10.04.2018

Propozycje czytelnicze dla małych odkrywców

Dla młodych odkrywców podróżników, odkrywców Tatr, odkrywców życia rodzinnego w Estonii oraz... poszukiwaczy wielkich przygód ;-) Zapraszam na 4 nowości czytelnicze dla dzieci.


"Ja, Jonasz i cała reszta" Anti Saar

Tobiasz chodzi do przedszkola, a jego młodszy brat Jonasz jeszcze nie, więc nie zna się na wielu rzeczach – choć mama i tato mówią, że zna się po swojemu. Tobiasz lubi jeździć pociągiem, mama – autobusem, a tato – rowerem. Tato lubi wątróbkę, mama lukrecję, a Jonasz rozrzucać jedzenie dookoła. Tato lubi wszystkie zwierzęta, Tobiasz – tylko te mniejsze od niego, a Jonasz boi się nawet kury (za to nie boi się strasznych historii). Są różni, ale bardzo się kochają, dlatego w ich domu jest tak wesoło! To jest opowieść Tobiasza o tym, jak się mają różne sprawy w ich domu w Estonii.

Książka ta otwiera projekt „Bliskie dalekie sąsiedztwo”, w ramach którego Wydawnictwo Widnokrąg wydawać będzie książki uznanych estońskich i fińskich autorów. Dzięki nim młodzi polscy czytelnicy będą mogli poznać oba sąsiadujące z Polską kraje, ich mieszkańców, zwyczaje i najlepszych autorów literatury dziecięcej. Trzymam kciuki za ten projekt, bowiem jeśli kolejne książki będzie się czytało tak samo przyjemnie, jak książkę o Jonaszu, będą to same czytelnicze hity! Książkę wzbogacono dodatkowo o kody QR, dzięki którym można dowiedzieć się sporo informacji o Estonii.

Tekst: Anti Saar
Przekład: Anna Michalczuk
Ilustracje: Alvar Jaakson

Wymiary: 16,5 x 23,5 cm
Liczba stron: 152
Rodzaj: książka dla dzieci
twarda
ISBN 978-83-947309-8-7
Data premiery: 15.03.2018
Wiek: 5+
* * * 
"Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Wielka Księga Przygód 2" Agnieszka Mielech

Do Tajnego Klubu Superdziewczyn należą przyjaciółki Emi, Flora, Faustyna i Aniela oraz jeden, nieco przemądrzały, ale sympatyczny chłopak, Franek. Przyjaźń i jedność klubu zostają poddane próbie. Szkolne obowiązki zabierają dzieciom coraz więcej czasu, a tajne spotkania przegrywają z pasjonującymi zajęciami sportowymi. Jakby tego było mało, w szkole pojawia się NOWA uczennica, która poróżni nierozłączne dotąd koleżanki, Emi i Anielę. Coś zaczyna się psuć…
Czas na najważniejszą misję – MISJĘ PRZYJAŹŃ!
Aby ratować załogę, przyjaciele są gotowi na wszystko! Zdobędą WEHIKUŁ PRZYJAŹNI i zorganizują DZIEŃ OTWARTY TAJNEGO KLUBU SUPERDZIEWCZYN. A wszystko po to, by na nowo odkryć siłę PRZYJAŹNI.

Prawie 300 stron lektury, która z pewnością zachwyci każdą superdziewczynę! Zgrabny język literacki, sporo dialogów i wartka akcja sprawiają, że książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością. Polecam każdej młodej panience - choć nawet i moja 6-latka kazała ją sobie czytać i słuchała opowieści z dużym zainteresowaniem ;-) 

 • Wydanie: 2018

 • Autor: Agnieszka Mielech

 • Wydawca: Wilga

 • Data premiery: 14.03.2018
* * * 
"Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy" Justyna Styszyńska

