24.10.2017

"Dwudziestolecie od kuchni. Kulinarna historia przedwojennej Polski"

"Te Polki sprzed wieku to były prawdziwe supermenki. Łączyły pracę zawodową, zrozumienie najnowocześniejszych trenów, wynalazków i pomysłów na oszczędne prowadzenie domu. Dzięki niezwykłej zaradności zapewniały zdrowe i smaczne jedzenie nawet w miesiącach, gdy ich portmonetka świeciła pustkami"
Mężczyźni pomogli im odzyskać dla Polski niepodległość.
Ale to one zapewniły Rzeczpospolitej przetrwanie.

Kraj wyniszczony wojną, jakiej świat jeszcze nie widział. Miliony rodzin żyjące w skrajnej biedzie. Galopujące ceny, fałszerze żywności i oszuści żerujący na ludzkiej krzywdzie. Poznaj odarte z kłamstw i mitów oblicze niepodległej Polski. II Rzeczpospolita też była polem walki, a nowym frontem okazały się kuchnie, spiżarnie i miejskie targi. 

Jak wyglądało życie naszych babć? Jak sobie radziły w czasach, kiedy szalały wojny i pomiędzy tymi wojnami? W jaki sposób prowadziły gospodarstwa domowe? Jak żyło im się na wsi, a jak w mieście? Jeśli nie wypytywaliśmy naszych babć o takie rzeczy, mnóstwo ciekawych informacji  znajdziemy w książce "Dwudziestolecie od kuchni. Kulinarna historia przedwojennej Polski". Czyta się ją z dużym zainteresowaniem, bowiem tak naprawdę dotyczy ona naszego "podwórka", naszych przodków, naszej własnej historii. Bo ta historia to nie tylko żołnierze walczący na froncie, czy też mężczyźni, którzy powrócili już z tej wojny, ale i kobiety, które za wszelką cenę starały się w miarę normalnie żyć, wychowywać dzieci, prowadzić jak najlepiej gospodarstwo domowe. 

Lektura ta zawiera liczne ciekawostki dotyczące godzenia pracy zawodowej z prowadzeniem domu (a w tamtych czasach wcale nie było to takie łatwe), opis przykładowego dnia w kuchni prababki, przykłady oszustw sklepikarzy i handlarzy, codzienny żywot służącej i opisy, jak wyglądały proszone, eleganckie kolacje. I na końcu umieszczono jeszcze perełkę - niezawodne porady sprzed wojny :-)

Książka napisana jest przystępnym językiem, przyjemnym w odbiorze. Wzbogacona jest licznymi fotografiami i plakatami propagandowymi z tamtych czasów. Możemy spróbować sobie wyobrazić, jak wyglądał tamten świat i tylko mieć nadzieję, że nigdy więcej podobnego już nie będzie - żywienie się trawą i korą, co niestety często miało miejsce wśród wiejskich rodzin, niech już na zawsze pozostanie przeszłością... Jednak taką przeszłością, o której będziemy wiedzieć i którą będziemy pamiętać.

Dane techniczne:
Oprawa twarda
Liczba stron: 288
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Rok wydania: 2017


16 komentarzy:

 1. To bardzo ostatnio popularna książka.
  Super. Chciałabym móc się przekonać czy dla mnie.
  Wydaje mi się, że by mi się spodobała.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tej książki, ciekawe czy przypadłaby mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Patrząc na książkę przypominają mi się opowieści mojej prababci, które zawsze uwielbiałam.. a to już 5 lat jak jej nie ma ☹️

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje się być naprawdę ciekawa tym bardziej ze nie mialam babci którą opowiedziała by mi takie historie

  OdpowiedzUsuń
 5. Od przeszło dziesięciu lat pasjonuje mnie okres dwudziestolecia, ale nigdy nie zajrzałam do tamtejszej kuchni. Dziękuję Ci za przybliżenie nowych wątków. Pozdrowienia: -)

  OdpowiedzUsuń
 6. To książka dla mnnie! Zdecydowanie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja babcia żyła w tych czasach, ale tak naprawdę nie opowiadała mi jak sobie radziła, albo ja już tego nie pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę podesłać linka do twojego bloga mojej siostrze ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Cieszę się, że takie książki są wydawane, cudna!

  OdpowiedzUsuń
 10. Ufff...Cieszę się, że moja młodość i macierzyństwo nie przypadły na tamte czasy. Teraz kobiety niejednokrotnie narzekają - a mają naprawdę wiele sprzętów i udogodnień, które dawniej były nieosiągalne.

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetnie mi się czyta tą książkę. Od zawsze wiedziałam, że siła jest kobietą, ale te historie, tylko to potwierdzają.

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam tego typu książki. Bardzo spodobała mi się ta pozycja, może kupię ją sobie na zbliżające się urodziny :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawa pozycja. Dziękuję za recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo mnie zaciekawiła! Zawsze interesowało mnie, jak to było kiedyś ;)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!