3.12.2017

Coś dla starszych i młodszych - listopadowe nowości Wydawnictwa Prószyński i Spółka

Długie jesienne i zimowe wieczory zachęcają do sięgnięcia po ciekawą, wciągającą lekturę. Zapraszam na dwie interesujące propozycje dla młodszych i dwie dla nieco starszych czytelników.Aksamitny królik

Kiedy jesteśmy mali, z zapartym tchem słuchamy tej bajki o przyjaźni Chłopca z Królikiem i czekamy na odpowiedź na frapujące pytanie: JAK ZABAWKI STAJĄ SIĘ PRAWDZIWE. Kiedy jesteśmy zakochani, „Aksamitny Królik” staje się piękną historią o miłości aż po sypiące się ze starości trociny – bo „skoro jesteś Prawdziwy, to w oczach tego, kto cię kocha, nie możesz być brzydki. Brzydkim mogą cię nazwać tylko ci, którzy niczego nie pojmują, którzy nie rozumieją, jak to pięknie być Prawdziwym”. To również głęboka refleksja o życiu… po życiu. Od magicznego wyobrażenia Wróżki z dziecięcego pokoju, która przenosi Królika do lepszego świata, po wiarę w przetrwanie dzięki pamięci tego, kto naprawdę cię kochał.

Cudowna, wzruszająca opowieść, która podoba się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Dzieci widzą w niej ładną historię o przyjaźni chłopca ze swoją maskotką- królikiem, smucą się, kiedy maskotka zostaje wyrzucona i cieszą się, kiedy wszystko mimo wszystko dobrze się kończy; dorośli natomiast dostrzegają tu opowieść o miłości, o prawdziwej przyjaźni, o tolerancji, o całym życiu.
Gorąco polecam każdemu czytelnikowi! 

Dane techniczne:
Aksamitny Królik
Margery Williams
Kategoria: Dla dzieci i młodzieży
ISBN: 978-83-8123-079-7
Tytuł oryginału: The Velveteen Rabbit
Data wydania: 23.11.2017
Format: 185mm x 244mm
Liczba stron: 48* * *

Uprowadzenie Księcia Margaryny

Pewnego wieczoru w latach osiemdziesiątych XIX wieku córki Marka Twaina poprosiły, żeby opowiedział im bajkę. Szukając natchnienia, pisarz spojrzał na ilustrację w gazecie i zaczął opowiadać historię Johnny’ego, biednego chłopca, który niespodziewanie dostał zaczarowane nasiona i wyruszył na ratunek uprowadzonemu księciu. Twain zachował tę opowieść w notatkach, ale bajka pozostała nieukończona… Aż do teraz, gdy po ponad wieku z fragmentów bajki odnalezionych w archiwum Marka Twaina na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, powstała ta opowieść. Philip Stead, wspomagając się ogólnym zarysem akcji, wpisał się w twainowski styl – pełen ironii i łobuzerskiego humoru, przewrotny i niepokorny – by po latach dokończyć dzieło mistrza. Historię współtworzą pełne wdzięku, żartobliwe i wzruszające do łez grafiki Erin Stead. 

Oryginalna, nietuzinkowa opowieść, którą czyta się z ogromnym zainteresowaniem, nie wiedząc, co może  kryć się na następnych stronicach. Podobnie jak wcześniejsza propozycja również i ta powinna spodobać się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Książka wzbogacona jest o świetne ilustracje, które wzbogacają ją i tworzą niesamowity klimat. Zdecydowanie polecam, i to nie tylko fanom Marka Twaina- aczkolwiek dla mnie był to pierwszy i najważniejszy powód, aby po nią sięgnąć ;-)

Dane techniczne:
Uprowadzenie Księcia Margaryny
Philip Stead, Mark Twain
Kategoria: Dla dzieci i młodzieży
ISBN: 978-83-8123-077-3
Tytuł oryginału: The Purloining of Prince Oleomargarine
Data wydania: 09.11.2017
Format: 203mm x 279mm
Liczba stron: 160


* * * 

Splątane korzenie

Życie siedemnastoletniej Hannah Eaton z pozoru przypomina bajkę o szczęśliwej dziewczynie z pięknej posiadłości nad oceanem, jakich wiele w snobistycznym i bogatym Palm Beach. Para psychologów – mama Willow i ojczym Miguel – z powagą traktują rodzicielskie obowiązki, starając się uchronić dorastającą córkę przed zmartwieniami i niepotrzebnymi pokusami. Mimo to Hannah czuje się niezrozumiana i samotna. Boleśnie przeżywa rozstanie z ojcem, wziętym prawnikiem, który po rozwodzie założył nową rodzinę. Fakt, że jej matka w późnym wieku zdecydowała się na drugie dziecko, nie poprawia nastroju Hannah. Willow obsesyjnie troszczy się o chorowitego synka, zaniedbując córkę. W dziewczynie narasta mroczny bunt…

Namówiona przez chłopaka i wspomagana przez wuja, Hannah wyrusza z nimi do Nowego Orleanu, aby spełnić marzenia o karierze muzycznej. Jednak przewrotny los zwodzi ich z wyznaczonej trasy, a na bocznej drodze czyhają mroczne siły, z którymi przyjdzie się im zmierzyć. Hannah, jeśli chce przetrwać, musi całkowicie zmienić swe podejście do świata…

Jest to trzeci tom historii o rodzinie De Beers. Podobnie jak we wcześniejszych tomach również i tutaj pojawia się tajemnica, spora doza niepokoju i niepewności, występuje również śmierć, i to nawet niejedna... Pozycja obowiązkowa dla fanów twórczości tej autorki!

