25.09.2018

Samochodem czy samolotem? Jaki wybrać środek transportu?

Nieograniczony dostęp do internetu, a idąc za tym, dostęp do wszelkich ciekawostek i informacji, coraz większa otwartość na nowe kultury i nowych ludzi, otwartość na poznawanie nowych miejsc i przede wszystkim ciekawość świata- to wszystko sprawia, że podróżujemy coraz częściej i coraz chętniej.


Decydując się na podróż musimy jednak zacząć od wyboru środka transportu. Czym się kierować? Co będzie dla nas jak najbardziej optymalne? Czy zdecydować się na podróż swoim samochodem, czy postawić na szybki samolot? A może podróż autokarem czy też pociągiem? Wybór jest szeroki i tak naprawdę wyłącznie od naszych wymagań, preferencji i danej konkretnej sytuacji zależy, jaka zostanie podjęta przez nas decyzja.


Jeżeli chodzi o dwie ostatnie opcje, to już kilka lat temu odrzuciłam je i tak naprawdę pociągiem czy też autokarem podróżuję niezwykle rzadko, a można nawet rzec, iż praktycznie wcale. I o ile za czasów studenckich jazda pociągiem była dla mnie na porządku dziennym (czy też nocnym podczas kilku/ kilkunastu godzin jazdy do Zakopanego), to kiedy tylko pojawiły się dzieci, zmieniły się podstawowe wymagania i priorytety dotyczące podróżowania. 

Podstawowym naszym środkiem transportu podczas wyjazdów większych i mniejszych stał się samochód. Dlaczego wybieramy właśnie ten środek lokomocji?


1. Czas- wyjeżdżamy, kiedy chcemy, a nie wtedy, kiedy musimy wyjechać. Wiadomo, jak jest z małymi dziećmi: wyjazd zaplanowany na 8:00 może z tysiąca różnych powodów przesunąć na 10:00. W takim przypadku eliminujemy ogromny stres dotyczący tego, czy zdążymy na samolot i czy w porę zdążymy na odprawę. Siadamy wygodnie do auta po prostu wtedy, kiedy jesteśmy gotowi i z uśmiechem na twarzy ruszamy przez siebie.

2. Mobilność- jedziemy do konkretnego miejsca, ale po drodze zaciekawił nas niezwykle malowniczo położony zameczek. Czy możemy zboczyć ze swojej wytyczonej trasy i go zobaczyć? Oczywiście, że tak! Nie ma z tym najmniejszego problemu- po prostu robimy mały przystanek, wyskakujemy z auta i podziwiamy piękne miejsce. W ten sposób nasza podróż może się niezwykle wzbogacić, a my sami do końca nie wiemy, co czaić się może za rogiem oraz co nowego przeżyjemy i odkryjemy.

3. Bagaże- tego aspektu nie można pominąć. Ten, kto ma małe dzieci, doskonale wie, że dwójka małych dzieciaków wcale nie oznacza dwóch małych bagaży. A często jest to wręcz odwrotnie. Ubrania na każdą pogodę, ulubione książeczki, ukochane misie, gry i puzzle, bez których nie można się obyć. Kredki, bloki, kolorowanki... Można wymieniać i wymieniać. Oczywiście możemy się starać te bagaże jak najbardziej ograniczyć, ale... tak naprawdę nie ma takiej potrzeby, kiedy jedziemy własnym autem z dużym bagażnikiem.

4. Wygoda- wygodne, eleganckie auto, jakim jest np. Ford Focus, zapewni nam taki komfort podróżowania, o jakim w autokarze możemy tylko pomarzyć. Adaptacyjny tempomat, systemy rozpoznawania znaków drogowych, ostrzegające przed pojazdami na drodze poprzecznej, wspomagające parkowanie, aktywnego hamowania, monitorowania koncentracji kierowcy, zapobiegania kolizjom, wspomagające utrzymanie pojazdu na pasie ruchu, reflektory adaptacyjne, inteligentny układ oświetlenia,  czy też automatyczna skrzynia biegów spowodują, że kierowca nie będzie chciał przestać jechać, a grozić to może wyłącznie tym, że rodzinne podróże mogą trwać bez końca. 

5. I... co jeszcze dodalibyście do plusów podróżowania autem? A może Wasze odczucia są zupełnie inne i jesteście np. twardymi zwolennikami samolotów?


