16.05.2017

Nowości czytelnicze dla dzieci Wydawnictwa Egmont

Ciekawa seria Poczytaj ze mną, kontrowersyjne bajki dla niegrzecznych dzieci i urocza księżniczka Celestia to tylko niektóre nowości dla dzieci Wydawnictwa Egmont, jakie pojawiły się w ostatnim czasie.


Nowości jest sporo, w poście przedstawię zaledwie kilka, a najbardziej interesującą z tych pozycji jest moim zdaniem książka:

"Złota Różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci"


Już sam tytuł intryguje, a nawet nieco straszy i... robi to nie bez powodu. Celem książeczki jest ukazanie i napiętnowanie dziecięcych wykroczeń, za których popełnienie grożą poważne konsekwencje, z którymi nieposłuszne dzieci powinny się liczyć. Bowiem nieposłuszeństwo, wg autora, będącego lekarzem psychiatrą, to największy grzech i tylko posłuszeństwo gwarantuje właściwy rozwój i przygotowuje do dorosłego życia. Heinrich nie wziął jednak po uwagę tego, że jego książka, wyolbrzymiająca kary dla dzieci, zamiast powodować trwogę, będzie raczej śmieszyć. Wszystko ukazane w niej jest bowiem bardzo przerysowane i nie da się tego traktować poważnie. Bajek jest 10, każda z nich piętnuje jakieś dziecięce przewinienie (np. zabawa zapałkami, bujanie się na krześle podczas posiłku, marudzenie podczas jedzenia zupy) i ukazuje możliwą karę czy też konsekwencje czynu. Tu jednak muszę dodać, że trzeba uważać z wiekiem młodego czytelnika - o ile starsze dzieci będą zdawały sobie sprawę z tego, że krawiec nie obcina rąk dzieciom za obgryzanie paznokci, to młodsze niekoniecznie będą wiedziały, że jest to jedynie takie wyolbrzymienie, które niekoniecznie należy brać na poważnie...

"Rach- ciach! I prawej nie ma już ręki!
Rach- ciach! I lewej! Płacz! Krzyk! I jęki!"

Generalnie sporo jest opisów dosyć drastycznych  i powiem szczerze, że ciężko jest mi stwierdzić, od jakiego wieku ta książka mogłaby być odpowiednia:

"Trudno i darmo, ginie panienka;
płoną jej rączki, nóżki, sukienka, 
oczy i uszy, nosek malutki,
zostały tylko czerwone butki,
które jej mama z nianią pospołu
znalazły później w kupce popiołu."

Pozycja jest na pewno oryginalna i nietuzinkowa i z pewnością dlatego zrobiła wielką karierę w krajach niemieckojęzycznych oraz przetłumaczona została na ponad 40 innych języków obcych. Choć ja przyznaję, że nie wiem, czy chciałabym, aby moje dzieci otrzymały od kogoś w prezencie książkę o tytule "Bajki dla niegrzecznych dzieci".... ;-) 


"O srebrnej łyżce" - seria Poczytaj Ze Mną

Interesująca opowieść o srebrnej łyżce, która mieszkała z pewną rodziną i była niemalże pełnoprawnym jej członkiem. Pomagała jej w wielu sytuacjach, dawała rady, przyjaźniła się z synkiem gospodarzy. Książeczka napisana jest ładnym, przyjemnym w odbiorze językiem. Jest to przypowieść, a więc gatunek literacki stworzony po to, aby przekazać ważną ogólną prawdę, a występujący w niej bohaterowie i ich perypetie mają być ilustracją tej prawdy. W książce sporo jest nawiązań do Biblii (np. stworzenie świata, mądre rozstrzygnięcie sporu, jak to czynił król Salomon), trochę o kulturze żydowskiej (utwór powstał na zamówienie Muzeum Historii Żydów Polskich w ramach festiwalu Made in POLIN). Przypowieść czyta się wyjątkowo przyjemnie  i co najważniejsze, dzieci słuchają ją z dużym zainteresowaniem.

