7.05.2017

"Tomcio i wiosenne porządki" - propozycja gry dla dzieci

Deszcze i silne wiatry nie chcą za bardzo odpuścić i dzieciaki, chcąc nie chcąc, cały czas spędzają większą część dnia w domu. Aby ten czas jakoś im urozmaicić, warto sięgnąć po różne planszowe gry.

planszowki dla dzieci


Jedną z takich przyjemnych gier dla najmłodszych jest "Tomcio i wiosenne porządki" Wydawnictwa Egmont. Gra przeznaczona jest dla dzieci powyżej 3 roku życia, ale mój 2,5- letni synek radzi sobie z nią bez najmniejszych problemów i jestem przekonana, że każdy maluch właśnie w tym wieku spokojnie może już po nią sięgać (dodać tylko można, że np. dla 4,5 - 5 latków może już ona być zbyt prosta - córka po raz pierwszy po skończonej grze popatrzyła na mnie poważnie, pytając: "I co dalej? Nie mów, że to już wszystko!").

gry planszowe dla dzieci

Na czym polega gra? Tomcio trochę nabałaganił i pomieszał ze sobą wszystkie rzeczy - kubek z kakao, kaczuszka, pasta do zębów, spodnie, kanapka, czapka... wszystko leży obok siebie. Jednak Tomcio nie lubi takiego bałaganu, szybciutko wszystko ogarnie i każdy przedmiot znajdzie się na swoim miejscu, m.in. na kuchennym stole, w łazience, w jego pokoju i na Tomcia biurku. Chłopiec czasami musi się trochę dłużej zastanowić, czy do danego miejsca pasuje wybrany przedmiot, ale jak tylko się skoncentruje i dobrze przyjrzy danej rzeczy, szybko będzie wszystko uporządkowane. 
Jak dokładnie gramy? Pierwszy gracz rzuca kostką i umieszcza Tomcia na fragmencie planszy w kolorze wskazanym przez kostkę. Spogląda na przedmioty znajdujące się na środku i wybiera jeden, który wg niego pasować będzie do tej planszy. Jeśli mu się uda, do gry przystępuje kolejny gracz. Kiedy zawodnik umieści ostatni, trzeci przedmiot na danej planszy, dostaje w nagrodę 1 drewniany dysk. Gra kończy się, kiedy wszystkie przedmioty zostaną uporządkowane, a zwycięzcą jest osoba, która zdobędzie najwięcej dysków.
Czego uczą się najmłodsze dzieci? Przede wszystkim jest to ćwiczenie kolorów (można nieco urozmaicić i wymieniać je nie tylko po polsku, ale również po angielsku czy też niemiecku). Dzieci rozpoznają także różne kształty i starają się dopasować je w odpowiednie miejsca. Sortują również rzeczy pod względem tematycznym, tj. zastanawiają się, co pasuje do kuchni, co na biurko, a co do łazienki. No i oczywiście nabierają nawyk sprzątania i porządkowania :-)

egmont publishing

Gra jest dobrze i solidnie wykonana. Plansze i poszczególne elementy są grube i sztywne, z pewnością nie zniszczą się szybko. Figurka Tomcia i 6 małych dysków są drewniane. Wszystkimi elementami gra się dobrze i przyjemnie. Tomcio i jego porządki zapewniają maluchom sporo dobrej zabawy :-)

gra planszowa dla malych dzieci

planszówka dla dzieci

gry planszowe egmont

wydawnictwo egmont

gry wydawnictwa egmont

7 komentarzy:

 1. Nieraz grałam z dzieciaczkami z rodziny w podobne gry muszę przyznać, że za każdym razem zabawy było co niemiara. Super!
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Taka gra bardzo by się spodobała mojej siostrzenicy <3
  http://annatajemnicza21.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Super gra ;) Muszę o niej pamiętać, bo zbliża się dzień dziecka dla moich siostrzeńców będzie idealna :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam ich gry głównie za piękne kolory i ilustracje, tak samo jak w przypadku książek :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gra wydaje się bardzo fajna. Już wiem co dostanie moja bratanica ode mnie przy najbliższej okazji :) Pozdrawiam :)

  agnesssja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajna gra, mój młodszy synek pewnie byłby nią zachwycony :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!