27.10.2020

Autobusem czy rowerem? Jaki wybrać środek transportu?

Autobusem, tramwajem, czy może swoim rowerem? Na jaki środek lokomocji warto postawić w obecnych czasach?

 

 
 

O wyborze środka transportu można by długo dyskutować. Każdy z nich zdaje się mieć swoje wady i zalety. Ja przez długi czas byłam zwolennikiem przemieszczania się po mieście tramwajem - kursy co kilka minut, dosyć szybkie poruszanie się, a co ważne, a może i najważniejsze, korki nie są tramwajowi straszne. 

 

Po jakimś czasie stwierdziłam jednak, że ta wygoda aż za bardzo mnie rozleniwia i absolutnie nie zachęca do innego ruchu i innej aktywności fizycznej, a wręcz przeciwnie. Im mniej się ruszałam, tym mniej chciało mi się cokolwiek robić. Aż do pewnego dnia, kiedy mój szef zapytał mnie wprost: "Dlaczego nie jeździsz do pracy rowerem?". Szybko przeanalizowałam wszystkie za i przeciw i po raz kolejny musiałam przyznać szefowi rację - stawiam  na rower. 

 

Dlaczego zatem to właśnie rower jest bardzo dobrym i właściwym wyborem? Jakie korzyści przyniesie nam nasz piękny markowy rower, kiedy zdecydujemy się na poruszanie się po ulicach właśnie nim?


Zanim wymienię zalety prozdrowotne, które być może jako pierwsze nasuwają się na myśl, napisać muszę o sytuacji, z jaką obecnie mamy do czynienia. Sytuacji, która zaczęła się kilka miesięcy temu, a z każdym dniem zaognia się coraz bardziej. Przeniesienie się na rower jest w aktualnym czasie unikaniem potencjalnych zakażeń i wszelkich zagrożeń, z jakimi możemy mieć do czynienia podróżując blisko drugiego człowieka. Wsiadając na swój rower nie musimy się tym martwić. Unikamy kontaktu z drugim człowiekiem i jesteśmy tylko my i nasz wygodny rower. Nie straszne nam także ograniczenia wynikające z aktualnych obostrzeń (ograniczona ilość osób w komunikacji miejskiej, co wyjątkowo może utrudniać dostanie się na czas do pracy). Jesteśmy ponad to wszystko. 

 

Jeśli wybieramy rower, to i problem korków przestaje nas dotykać i irytować. Mijamy auta ściśnięte w porannym tłoku, przejeżdżamy obok samochodów stłoczonych popołudniową porą. Poruszamy się obok nich spokojnie lub nieco szybciej, po prostu swoim tempem, ciesząc się, że wybraliśmy ten, a nie inny środek lokomocji.

Rower to także szereg zalet dla naszego zdrowia. Lepsza i wydajniejsza praca układu krążenia, lepsze dotlenienie narządów wewnętrznych, wzmocnienie mięśni kręgosłupa, wzmocnienie mięśni nóg, zlikwidowanie tkanki tłuszczowej, znaczna poprawa kondycji fizycznej - to tylko niektóre dobre strony wynikające z regularnej jazdy na rowerze. 

Nie sposób pominąć także oszczędności pieniędzy - o ile zrezygnowanie w jednym dniu z autobusu lub też z kursu własnym samochodem to koszt zaledwie kilku złotych, to w ciągu tygodnia czy też miesiąca może stworzyć się z tego całkiem niezła kwota. Złotówka do złotówki i zamiast tak po prostu "przejechać" te pieniądze, można wykorzystać je na coś znacznie przyjemniejszego. 


Jak widać, warto wziąć pod uwagę przesiadkę na rower. Decyzja na pewien styl życia, zdrowy i świadomie ekologiczny, da nam tylko i wyłącznie same pozytywy. Zyska na tym nie tylko nasze zdrowie, nasz portfel, ale i nasze środowisko, o którym także cały czas powinniśmy pamiętać.


* * artykuł sponsorowany * * 

6 komentarzy:

 1. Ale piekny rower <3 Też bym chciała sobie zakupić jakiś piękny miejski rowerek :D z tym, że mam za blisko do pracy i nie zdążyłabym się rozpędzić, a już musiałabym z niego zsiadać :D

  OdpowiedzUsuń
 2. zdecydowanie rower! jest się niezależnym, nie siedzi się w ścisku i tłoku, omija się korki, a do tego dba o zdrowie i szczupłą sylwetkę :D dobry rower sporo kosztuje ale to inwestycja na lata, dodatkowo naprawy rowerów nie są drogie, a dla wygody można kupić różne akcesoria :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też zawsze stawiam na rower :-) przejazd do pracy zajmuje mi 15 minut i udaje mi się uniknąć dzięki temu korków. Poza tym to bardzo korzystne dla zdrowia. Ja przesiadam się na komunikację miejską dopiero wtedy, gdy zaczynają się ujemne temperatury. Pracuję w biurze więc taka przejażdżka rowerem jest też dla mnie miłą odskocznią :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem rower to o wiele bardziej ekologiczne rozwiązanie. W życiu codziennym jednak powinniśmy się kierować troską o naszą planetę. Z tego powodu nie tylko zrezygnowałam z podróży samochodem, ale także przywiązuję większą wagę do segregacji śmieci.

  OdpowiedzUsuń
 5. Odkąd rozpoczęły się miesiące wiosenne, to zaczęłam w końcu coraz częściej podróżować rowerem. Według mnie, gdy pogoda dopisuje, to warto jest spędzać czas jak najbardziej aktywnie. W końcu taka jazda rowerem jest o wiele ciekawsza, niż jazda autobusem! :) Teraz rozpoczynają się wakacje, więc na pewno będę podróżować rowerem jeszcze częściej. Nie mogę się doczekać tych wszystkich wycieczek rowerowych ze swoją rodzinką.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy macie do czynienia z tym - https://www.tarbonus.pl/? Interesują mniej szkolenia i kursy BHP, doskonalące oraz zawodowe od Tarbonus. To faktycznie przygotowuje do pracy? Czy jednak wychodzi z tego wyłącznie papierek?

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!