16.06.2021

Góry Sowie - w drodze z dziećmi na Wielką Sowę (Korona Gór Polski)

Dziś zapraszam Was na wycieczkę, podczas której będziemy zdobywać Wielką Sowę należącą do Korony Gór Polski.
Góry Sowie to pasmo górskie w Sudetach Środkowych. Leżą w południowo-zachodniej części Polski na terenie województwa dolnośląskiego. Najwyższym ich szczytem jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.), stąd też należy ona do Korony Gór Polskich. 


Dotarcie do Wielkiej Sowy rozpoczynamy na Przełęczy Sokolej (754 m n.p.m.). Znajduje się tutaj sporo płatnych miejsc parkingowych, ale po przejechaniu ok. 100 - 200 metrów główną drogą po lewej stronie znajdziemy mały, przyjemny parking. Jest on świeżo stworzony, dofinansowany przez Unię Europejską i dzięki temu zupełnie darmowy. 

Nasza trasa dołączona jest na końcu posta.


Samo dotarcie na Wielką Sową z Przełęczy Sokolej zajmuje ok. 1 godzinę. Po drodze mijamy aż dwa dobrze zaopatrzone schroniska. Pierwsze z nich, Schronisko Orzeł, znajduje się już po chwili wędrówki otwartą przestrzenią, po utwardzonej drodze. Z wysokości schroniska mamy cudowne widoki i warto zatrzymać się tutaj na dłuższą chwilę, aby nacieszyć oko piękną panoramą. Dodatkowym atutem schroniska jest przyjemny plac zabaw dla dzieci i jeśli dzieci będą Wam marudzić podczas wędrówki na Wielką Sowę, możecie śmiało przekupić je tym, że po wędrówce spędzicie z nimi dłuższy czas właśnie na tym placu ;-) Na moje dzieci to zadziałało ;-)


Po Schronisku Górskim Orzeł kierujemy się nadal czerwonym szlakiem (kolor ten towarzyszy nam od początku do końca trasy). Po kilkunastu minutach docieramy do kolejnego schroniska, Schroniska Górskiego Sowa. Schronisko to jest nieco mniejsze, ale również możemy tu coś zjeść, napić się i oczywiście przybić pieczątkę do swojej książeczki (jeśli jeszcze takowych nie macie, gorąco polecam o zaopatrzenie się w nie - jest to kolejny wabik na dzieci ;-) 


Od Schroniska Sowa mamy już tylko ok. 20 minut do Wielkiej Sowy. Trasa jest przyjemna i w większości zacieniona i ani się obejrzymy, jesteśmy już na szczycie. Robimy zdjęcie przy drewnianej Sowie i wchodzimy na wieżę widokową (wejście płatne), skąd rozprzestrzeniają się piękne widoki.

W dół schodzimy tym samym szlakiem, cały czas pamiętając o obiecanym placu zabaw dla dzieci ;-) Generalnie cała trasa jest bardzo przyjemna dla rodzin z dziećmi i w związku z tym należy do dosyć popularnych szlaków.Plac zabaw przy Schronisku Orzeł

Schronisko Górskie Orzeł


Schronisko Sowa

Schronisko SowaW drodze na Wielką Sowę


    
Korona Gór Polskich - Wielka Sowa

Widok z wieży widokowej na Wielkiej Sowie

Na wieży widokowej na Wielkiej Sowie     


 
Góry Sowie

 

18 komentarzy:

 1. Cudowna trasa dla rodzin z dziećmi. Dzieci trzeba uczyć kochać przyrodę, dbania o środowisko. Wysiłek, zabawa, piękne widoki, to dla dzieci i rodziców najlepsza forma spędzania razem czasu.
  Góry oczywiście mi znane, bo jestem z Dolnego Śląska.
  Piękna relacja :-)
  Irena - Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem miłośniczką zdobywania kolejnych szlaków, tym bardziej z dziećmi.

  OdpowiedzUsuń
 3. My szliśmy wprawdzie inną trasą,ale potwierdzam,że zdecydowanie warto się tam wybrać - i nawet młodsze dzieci dadzą radę,bo szlak jest stosunkowo łagodny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam parę lat temu ;) Bardzo ładne miejsce i polecam :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie wybiorę się na taką wycieczkę, dziękuję za jej polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 6. dla mnie każde wczasy z rodziną nad morzem czy w górach to najpiękniejszy czas w całym roku :)

  OdpowiedzUsuń
 7. A gdzie dokładnie znajduje sie to wielkie krzesło?

  OdpowiedzUsuń
 8. Podbijam pytanie 👍 kilka tras na Sowę znam i krzesla3nie widzialam....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tuż przy schronisku Orzeł 🙂 jest przy nim plac zabaw i niżej od niego jest to duże krzesło

   Usuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!