16.10.2017

5 planszówek dla najmłodszych

Gry planszowe to doskonały sposób na spędzanie czasu w gronie rodziny i znajomych, nauczenie się czegoś i rozwijanie zainteresowań. Dlatego też warto zaszczepić w dzieciach pasję do planszówek już od najmłodszych lat.

gry dla małych dzieci

Obecnie na rynku zabawek można znaleźć wiele gier planszowych dla dzieci nawet od drugiego roku życia, dzięki czemu łatwo i przyjemnie można uczyć maluchy wielu ciekawych rzeczy, zapewniając im zabawę, rozwój i mnóstwo wartości edukacyjnych.

Jak wybierać wartościowe gry?

Przy wyborze planszówki przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wiek pociechy. Gry planszowe dla dzieci z danego przedziału wiekowego tworzone są w taki sposób, by ich poziom trudności, mechanika i tematyka trafiały w gusta dzieci, zapewniając rozrywkę i możliwość nauki. Wyjątkowo bystre dzieci mogą oczywiście próbować również gier dla tych nieco starszych, jednak nie powinno się kupować planszówek ze znacznie niższym oznaczeniem wiekowym – mogą być dla maluchów zbyt nudne, a przez to mogą zniechęcić pociechy do zabawy.
Warto, by podczas poszukiwań najlepszej planszówki brać również pod uwagę zainteresowania dzieci. Gry dostosowane do ulubionych bajek, zwierząt czy dziedzin wiedzy maluchów to doskonały sposób na nauczenie ich wielu nowych rzeczy w trakcie wciągającej, pełnej emocji zabawy. Dobrze dobrane tematycznie gry mogą więc nie tylko rozwijać ogólne umiejętności maluchów, ale również poszerzać ich wiedzę z danej dziedziny, co znacznie ułatwi im pierwsze kroki w szkole.

Najlepsze planszówki dla najmłodszych
By pomóc w wyborze gry planszowej dla dziecka, poniżej zaprezentowano propozycje gier dla najmłodszych, które wyłonione zostały ze względu na ich doskonałe wykonanie, ciekawą fabułę i mechanikę oraz zadowolenie klientów, którzy mieli okazje w nie grać. Na liście tej znaleźć można:
 1. Gra Grzybobranie – propozycja od firmy Granna przeznaczona dla dzieci od 3 roku życia, w którą grać można od 2 do 4 osób. Podczas tradycyjnej rozgrywki dzieci będą miały okazję cieszyć oczy pięknymi grafikami, oprawą 3D oraz dodatkowymi urozmaiceniami w postaci zadań i figurek, które znacznie podniosą atrakcyjność rozgrywki; 1. Na jagody! – gra planszowa stworzona przez firmę Trefl, która nadaje się już dla dzieci od 2 roku życia. W zabawie wziąć mogą udział grupy od 2 do 4 osób, które podczas rozgrywki będą rywalizować o to, kto zdoła zebrać najwięcej jagód i zanieść je do domu. Osoba, która zdobędzie ich najwięcej, wygrywa jagodowe ciasto, zaś pozostali gracze otrzymują nagrody pocieszenia, dzięki czemu nikt nie kończy gry z pustymi rękami! 1. Figle migle w oceanie – kolejna gra planszowa od firmy Trefl przeznaczona dla dzieci od 2 roku życia do grania w grupach od 2 do 4 osób. Podczas rozgrywki maluchy będą miały okazję poznać zwierzęta zamieszkujące ocean i szukać różnic i podobieństw pomiędzy nimi. W trakcie rozgrywki będą się również ścigać, rzucać kostką, bawić się w berka z morskimi stworzeniami oraz słuchać zabawnych wierszyków, a wszystko to pomoże im nie tylko dowiedzieć się czegoś nowego o świecie zwierząt, ale również rozwijać zmysły i umiejętności manualne; 1. Kot w Worku – propozycja od firmy Granna skierowana do dzieci od 3 roku życia dla liczby graczy od 1 do 6. Podczas rozgrywki maluchy mają za zadanie za pomocą zmysłu dotyku rozpoznać po kształcie trzymany w rękach kawałek tektury. Jeśli mu się uda, kładzie żeton na planszy z odpowiednim obrazkiem. To doskonała gra poszerzająca wiedzę o świecie i rozwijająca dziecięce zmysły i wyobraźnię; 1. Wyprawa do babci – planszowa gra od firmy Egmont, w które brać może udział od 1 do 6 graczy w wieku co najmniej 3 lat. Opatrzona przyjazną grafiką planszówka zabierze dzieci do świata, w którym będą musiały wykazać się logicznym myśleniem, pomysłowością a także odpowiedzialnością. Maluchy muszą odpowiednio spakować plecaki, by podczas rozgrywki korzystać z umieszczonych w nich przedmiotach w odpowiedni sposób, by pokonać przeszkody, które pojawią się przed nimi na planszy.


gra planszowa dla dzieci

Czy poznaliście już może którąś z tych gier?
Jakie są Wasze ulubione gry planszowe?
18 komentarzy:

 1. Świetne zestawienie gier. Mamy tylko na grzyby, ale pora dokupić coś z Twoich propozycji ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super gry, nie mamy żadnej z nich- musimy uzupełnić braki

  OdpowiedzUsuń
 3. O Grzybobraniu córka sobie ostatnio przypomniało i świetnie się przy nim bawiłyśmy!

  OdpowiedzUsuń
 4. Grzybobranie to świetna gra :)

  OdpowiedzUsuń
 5. świetne gry. Na jagody zdecydowanie jest moim faworytem (może to przez sentyment)

  OdpowiedzUsuń
 6. Same najlepsze planszówki dla dzieci tu dziś u Ciebie widzę!
  Ach, Ty masz zawsze rewelacyjne pomysły jeśli chodzi o takie polecenia zabaw.
  Nie ma nudy.
  Pozdrowionka poniedziałkowe :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mamy jagody i figle migle :) Są świetne - i generalnie teraz firmy się prześcigają w rewelacyjnych planszówkach. Są coraz bardziej, pomysłowe dopracowane i interesujące dla maluszka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Koniecznie muszę zapisać sobie tytuły, bo dla takich maluchów jak moja Zetka wcale nie ma tak dużo gier planszowych :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Koniecznie musze sie wreszcie zaopatrzyc w grzybobranie

  OdpowiedzUsuń
 10. Grzyobranie to totalna klasyka. Mimo upływu lat dzieciaki nadal to kochają!

  OdpowiedzUsuń
 11. Aż dziwne, że żadnej nie znam! Sądzę, że mojej chrzśnicy te pozycje by się spodobały :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo fajne propozycje. my mamy grzybobranie, trochę w innym wydaniu ale bardzo ją lubimy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Super zestawienie. Podoba mi się jeszcze ta gra na jagody.

  OdpowiedzUsuń
 14. Figle migle w ocenie <3 BOSKA! Muszę ją mieć.

  OdpowiedzUsuń
 15. Grzybobranie u nas ostatnio znów na tapecie

  OdpowiedzUsuń
 16. Planszówki to najlepsze gry, bez dwóch zdań, a nie tablety, smartfony czy inne elektroniczne gadżety :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetne zestawienie, a każda familijna planszówka to doskonały pomysł na spędzenie rodzinnego wieczoru. Szczególnie teraz, gdy za oknem jesień i pogoda nie zachęca do zabaw na zewnątrz. :) Graliście już w każdą z nich? :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!