanii mieszka Alessandra, dumna z wysokiej jakości wełnianych, dzianinowych wyrobów, które sprzedaje w swoim butiku we Florencji. Raz do roku kobieta udaje się w podróż do Azji, aby zaopatrzyć się w towar do sprzedaży. Pewnego razu w oczy wpada jej czerwony kaszmirowy sweterek, wytworzony przez młodą mongolską dziewczynę o imieniu Bolormaa. Kupuje go pod wpływem nagłego impulsu, nie wiedząc, jak zmieni on jej życie.
Bolormaa wychowała się w rodzinie koczowników zamieszkujących górzyste stepy Mongolii Wewnętrznej. Tryb życia koczowników jest ściśle powiązany z rytmem przyrody. Gdy mroźna zima dziesiątkuje należące do ojca Bolormy stado kóz, rodzina jest zmuszona opuścić rodzinne okolice i przenieść się do miasta. W wybudowanym od zera na pustyni chińskim mieście Ordos Bolormaa zatrudnia się w fabryce włókienniczej, w której praca odbywa się w niewolniczych warunkach.
Tam poznaje młodą Chinkę, Xiao Li. Wkrótce przyjaciółki postanawiają wziąć los w swoje ręce. Podejmują decyzję o emigracji, mając nadzieję na lepszą przyszłość. Narażają się na wiele niebezpieczeństw. Chińska siatka przemytników ludzi umożliwia im podróż z Pekinu do Moskwy Koleją Transsyberyjską, a następnie przerzuca je zaplombowaną ciężarówką do Prato w Toskanii, gdzie znajduje się największe w Europie Chinatown – ogromna strefa przemysłowa wraz z infrastrukturą mieszkalną, gdzie żyją i pracują setki tysięcy nie zawsze legalnych imigrantów z Azji.
Tak rozpoczyna się pełna niebezpieczeństw podróż ku lepszej przyszłości i spełnionym marzeniom...

Pięknie napisana powieść, bardzo plastycznie, z dokładnymi, malowniczymi opisami. Niemalże czujemy klimat panujący w odległej Mongolii. To powieść, dzięki której przenosimy się do zupełnie innego świata, nie zawsze przyjaznego i ciepłego... Idealna książka na wakacyjne zaczytanie!


Ajuwerda, Podręcznik dbania o siebie, Sarah Kucera, Wydawnictwo Czarna Owca
Jest to ładnie wydany podręcznik, który zawiera ponad 100 codziennych i sezonowych rytuałów, dzięki którym połączymy się z rytmem natury, stworzymy równowagę fizyczną i emocjonalną, a także zadbamy o swoje zdrowie.

Książka zawiera konkretne przykłady różnych działań, których regularne wykonywanie pozytywnie wypłynie na nasze ciało i umysł. Holistyczne rytuały uzdrawiające wbrew pozorom nie są skomplikowane, bardziej liczy się tutaj systematyczność.

Podręcznik ten warto mieć pod ręką i stosować przynajmniej wybrane zalecenia - z całą pewnością nasze ciało odwdzięczy się nam za to!Operacja Retea, Marcin Faliński, Marek Kozubal, Wydawnictwo Czarna Owca
Warszawa, 2014. Jeden z wysoko postawionych oficerów Agencji Wywiadu trafia do szpitala tuż po tym, jak na jaw wychodzi, że współpracował z Rosjanami. Zanim zostaje przesłuchany, umiera. Pielęgniarka twierdzi, że przed śmiercią odwiedził go brat – problem polega na tym, że mężczyzna był jedynakiem.

Bukareszt, 1939. Major Sorin Dumitru razem z żoną i córeczką ucieka z Rumunii. Wojna pokrzyżowała mu szyki, ale teraz najważniejsze jest dotarcie do bezpiecznego schronienia. Po drodze otrzymuje od swojego kontaktu nową tożsamość oraz rozkazy. Kiedy znajdzie się poza zasięgiem konfliktu, Operacja Retea przejdzie do kolejnego etapu.


Wiedeń, 2016. Podpułkownik Marcin Łodyna zostaje wysłany do Austrii, by razem z Amerykanami rozpracować potencjalny punkt kontaktowy rosyjskiego wywiadu. Na miejscu odkrywa ślady tajnej operacji, której początki sięgają jeszcze drugiej wojny światowej. Czy to możliwe, żeby nieistniejące od ponad pół wieku NKWD wpływało na losy współczesnej polskiej polityki?

Wciągająca powieść, pełna intryg i tajemnic. Idealna dla czytelników, którzy dobrze czują się w klimatach historycznych i szpiegowskich. Książka jest ostatnim tomem trylogii, aczkolwiek można ją czytać samodzielnie.


Psy i my, Alexandra Horovitz
W książce tej autorka przygląda się wszystkim aspektom wyjątkowej międzygatunkowej relacji pies - człowiek. Sięgając po badania na temat psów oraz tej interakcji stara się zrozumieć złożoność zjawiska, które wpływa na obydwie strony. Analizując ten związek na poziomie indywidualnym i społecznym, autorka po raz kolejny pozwala nam jeszcze lepiej zrozumieć psy.

Jak ludzie zmieniają się przez relacje z psami? Kiedy podjęliśmy decyzję o udomowieniu psów, nieświadomie nadaliśmy nowy kierunek rozwojowi naszego gatunku. Decydując się na adopcję i wychowanie psów, decydujemy się na wyprowadzanie, karmienie i opiekowanie się nimi. Wszystko to sprawia, że po latach wspólnego życia, stajemy się zupełnie kimś innym.

Pozycja obowiązkowa dla każdego właściciela piesków!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!