27 komentarzy:

 1. Kiedyś mogłam podróżowac wszystkim, teraz jak daleka droga to albo samolot albo samochód.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wszystko zależy gdzie, jeśli podróż trwa ok 4 godziny to wybieram zdecydowanie samochód więcej można zabrać bagaży ;)

   Usuń
 2. Zawsze jednak wynajmuje samochod jak lecę, chyba że tylko jedno miasto zwiedzam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podrużuje tylko samochodem, nie mam może świetnego modelu ale lubię swoje auto. Wymieniłabym jedynie na większe, bo mój bagażnik słabo mieści dwójkę dzieci i rodziców. Kocham prowadzić to mnie relaksuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. JA ze względu na czas preferuję samoloty, choć objazdówka samochodowa bliżej, to też fajna przygoda :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszystko zależy ok okoliczności. Są miejsca, gdzie samochodem strach pojechać, jednak wiadomo, że jest to najwygodniejszy środek transportu. Podróżując samotnie, wolę autostop :)

  OdpowiedzUsuń
 6. U nas też w większości samochód, jednak ostatnio zdarza mi się wsiąść w pociąg ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Po przeliczeniu wszystkich kosztów samochód mimo wszystko jest najbardziej ekonomiczny i tani, a do tego swoboda czasu wyjazdu i przyjazdu.

  OdpowiedzUsuń
 8. My podróżujemy samochodem - bo bardzo cenimy sobie swobodę i możliwość dokonywania spontanicznych zmian w naszym rozkładzie jazdy ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. My korzystamy z auta ze względu na wygodę przy dzieciak i mnóstwo miejsca

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja mam Forda Fieste i totalnie kocham moje autko <3

  OdpowiedzUsuń
 11. To fakt z dziećmi samochodem i to pojemnym jest wygodniej.

  OdpowiedzUsuń
 12. U nas zawsze wygra auto, bo mąż nie wsiądzie do samolotu

  OdpowiedzUsuń
 13. Auto i samolot, chodź ostatnio podróżowaliśmy promem :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zdecydowanie bezpieczniej samolotem! Chociaż ja i tak za każdym razem mam obawy... ;P

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja lubię samochody wiec po kraju zdecydowanie ten rodzaj lokomocji wybieram natomiast na dalsze trasy zdecydowanie samolot

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo sobie cenię podróżowanie samochodem, ale nie zawsze się da i trzeba polecieć.

  OdpowiedzUsuń
 17. Widzę że najmowanie aut jest na wyciągnięcie ręki często widuję jakiś podstawiony samochód "na wynajem"

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja gdybym mogła to bym tylko samochodem jeździła al niestety nie zawsze się da. Nie nawidzę latać a że podróżować lubię to musze :)

  OdpowiedzUsuń
 19. My stawiamy na samochód- sami decydujemy o godzinie wyjazdu, przystankach, nikt nam niczego ie narzuca...

  OdpowiedzUsuń
 20. to zależy jakim autem, jeśli wygodnym to czemu nie

  OdpowiedzUsuń
 21. Zależy gdzie. Daleko to samolot bo podróż tak nie umeczy.

  OdpowiedzUsuń
 22. ja aktualnie chciałabym się wyprowadzić z polski jest mi tu zdecydowanie za zimno. Planuję kupić mieszkanie w hiszpani.Zobaczymy jak to bedzie, a wg mnie najlepszy srodek transportu to samolot, szybko i konkretnie.

  OdpowiedzUsuń
 23. Zazwyczaj wybieram samochód, nawet na dłuższe trasy za granicę. Jest dla mnie wygodniejszy. Wiadomo, że przed podróżą trzeba zrobić jazdę próbną i sprawdzić auto u mechanika, ale potem wsiadasz i jedziesz beż ograniczeń :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Chcę kupić dom w Hiszpanii, żeby móc mieć nieruchomości w obu krajach i móc latać do Polski samolotem poniżej 3 godzin. Dlatego uważam, że samolot to kapitalny środek transportu.

  OdpowiedzUsuń
 25. Jak zakup to tylko w Costa Del Sol przez www.perladelacosta.com

  OdpowiedzUsuń
 26. A wybór auta na wyjazdy? Jak się na to zapatrujecie - https://www.historiaszkod.pl/sprawdzenie-vin.html ? Czy takie sprawdzenie samochodu przed kupnem ma większy sens?

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!