26.03.2018

"Być rodziną" i "Tron królowej" - nowości Prószyński i Spółka

Dwie powieści toczące się w zupełnie różnych, odległych od siebie czasach; powieści opowiadające o kobietach silnych, niezłomnych, walczących z różnymi przeciwnościami losu, stawiających czoła nie zawsze łatwej codzienności."Być rodziną" Kristina Sandberg

Szwecja, lata czterdzieste i pięćdziesiąte XX wieku. 
Tomas Berglund poddaje się terapii, która ma go wyleczyć z alkoholizmu. Maj wraz ich małą córeczką Anitą bardzo go wspiera. Gościny udziela im siostra Maj, ale życie dwóch rodzin w małym mieszkaniu nie jest łatwe... A to nie jedyna trudność, z jaką musi się borykać Maj. Czy terapia męża odniesie oczekiwany skutek i nałóg już nigdy więcej nie zawładnie jego życiem? Czas pokaże. Na razie wszystko jest dobrze, więc wracają do domu. Oprócz problemów osobistych muszą się zmagać z globalnymi: trwa wojna, panuje kryzys... Gdy Tomas zostaje powołany do wojska, Maj sama musi zapewnić opiekę dwójce dzieci, bo niedawno urodziła syna. Czy sprosta czekającym ją wyzwaniom? Czy małżeństwo, które Maj i Tomas chcą za wszelką cenę utrzymać, przetrwa wszystkie burze, a ich wspólne życie wypełni wreszcie szczęście i ciepło domowego ogniska?

Oryginalny styl narracji, niepokojący, całkowicie wciągający czytelnika, a nawet hipnotyzujący go. Nie ma w tej powieści typowych dialogów, rozmowy przedstawione są w zdaniach w formie opisowej ("To nie jest strój dla niej. Tyle krwi, mówi Maj cicho. Że też niczego nie zauważyłam... Oddam suknię do pralni. Nie przejmuj się, mówi Tomas, mam na myśli przyjęcie. Nie powinnaś iść do lekarza, przebadać się? Maj wyciera nos. Mam nadzieję, że cię nie zarażę."). Początkowo można mieć wrażenie, że narracja taka wprowadza jedynie chaos i bałagan w całej treści, ale bardzo szybko przyzwyczajamy się do niej i wprost nie możemy się oderwać od przedstawionej historii - historii niby prostej, niby zupełnie zwyczajnej, a jednak tak zobrazowanej, że wydaje się wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju... Gorąco polecam! 

Dane techniczne:
Autor: Kristina Sandberg
Kategoria: Literatura światowa
ISBN: 978-83-8123-130-5
Tytuł oryginału: Sörja for de sina
Data wydania: 22.02.2018
Format: 135mm x 206mm
Liczba stron: 632


 * * * 
"Tron Królowej"

Uwięziona przez męża Alienor nie daje się zastraszyć i żyje nadzieją, chociaż odebrano jej wszystko, co kochała. Odzyskuje wolność dopiero po śmierci Henryka II. Jego miejsce na tronie zajmuje Ryszard Lwie Serce, ukochany syn Alienor, która zostaje regentką. Lecz to nie koniec problemów, gdyż władza nęci każdego i rywalizacja między braćmi przybiera na sile. Wiekowa już Alienor nie ustaje w wysiłkach, aby pogodzić zwaśnione dzieci i ratować chwiejące się w posadach królestwo.

Wspaniała pozycja nie tylko dla osób lubujących się w historii, ale i dla każdego czytelnika ceniącego sobie doskonałą, wciągającą literaturę. Ładny, staranny język literacki, świetnie przedstawieni bohaterowie, których bez najmniejszych problemów jesteśmy w stanie sobie wyobrazić i historia, w wir której bez reszty zostajemy wciągnięci już od pierwszych stron. Rewelacyjna powieść, której dodatkowego smaku dodaje fakt, że w całości oparta jest na faktach. Pozycja obowiązkowa! :-)

Dane techniczne:
Autor: Elizabeth Hadwick
Kategoria: Literatura światowa
ISBN: 978-83-8123-128-2
Tytuł oryginału: The Autumn Throne
Data wydania: 20.02.2018
Format: 140mm x 215mm
Liczba stron: 472


14 komentarzy:

 1. Kompletnie nie mój typ książki, ale recenzujesz doskonale ! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Obie książki brzmią bardzo ciekawie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasem sięgam po taka literaturę, dla odpoczynku i chęci poznania. Obydwie książki moga byc ciekawe, zobaczę w nowościach bibliotecznych.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Być rodziną" zdecydowanie do mnie przemawia. Chętnie bym ją poznała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wolę zdecydoanie książki współczesne ale dziękuję za recenję, już mam pomysł na prezent dla znajomej! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tron królowej to książka dla mojej siostry :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że obie bardzo by mi się spodobały, dziękuję za polecenie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie opisane, zresztą jak zawsze. Potrafisz zaciekawić

  OdpowiedzUsuń
 9. Obie propozycje mogłyby mi się spodobać

  OdpowiedzUsuń
 10. Kolejne ciekawe tytuły, a u mnie półki aż się uginają od książek, które czekają na swoją kolej...

  OdpowiedzUsuń
 11. Fabuła pierwszej książki brzmi ciekawie - ale taki sposób wprowadzania dialogów zawsze mnie irytuje. Jednak wolę wypowiedzi oddzielone wyrażnie i przejrzyście myślnikami :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Chętnie obie przeczytam lubię książki gdzie postać ma silna osobowość

  OdpowiedzUsuń
 13. Zdecydowanie ta pierwsza dla mnie!

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!