25.08.2019

500 plus na pierwsze dziecko - co nowego od lipca 2019 roku?

Ostatnimi czasy pojawiło się w naszym kraju sporo różnych programów "plus".


Ten, kto jest na bieżąco z tym, co dzieje się w naszym kraju, z całą pewnością nie przeoczył również nowych programów, których w Polsce wbrew pozorom jest całkiem sporo. Jedne pojawiają się i po jakimś czasie znikają, jeszcze inne trwają, ale nieco ewoluują. 

Jako rodzice dwójki małych szkrabów od dwóch lat cieszymy się z obecności programu 500 plus. Wychodząc z założenia, że lepiej jest mieć niż nie mieć, nie szukamy dziury w całym, nie dopatrujemy się minusów w programie, tylko widzimy przede wszystkim zalety tego, że co miesiąc na naszym koncie pojawia się dodatkowe 500 zł. z racji posiadania drugiego dziecka. Mimo to, iż nawet bez programu nasze dzieciaki chodziłyby na ulubione zajęcia sportowe czy też z angielskiego, to wierzymy, że wielu rodzinom kwota ta pozwala na zaspokajanie różnych potrzeb związanych z dziećmi.

W tym roku, całkiem niedawno, tj. w lipcu, program ten nieco się zmienił.
Jakie dokładnie zmiany nastąpiły od lipca 2019 roku w programie 500 plus? Co nowego się pojawiło i kto może korzystać z nowszej "ulepszonej" wersji programu?

Komu przysługuje 500+ na dziecko wg najnowszych przepisów?
Są to oczywiście matka lub ojciec dziecka, ale również opiekun faktyczny dziecka, np. babcia czy ciocia, o ile wystąpił do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka. Dodatkowo opiekunowie prawni dziecka, czasami dyrektor domu pomocy społecznej. Program nie wyklucza również rodzin zastępczych, placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, rodzinnych domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, a także interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.

Kto otrzyma 500+  w przypadku rozwodu rodziców?
W przypadku rozwodu rodziców pieniądze otrzyma ten rodzic, który mieszka z dzieckiem i na którego utrzymaniu pozostaje dziecko. Jeżeli natomiast rodzice równomiernie podzielili się obowiązkiem utrzymania dziecka, mogą złożyć wniosek o 500+ niezależnie od siebie. Każdy z nich otrzyma wtedy połowę należnego świadczenia, czyli co do zasady 250 zł.

Gdzie i kiedy można składać wniosek o 500+ na pierwsze dziecko?
Wniosek składać można na 4 sposoby: poprzez rządowy portal Emp@tia, poprzez stronę internetową swojego banku, poprzez PUE ZUS (sposoby dostępne od 1 lipca) lub też tradycyjnie, drogą papierową - dokument do wydruku można pobrać ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a następnie przesłać go listem poleconym na adres właściwej gminy (gminy miejsca zamieszkania wnioskodawcy) albo złożyć osobiście w biurze podawczym urzędu (metoda dostępna od 1 sierpnia).

Kiedy należy złożyć wniosek o 500+ w przypadku nowo narodzonego dziecka?
Młodzi rodzice na złożenie wniosku mają czas 3 miesiące. Czyli jeśli dziecko urodziło się w sierpniu, to rodzice mają czas aż do listopada, aby skorzystać ze świadczenia z wyrównaniem od dnia urodzin.

Kiedy nastąpi wypłata świadczenia w ramach programu 500+?
Wypłata powinna nastąpić w okresie nie dłuższym niż 2 miesiące od momentu złożenia wniosku.

Jak długo będzie wypłacane 500+?
Nowelizacja przepisów w zakresie 500+ spowodowała wydłużenie okresu ważności złożonych wniosków. To oznacza, że osoby, które wystąpiły z podaniem po 1 lipca 2019 r., będą otrzymywały pieniądze aż do 31 maja 2021 roku bez konieczności składania ponownego wniosku w 2020 roku.

Jeśli jesteście ciekawi tematu, sporo informacji znajdziecie w poradniku "500 plus na pierwsze dziecko -nowe przepisy 2019".


Co sądzicie o tego typu programach?
Jakie macie zdanie na temat programu 500+?

9 komentarzy:

 1. Temat mnie nie dotyczy, ale zawsze wart wiedzieć co i gdzie. :) Edyta

  OdpowiedzUsuń
 2. Od niedawna możemy skorzystać nie planuje wydawać tych pieniążków zasilą konto oszczędnościowe córki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nam właśnie zaczęło przysługiwać 500+, bo mamy tylko jedno dziecko. Złożyliśmy wniosek od razu 1 lipca :D :D pieniądze przyszły szybko, już po kilkunastu dniach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie, że zebrałaś wszystkie ważne wiadomości razem

  OdpowiedzUsuń
 5. My też zaczęliśmy korzystać z programu 500+. Taki zastrzyk gotówki na pewno przyda się na wyjścia do figloraju, kina czy korzystanie z innych atrakcji dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja mam skrajne podejście do tego tematu ponieważ znam osoby które wolą urodzić kolejne dziecko zamiast iść do pracy bo państwo daje pieniądze a do 1 lipca osoby pracujące i rzeczywiście takie które wykorzystałyby te środki na dziecko, nie kwalifikowali się. Myśle ze nie tak to powinno wyglądać niestety nasze państwo w ostatnich czasach faworyzuje nieróbstwo i podejście jak z prehistorii.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja mam jedno dziecko więc dopiero teraz program objął i nas.

  OdpowiedzUsuń
 8. 2 dni temu złożyłąm właśnie wniosek :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że wiele rodzin dzięki temu nieco odetchnie i przestanie się tak non stop ścigać z pieniądzem

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!