31.03.2017

"W kręgu księżniczki" - recenzja książki

"Bóg właśnie po to obdarzył kobiety przebiegłością, by mogły knuć intrygi.
To jedyny sposób, w jaki możemy przeciwstawić się złym skłonnościom mężczyzn."

jean sasson


Mają wszystko. Piękne, złote pałace, kreacje od najdroższych projektantów mody, biżuterię wartą miliony. Zakupy w Paryżu, w Nowym Jorku na Piątej Alei, transport prywatnym samolotem z pełnymi wygodami. Wylegiwanie się w łóżku do południa i kurtuazyjne wizyty towarzyskie, które wydają się być ich jedynym obowiązkiem. Życie saudyjskich księżniczek pozornie prezentuje się jak istna bajka. 

Księżniczki mają wszystko, ale niestety trzeba dodać, wszystko prócz wolności, swobody i szacunku mężczyzn. Dużo wynika z religii, w której żyją, dużo z kultury, którą się otaczają. Kobiety traktowane są przedmiotowo, czasami gorzej od zwierzęcia, bardzo często jedynie jako podmiot seksualny. Ojcowie wybierają swoim córkom mężów, w ogóle nie biorąc pod uwagę ich zdania, nie przejmując się w najmniejszym stopniu ich emocjami. Przecież to tylko kobieta...

Jedna z saudyjskich księżniczek postanowiła przedstawić światu, jak wygląda życie kobiet w jej otoczeniu. Zdecydowała się ujawnić wszelkie tajemnice, które skrupulatnie skrywane były przez wiele lat. Kobiety milczały, bojąc się, może również wstydząc swojego losu, a może milczały, uważając, że i tak nic nie zmienią. Autorka książki stwierdziła jednak "Dość!" i zadecydowała przynajmniej spróbować zawalczyć o lepsze traktowanie kobiet. Nie chciała być obojętna i potulnie godzić się z gwałtem i brutalnością. 

W swojej książce szczerze przedstawia wiele sytuacji, z którymi przyszło jej się spotkać. Jej brat, który wydaje swoją córkę za starego przyjaciela, nie patrząc zupełnie na to, że jest on mówiąc dosadnie zboczeńcem i gwałcicielem, a córka nie lubi mężczyzn i nigdy nie chciała wyjść za mąż; daleki kuzyn, który stworzył na terenie swojej posesji "raj na ziemi', sugerując się przy jego tworzeniu opisami edenu z Koranu, nie zapominając o umieszczeniu w nim ku uciesze mężczyzn młodziutkich dziewcząt, kupionych od ubogich krewnych, a które niekoniecznie chciały się tu znaleźć... Autorka nie skrywa również swojego życia, swoich słabości i różnych grzeszków. Jej dokładne opisy sprawiają, że doskonale wyobrazić sobie możemy cały ten świat, choć tak naprawdę nie chcielibyśmy poznać go bliżej. Dowiadujemy się sporo ciekawostek dotyczących islamu, o których być może wcześniej nie słyszeliśmy (ja nie znałam np. tych wszystkich szczegółów dotyczących wyglądu raju wg Koranu). A  przede wszystkim współczujemy tym kobietom, zastanawiając się, czy ich los ma szansę ulec zmianie....

Dane techniczne:
Tłumaczenie: Bożena KrzyżanowskaKrzysztof Krzyżanowski
Oprawa: miękka
Liczba stron: 336
Wydawnictwo: Znak literanova
Rok wydania: 2017


jean sasson recenzja ksiazki

12 komentarzy:

 1. Nie wiem czy teraz taka książka byłaby dla mnie dobra. Po prosto jakoś... Nie mam ochoty na taką tematykę. Ostatnio wkręciłam się w polski kryminał. Jednak książka na pewno ciekawa (choć trudna) i niewykluczone, że po nią sięgnę w przyszłości.
  Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tytuł książki zapisuję, wydaje się ciekawa, chętnie po nią sięgnę, kiedy znów będę w tych klimatach czytelniczych buszować. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja siostra uwielbia takie książki!!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Baaardzo ciekawy temat i na pewno będę chciał przeczytać. Dziękuję za recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Podoba mi się.
  Lubię takie prawdziwe historie z życia wzięte.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Ach co za okładka :) brzmi ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam taką tematykę, a po książki Jean Seasson zawsze sięgam z wielką przyjemnością i ciekawością :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z chęcią bym przeczytała tą książkę, zapowiada się naprawdę ciekawie :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawy tytuł, z chęcią bym przeczytała tą książkę

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo chętnie kiedyś przeczytam. Miałam okazję czytać "Woziłam arabskie księżniczki" i mocno mnie zainteresowało, fajnie byłoby w przyszłości sięgnąć po podobne książki :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!