"Pieśń o Sowie" - seria Poczytaj ze mną

Dawno temu, w pewnej leśnej krainie, stała się rzecz straszna - Bury Miś, będący władcą i zarządcą całego lasu, wydał zarządzenie, na mocy którego wszystkie ptaki zamieszkujące ów teren pracować mają nieustannie dzień i noc, ani się ważąc zmrużyć w nocy oczy.

"A każdy ptak leniwy, który nie da rady
Pracować także nocą, pójdzie precz z posady!
Precz z gniazda! Niechaj nie je i nie pije wody!
Niech interesom Misia nie przynosi szkody,
Bo karmić darmozjadów Miś nie ma z zwyczaju."

Ptaki jednak zbuntowały się i postanowiły zawalczyć o swoje prawa. Jak ta walka się zakończyła? Książeczka jest eposem, czyli gatunkiem literackim traktującym o wielkich bohaterach i ich wspaniałych czynach. Język jest tutaj piękny, dostojny, rymowany; sporo jest skomplikowanych wyrazów, bardzo długich zdań i powiem szczerze, że biorąc to wszystko pod uwagę obawiałam się nieco, jak ta pozycja zostanie przyjęta przez moje dzieci. Kiedy zaczęłam czytać, liczyłam się z tym, że dzieciaki lada moment zaczną się kręcić, tracąc zainteresowanie. Jednak czytałam, czytałam, czytałam, a one w ciszy i skupieniu słuchały. Kiedy doszłam do końca, córka poważnie rzekła: "Mamo, zapytaj mnie teraz, o czym była ta książka", po czym zaczęła ją dosyć dokładnie streszczać. A to tylko oznacza, że nie powinniśmy bać się czytać dzieciom przeróżnych gatunków literackich, w tym podniosłych eposów :-)
"Księżniczka Celestia i lato królewskich fal" - Księżniczki Equestrii

Księżniczka Celestia rusza z pomocą swojej dawnej przyjaciółce, mieszkającej w pięknym, nadmorskim mieście. Miasto znajduje się jednak o krok od zagłady, a niestety wydaje się, że żaden ze studentów tamtejszej akademii nie jest w stanie temu zaradzić. Dlaczego tak się dzieje i czy Celestii uda się znaleźć rozwiązanie?
Książka jest przede wszystkim gratką dla fanów My Little Pony, a także dla dziewczynek kochających wszelkie księżniczki. Nie brakuje tu nieprawdopodobnych przygód, magii i wartkiej akcji. Ciekawym urozmaiceniem są zadania umieszczone na końcu książeczki. Jeśli czytelnicy wcześniej nie kartkowali książki, stanowią one świetną niespodziankę na koniec :-)
Jak podobają Wam się te książeczki?
Czy jakaś szczególnie Was zainteresowała?

10 komentarzy:

 1. Bardzo lubię takie fajne książki dla dzieciaków.
  Te mają bardzo fajne obrazki w środku. Z chęcią bym zakupiła dla maluchów w rodzinie.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę dla małego jakąś nową zakupić ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż się boję targów.....córke zawsze najbardziej przyciąga stoisko tego wydawnictwa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O srebrnej łyżce - książka znajdzie się w naszej biblioteczce. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za takimi drastycznymi opisami w książkach, dlatego "Złotej różdźki" nie kupiłabym dla swojego dziecka ani dla dziecka znajomych. Książka "O srebrnej łyżce" to bardzo fajna propozycja dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsza faktycznie jest mocno hardkorowa :)
  Co do trzeciej - zawsze śmiałem się z tych kucyków, księżniczek i jednorożców. Oznacza to jednak, że prędzej czy później takie książki mnie dopadną (zawsze tak jest ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Egmont wydaje naprawdę świetne książeczki! Chciałabym mieć tę o srebrnej łyżce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajne, może kupię dla chrześnicy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Druga zwróciła moją uwagę nie tylko szatą graficzną ale i treścią

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!