Wybieramy się w podróż na górskie szczyty i przełęcze. Dowiadujemy się, skąd się biorą góry, doliny i górskie jeziora. A tam aż roi się od zwierząt! Niedźwiedzie, kozice, rysie, świstaki, sarny, łasice, myszołowy, orły, pomurniki, wydry czy norniki – wszyscy mieszkańcy Tatr mają specjalne zdolności, dzięki którym mogą przetrwać w surowym górskim klimacie. Które z nich są towarzyskie, a które wolą samotność? Jak długo wydra może wytrzymać pod wodą? Czy kozica umie wdrapać się na pionową skałę?
Z tą małą książeczką poznajemy większość mieszkańców Tatr. Przyglądamy im się z bliska, a nawet sami je tworzymy! Książeczka jest bowiem wzbogacona o liczne naklejki, z którymi możemy wykreować nasze własne wersje zwierząt. A to bardzo podoba się dzieciom! Świetne jest to, że dzięki śliskiemu papierowi naklejki można wielokrotnie przyklejać i bawić się nimi (i wersjami zwierząt) do woli. Książeczka świetna i chyba musimy rozejrzeć się za pozostałymi tytułami w tej serii ;-) 
Tekst: Michał Koziński
Ilustracje: Justyna Styszyńska

SERIA ZWYKLI – NIEZWYKLI MIESZKAŃCY

Wymiary: 16,5 x 19 cm
Liczba stron: 44
Rodzaj: książka dla dzieci z naklejkami wielokrotnego użytku
miękka
ISBN 978-83-947309-4-9
Data premiery: 12.03.2018
Wiek: 4+

* * * 
"Wombat Maksymilian i rodzina w tarapatach" Marcin Kozioł

To znowu ja, Maks! Odkąd wyruszyłem z domu tyle się już wydarzyło. Nie planowałem takiej podróży. I nikogo o niej nie uprzedziłem. Teraz wszyscy martwią się o mnie. A co jeśli szuka mnie ekipa ratunkowa? I co, jeśli to ona potrzebuje teraz ratunku?! 

Razem z sympatycznym wombatem wybieramy się w odległą podróż do Chin. Wędrujemy od Pekinu i Szanghaju po Hongkong i Makao. Śledząc przygody wesołego Maksia poznajemy chińskie krajobrazy i zwyczaje, a po zakończeniu lektury wiemy już o tym rejonie na prawdę sporo! Ładne, staranne wydanie, dużo kolorowych ilustracji i ciekawa narracja sprawiają, że książka wyjątkowo celnie trafia do dzieci. Polecamy!

 • ISBN: 9788381172868
 • Format: 14,5 x 20,5 cm
 • Liczba stron: 240
 • Oprawa: Twarda
 • Data premiery: 15.02.2018
 • Autor: Marcin Kozioł
 • Wydawnictwo: Edipresse

 • 12 komentarzy:

  1. Propozycje idealne dla mojej córki :)

   OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za kolejne propozycje! Przesyłam dalej dla młodych mamusiek.

   OdpowiedzUsuń
  3. Idealne propozycje dla dzieci które potrafią już czytać.

   OdpowiedzUsuń
  4. Jeszcze nie dla nas, ale już wpisuję na listę lektur na przyszłość :)

   OdpowiedzUsuń
  5. Zapowiadają się ciekawie, zwłaszcza ta o górach.

   OdpowiedzUsuń
  6. "Tobiasz chodzi do przedszkola, a jego młodszy brat Jonasz jeszcze nie, więc nie zna się na wielu rzeczach – choć mama i tato mówią, że zna się po swojemu" - zachwyciło mnie to zdanie! :) A ilustracje bardzo kojarzą mi się ze stylem jednego polskiego ilustratora, myślałam w pierwszej chwili, że to on ilustrował :)

   OdpowiedzUsuń
  7. Ciekawe propozycje. Mamy książkę Wombat Maksymilian i rodzina w tarapatach. Jest świetna.

   OdpowiedzUsuń
  8. Wydają się bardzo ciekawe, spodobała mi się szczególnie ,,Wielka księga przygód 2" :)

   OdpowiedzUsuń
  9. Emi bardzo lubimy, a Wombat do nas nie dotarł i jeszcze go nie poznałyśmy :)

   OdpowiedzUsuń
  10. Super książeczki. Mnie najbardziej zaciekawiła książka "Wombat Maksymilian i rodzina w tarapatach"

   OdpowiedzUsuń

  Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
  oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!