Dane techniczne:
Splątane korzenie
Virginia C.Andrews
Kategoria: Literatura światowa
ISBN: 978-83-8123-064-3
Tytuł oryginału: Twisted Roots
Data wydania: 07.11.2017
Format: 125mm x 187mm
Liczba stron: 416* * * 
Belgariada

Wszystko zaczyna się od kradzieży Klejnotu, który od tak dawna chronił Zachód przed złym bogiem. Dopóki Klejnot przebywał w Rivie, jak stwierdzało proroctwo, tutejszy lud będzie bezpieczny od niszczącej mocy. Garion, prosty chłopak z farmy, dobrze zna legendę o Klejnocie, ale co do magii pozostaje dość sceptyczny. Aż zrządzeniem losu przekonuje się, że nie tylko legenda Klejnotu jest prawdziwa, ale że on sam musi wyruszyć z misją niebezpieczną i niezwykłą, by go odzyskać. Garion bowiem jest dzieckiem przeznaczenia, sam los prowadzi go coraz dalej od domu, nieuchronnie pchając ku dalekiemu celowi, ku przerażającej konfrontacji z najczarniejszą magią - a od wyniku starcia zależeć będzie przyszłość świata.

Niesamowity świat magii i cudownej przygody, wykreowany starannie, niezwykle plastycznie i drobiazgowo. Piękne, klasyczne fantasy, które od początku wciąga w swój świat i nie straszy ilością stron do pokonania ;-) Lekkość prozy, rewelacyjne dialogi, różnorodne postaci. Cudowna i obowiązkowa gratka dla każdego miłośnika literatury fantastycznej!

Dane techniczne:
Belgariada
David Eddings
Kategoria: Fantastyka
ISBN: 978-83-8123-067-4
Tytuł oryginału: Belgariad
Data wydania: 07.11.2017
Format: 150mm x 231mm
Liczba stron: 129625 komentarzy:

 1. Z tego zestawienia ostatnia pozycja może trafić w mój gust, a "Aksamitny królik" być może spodoba się mojemu bratankowi. Dzięki za ciekawe polecenia!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi także od razu spodobał się Aksamitny Królik. Treść ale i klimatyczne ilustracje!

  OdpowiedzUsuń
 3. Akurat tej książki nigdy nie czytałam.
  Sądzę, że byśmy się polubiły. "Splątane korzenie" - ciekawa nazwa.
  Może kiedyś przeczytam.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią przeczytałabym wszystko poza Belgariadą - bo to nie moje klimaty. Ale polecę siostrze, ona z kolei takie lektury bardzo lubi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Aksamitnego Królika" mam i czytałam . Piękne wydanie . Może się skuszę na "Belgariada"

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe propozycje, nie słyszałam o nich, ale zapiszę je na liście książek do przeczytania:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Aż chciałoby się usiąść pod kocykiem przy świecach i z herbatką poczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Aksamitny krolik to ksiażka, która moglyby olubic moje dzieci, (Zaneta szot)

  OdpowiedzUsuń
 9. To idealna pora roku na dłuższe zanurzenie się w lekturze, może ta lista pomoże komuś dokonać wyboru, co teraz poczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dużo ciekawych propozycji faktycznie dla młodszych i starszych czytelników :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie słyszałam o żadnej, choć widzę że zapowiadają się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem zakochana w Aksamitnym króliku.

  OdpowiedzUsuń
 13. Aż dziwne, że o żadnej z nich nie słyszałam! Ale zapowiadają się naprawdę bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Aksamitny królik to zdecydowanie coś dla nas :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam książki z tego wydawnictwa.

  OdpowiedzUsuń
 16. Wszystkie książki przepiękne. Każda obdarowana osoba takimi prezentami będzie zachwycona

  OdpowiedzUsuń
 17. Kurczaczku, jeszcze nawet drugiej części nie przeczytałam ,a juz trzecia wyszła!

  OdpowiedzUsuń
 18. Chyba Belgariada byłaby najbardziej moją książka z tych zaproponowanych przez wydawnictwo.

  OdpowiedzUsuń
 19. Tym razem nic mnie nie urzekło niestety :)

  OdpowiedzUsuń
 20. "Splątane korzenie" to coś dla mnie. Muszę się rozejrzeć za nią. Dziękuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Aksamitny Królik wydaje się całkiem sympatyczny

  OdpowiedzUsuń
 22. Chyba Aksamitny Królik musi się znaleźć w naszej biblioteczce, choć nie powiem...Margaryna też mnie zaintrygowała :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ostatnia pozycja bardzo mnie zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Chętnie bym oddała komuś na godzinkę dzieci i zatopiła się w lekturze :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Wzruszyłam się samym opisem "Aksamitnego królika", jestem sentymentalna :)
  Bardzo lubię książki Virginii Andrews, a "Splątanych korzeni" jeszcze nie czytałam - chętnie to nadrobię!

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!