25.07.2017

"Indeks szczęścia Juniper Lemon" - recenzja książki

"(...) noszę Twe serce z sobą (noszę je w moim sercu)"

"Indeks szczęścia Juniper Lemon" - recenzja książki


O tym, że czas po stracie kogoś bliskiego nie jest łatwym okresem, mogła się już niestety przekonać kilkunastoletnia Juniper. Jej siostra, piękna, mądra, powszechnie lubiana, zginęła w wypadku samochodowym. Siostrze, która przeżyła, niełatwo jest się odnaleźć w nowej rzeczywistości, w rzeczywistości pozbawionej swojej bratniej duszy. Jednak czy aby na pewno była to bratnia dusza...? Bowiem czy bratnie dusze mają przed sobą tajemnice? I to niemałe tajemnice, tylko wręcz duże sekrety dotyczące np. długotrwałego związku z chłopakiem? Jak udało się przez długo czas być z kimś w związku i całkowicie ukrywać to przed najbliższymi? I kim była ta tajemnicza osoba?

Juniper odnajduje list zmarłej siostry adresowany do ukochanego. List jest nieco lakoniczny i niejasny. ale dziewczyna stawia sobie za cel odnalezienie jego adresata. Gubi też w szkole zupełnie niespodziewanie karteczkę z cennymi informacjami, a odnalezienie jej wcale nie jest takie łatwe... Grzebanie w śmieciach przyniesie zupełnie niespodziewane efekty - zaznajomienie się ze szkolnym typem spod ciemnej gwiazdy oraz odkrycie sekretów kilku osób ze szkoły. Do czego to wszystko doprowadzi...? Czy Juniper znajdzie to, co szuka? Czy odnajdzie odpowiedzi na nurtujące ją pytania?

Jest to książka opowiadająca przede wszystkim o nastolatkach i problemach, z jakimi bardzo często borykają się w trudnym okresie dojrzewania. Strata kogoś bliskiego, zakończenie przyjaźni z najbliższą przyjaciółką, niemożność porozumienia się z rodzicami, nieszczęśliwa miłość, znęcanie się nad synem, zarówno fizyczne jak i psychiczne, przez ojca pijaka, wyśmiewanie się przez znajomych ze szkoły, ... Sytuacji trudnych jest niestety bardzo dużo i nie zawsze nastolatkowie potrafią sobie z nimi poradzić...

Bardzo dobra książka, napisana w 1. osobowej narracji, zawiera sporo trafnych spostrzeżeń i uwag, z całą pewnością spodoba się każdemu nastolatkowi (oby nie tylko z tego powodu, że znajdzie w niej sporo o sobie), ale i także rodzice powinni po nią sięgnąć, aby z nieco innej perspektywy móc spojrzeć później na swoje dzieci. Zdecydowanie polecam!


Dane techniczne:
 • Autor: Julie Israel
 • Data wydania: 2017-07-05
 • Format: 13,5x20,5 cm
 • Liczba stron: 376
 • ISBN: 978-83-7966-036-0


3 komentarze:

 1. Naprawdę rewelacja!
  Dawno nie widziałam równie fajnej książki.
  Propozycja idealna nie tylko dla nastolatków :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za polecenie, jak tylko będę miała okazję, przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio czytałam "w dziczy" i ona również traktowała o problemach ludzi, którzy za chwile mieli wejść w dorosłe życie. Choć fabuła nie była chyba aż tak rozbudowana. Czytało mi się fajnie, ale jednak... to już nie to, bo nastolatka nie jestem. Trochę zrobiło mi się szkoda ze ten czas mam już za sobą. .. :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!