2.06.2021

Rudawy Janowicke - w drodze na Zamek Bolczów

Dzisiejszą moją propozycję górskiej wyprawy nazwać można "W świecie głazów, skał i skałek" - jak się sami przekonacie, nie jest to bezpodstawne ;-)Początek trasy to Strużnica, mała miejscowość położona w Rudawach Janowickich. To tam rozpoczyna się wędrówka, na trasie której podziwiać będziemy przeróżne skały i skałki. W skrócie wędrówka prezentuje się następująco:

Strużnica - Pieklisko - Starościńskie Skały - Dolina Janówki - Głaziska Janowickie - Zamek Bolczów - Krowiarka - Strużnickie Skały - Strużnica 

Droga nie cały czas prowadzi przez wytyczone szlaki, dosyć często będziemy z nich zbaczać, aby poznawać przeróżne skalne cuda ;-)

Lista podziwianych skałek jest całkiem długa, poniżej wybrane w kolejności podziwiania :
- Kieł, Szafa, Jajo, Koniakowa Igła
- Diabelski Kościół/Diabelski Zbór (zgodnie z podaniami w XVII wieku odbywały się tu spotkania i tajne nabożeństwa pozbawionych kościoła ewangelików, które dla katolików były nieczyste, mistyczne i diabelskie właśnie) - grupa skalna, a w niej skałki: Strużnicka Baszta, Mała Biblioteka, Kiklop, Enis, Połoga Turnia, Mała Turnia
- Obła, Jocker, Czartówka, Strużnicki Mnich
- Przedmoście, Przyczółek, Bambulec, Skalny Most, Piec
- Skalne Bramy: Skała z Jaskinią, Tron, Skała z Dziobem, Mała Czaszka
- Urwista z punktem widokowym - przepiękna panorama Karkonoszy!
- Krowiarki (nazwa pochodzi z okresu Wojny 30-letniej, gdy skały służyły chłopom z okolicznych wsi za schronienie; w razie zagrożenia uciekali tu wraz z całym inwentarzem)
- Ryle, Fajka (skałki są do zdobycia nie tylko wspinaczkowo, z ciekawą historyjką o nazewnictwie dróg wspinaczkowych)
- Ząbek, Szuflandia, Żelazko, Dziobata

Wyjątkowo oryginalna jest skała Enis -ciekawe, czy domyślicie się, która to skała na zdjęciu :-)
Jest to mianowicie skałka mająca około 20 m wysokości, która kształtem przypomina gigantyczne przyrodzenie, a jej pierwotna nazwa była bogatsza o literkę P na samym początku :)  
Jej kształt jest absolutnie unikatowy, próżno szukać drugiej takiej, żadne inne góry nie mają w ofercie podobnej atrakcji :) To jeden z najbardziej efektownych, nieożywionych elementów przyrody w Rudawach Janowickich.

Warto wspomnieć również o Zamku Bolczów, znajdującym się mniej więcej w połowie naszej trasy. Zamek Bolczów to jedna z ciekawszych ruin na terenach bliskich Karkonoszy. Ta warowna budowla postawiona została pod koniec XIV wieku. Teren zamku czynny jest całą dobę, wejście do ruin jest bezpłatne i przygotowane jest tam duże miejsce piknikowe, gdzie można również rozpalić ognisko.

Cała wędrówka zajęła nam 8 godzin, jest to czas z wieloma przystankami i spokojnym podziwianiem przyrody. Na końcu postu znajdziecie orientacyjną mapę - jak widzicie, jest to pętelka, a więc trasa kończy i zaczyna się w tym samym miejscu. 
Dodać jeszcze muszę, że na mapce nie ma ujętych wszystkich mijanych po drodze skałek, do których zbaczaliśmy, stąd też taka różnica w czasie (również punktów zdobyliśmy troszkę więcej, bowiem 23 punktów GOT, a nie 17).

To kto się skusi na wędrówkę? ;-)

5 komentarzy:

 1. O jacie :D Ale tam ładnie, uwielbiam takie wycieczki. Nie wiedziałam, że tak ładnie jest w tamtych górach :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne zdjęcia! Pierwsze we wpisie jest fenomenalne - uwielbiam na nim dosłownie wszystko!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniałe, zachęcające zdjęcia. Muszę się tam kiedyś wybrać!

  OdpowiedzUsuń
 4. Z przyjemnością gdy będę w okolicy sama skuszę się na tę wycieczkę.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!