7.05.2021

Wzgórza Strzelińskie: Gromnik, Skałka Goethego. Jednodniowa wycieczka z dziećmi.

Wzgórza Strzelińskie to pasmo wzgórz leżące na Przedgórzu Sudeckim, oddalone od Wrocławia zaledwie godzinę jazdy samochodem.Wzgórza Strzelińskie stanowią świetne miejsce na spędzenie jednodniowej, rodzinnej wycieczki, również z małymi dziećmi. Na najwyższy szczyt, Gromnik (393 m n.p.m.), krótka trasa wiedzie z bezpłatnego parkingu, dobrze oznakowanego, z kilkoma ławeczkami i stolikami (w googlowskiej mapie wpisujemy Parking Wieża Widokowa Gromnik).

Prosty szlak na Gromnik prowadzi drewnianymi, szerokimi schodami, wzdłuż których ustawione zostały tablice edukacyjne o florze i faunie występujących w rejonie. Przeczytamy np. o wędrownym, drapieżnym Trzmielojadzie czy też Koziorogu Dęboszu, będącym największym chrząszczem występującym w Polsce. Sam szklak to zaledwie 300 m i pokonanie wzniesienia 60 metrów, zatem jeśli nie interesuje nas czytanie o środowisku, w parę chwil możemy być już na górze.

Na Gromniku znajdziemy wieżę widokową, która obecnie niestety jest nieczynna, a także ruiny XV-wiecznego zamku,  niejednokrotnie burzonego w swej historii (ostatnio w 1945 r.). Samo miejsce jest bardzo spokojne, z niewielką ilością turystów (mimo to, iż nasza wycieczka miała miejsce 1. maja, na szczycie spotkaliśmy zaledwie kilka osób).


Zaledwie kilka kilometrów od parkingu pod Gromnikiem (dokładnie 7 km) znajdziemy przy drodze tabliczkę kierującą nas na Skałkę Goethego. 
Skałka Goethego to wyrobisko na północno-wschodnim stoku wzgórza Wiktorii koło miejscowości Krzywina, które odsłania unikatowe skały określane jako kwarcyty daktylowe. Są to jasnokremowe, drobnoziarniste skały krzemionkowe, w których występują wydłużone agregaty mineralne przypominające kształtem daktyle.

Dojście do Skałki od parkingu położonego przy drodze zajmuje nie więcej niż kilka minut. Będąc już przy skałce warto pokusić się o dalszy spacer, przynajmniej do punktu widokowego w Lesie Nad Krzywiną. Prowadzący do punktu widokowego szlak wiedzie przyjemną leśną ścieżką, a na miejscu znajdziemy stoliki z ławeczkami i miejsce na rozpalenie ogniska. I tu muszę dodać, że ilość spotkanych osób była jeszcze mniejsza, niż na Gromniku, bowiem nie spotkaliśmy zupełnie nikogo.

Wzgórza Strzelińskie idealnie sprawdzą się na spokojne, rodzinne wycieczki, zwłaszcza, jeśli zależy nam na ciszy, spokoju i braku tłumów na szlakach.


13 komentarzy:

 1. Wielka szkoda, że wieża widokowa obecnie jest nieczynna, ale miejsce zapamiętam na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimo braku wieży również atrakcje są przyjemne ;-)

   Usuń
 2. Nie wiedziałam wcześniej o tym miejscu. Widać że wycieczka się udała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham ten rejon Polski! Mogłabym tam zamieszkać na stałe:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nibt tak niedaleko od nas,ale akurat na tym konkeetnym wzniesieniu jeszcze nie byliśmy. Dzięki za polecenie,chętnie skorzystamy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Będę musiał kiedyś wybrać się na Wzgórza Strzelińskie, zwłaszcza że są to jeszcze spokojne miejsca.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!