31.07.2019

Biblioteczka Montessori - Ciało Człowieka

Jeśli szukacie czegoś oryginalnego i niezwykle ciekawego dla Waszych dzieci, koniecznie przyjrzyjcie się tej propozycji!

Są publikacje, wobec których dzieci bardzo szybko stają się obojętne, w najlepszym przypadku ich zainteresowanie nimi trwa jedno, góra dwa popołudnia. Gwarantuję Wam, że z tą pozycją będzie zupełnie inaczej. Biblioteczka Montessori - Ciało Człowieka Wydawnictwa Egmont to zestaw, dzięki któremu dzieci nie tylko doskonale poznają ciało i jego najważniejsze narządy, ale dokonają tego w sposób sensoryczny i niezwykle ciekawy. 

Cały zestaw składa się z kilkunastu elementów:
- 11 filcowych modeli narządów
- 1 książeczka
- 4 przezroczyste folie z układami: kostnym, nerwowym, krwionośnym i mięśniowym
- 13 kart edukacyjnych (obrazki z narządami i ich nazwy)
- 1 duży, dwustronny plakat (chłopiec i dziewczynka)

Na czym polega cała zabawa?
Największą frajdę sprawia dzieciom układanie filcowych narządów na plakacie chłopca/dziewczynki. Aby mieć pewność, że są one dobrze nanoszone na plakat, mogą korzystać z książeczki, w której przedstawione są te części ciała z ich lokalizacją i krótką charakterystyką. Układając je dzieci powtarzają ich nazwy i mogą pokazywać dodatkowo rysunek na kartoniku. Fajną zabawą może być również rozłożenie wszystkich filcowych elementów i połączenie ich z kartonikiem i podpisem. Filcowe części można przykładać także do swojego ciała i krótko opowiadać, za co narządy te są odpowiedzialne. Nic nie szkodzi również na przeszkodzie, aby dziecko odrysowywało filcowe części, tworząc swoją książeczkę/ pracę z częściami ciała człowieka. Generalnie wszystko zależy od nas i naszej inwencji i pomysłowości ;-)

Jakie są zalety zabawy i nauki Metodą Montessori?
- rozbudza w dziecku naturalną ciekawość świata, 
- wspiera autonomię dziecka, zachęca je do samodzielnej pracy, 
- pobudza kreatywność, 
- uczy skupienia i samodyscypliny, 
- nauczyciel i rodzice są obserwatorami, którzy za pomocą odpowiednich narzędzi mogą towarzyszyć dziecku i być jego przewodnikami. 

Co sądzicie o takim zestawie?
Czy lubicie pracować/ bawić się Waszymi dziećmi wykorzystując metodę Montessori?

5 komentarzy:

 1. Świetny sposób na przekazanie dzieciom najważniejszych informacji dotyczących tego, jak jest skonstruowane nasze ciało. Wydaje mi się, że nawet dorośli będą przy tym się świetnie bawić!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale fajna zabawa :) ciekawe co na to moja córka by powiedziała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna pomoc dydaktyczna, zaopatrzę się w taką do klasy

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam pdagogikę Montessori. Mamy z tej serii 3 pozycje i chyba ciało jest najfajniesze. Planuje jeszcze kupić kosmos

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!