9.06.2021

Góry Opawskie - Głuchołazy Zdrój i żółty Szlak Górników Złota. Idealna rodzinna wycieczka.

 Idealny szklak do rodzinnego przejścia razem z nieco starszymi dziećmi. 


Głuchołazy - przy Białej Głuchołaskiej


Ogromną zaletą Gór Opawskich jest to, że przebiegające w nich szlaki nie tak tak często oblegane przez turystów, jak inne pasma górskie. Aczkolwiek jeśli śledzicie nasze górskie wyprawy to doskonale wiecie, że w różnych górach udaje nam się takowe wynajdywać ;-)


Dzisiejszy szlak jest szlakiem niezwykle przyjemnym. Idealnie nadaje się na trasę rozpoczynającą przygodę z górami i gorąco polecam go rodzinom z kilkuletnimi dziećmi (dzieci 6 -7 letnie powinny przejść go bez najmniejszych problemów), a także dla osób, które nie mają większej wprawy w chodzeniu po górach, a chciałyby zobaczyć, jak to jest ;-)


Nasza trasa jest pętelką liczącą ok. 7 km, cały czas wędrujemy żółtym szlakiem. Auto najlepiej zaparkować w Głuchołazach przy ulicy Parkowej niedaleko tężni solankowej (bezpłatny parking przy drodze). Warto na początku pokusić się o odwiedzenie tężni, nie jest ona może tak wielkich rozmiarów, jak tężnia w Ciechocinku, ale przebywanie w jej pobliżu również przynosi zalety naszym drogom oddechowym. 


Po relaksie w tężni wracamy na nasz żółty szlak. Przechodzimy obok Stawu Leśnego, a następnie wchodzimy w leśną ścieżkę. Wędrujemy lasem, następnie sporą część otwartym terenem. Często mijamy większe i mniejsze strumienie, co przyjemnie urozmaica drogę dzieciom. 

Po drodze mijamy m.in. starą Zaporę na Sarnim Potoku. Tama ta uważana jest za jedną z najstarszych budowli hydrotechnicznych na Śląsku oraz jeden z największych szybów górniczych o średnicy ok. 12 m. Przechodzimy również obok jednej ze stacji Drogi Krzyżowej. W sumie stacji tych jest 16,  rozciągają się na odcinku 3 kilometrów między Głuchołazami a Podlesiem. My mijamy jednak zaledwie jedną, może dwie i kierujemy się ku górze, zdobywając Przednią Kopę (495 m n.p.m.). Znajduje się na niej schronisko, które obecnie niestety jest nieczynne (stan na 05.06.2021 r.). Tuż za Kopą zauważamy śliczną kapliczkę - jest to neogotycka Kaplica Św. Anny powstała w 1908 r., malowniczo położona na Wiszących Skałach.


Po zdobyciu szczytu i wypoczynku przy kapliczce czeka na nas spokojne schodzenie w dół ładnymi i przyjemnymi ścieżkami leśnymi. Pod sam koniec trasa wiedzie malowniczą promenadą wzdłuż rzeki Biała Głuchołaska, by dojść do przyjemnego placu z ładną Fontanną Pod Amorkiem. Fontanna ta jest tuż przy Parku Zdrojowym, parku ładnym i niezwykle zadbanym. Park ma też sporo atrakcji dla dzieci, a największą jest chyba możliwość lodowatych kąpieli zdrowotnych ;-)


Mapkę trasy znajdziecie na końcu postu. Całą trasę gorąco każdemu polecamy! Głuchołazy - tężnia solankowa w Parku ZdrojowymGłuchołazy - Staw Leśny

Głuchołazy - Zapora na Sarnim Potoku
Przednia Kopa

Kaplica Św. Anny


Góra Chrobrego - Kaplica Św. Anny
11 komentarzy:

 1. Uwielbiam chodzić po górach i zdobywać kolejne szlaki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro to idealny szlak na rodzinny wypad to jestem bardzo na tak.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mi się podoba ten pomysł na wycieczkę, może kiedy, gdy będę bliżej południowej granicy, uda mi się tam przybyć!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie bomba, uwielbiam takie miejsca a córce też by się spodobało 👍😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Uważacie, że to jest słuszny kierunek - https://motocontroler.com/ ? Jak do tego podejść? W sensie - sprawdzenie pojazdu? Co jeszcze ma tutaj znaczenie?

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!