25.02.2017

"Całkiem obcy człowiek" i "Alcatraz kontra Bibliotekarze - Piasek Raszida" - propozycja książek dla młodzieży

Dziś chciałabym zaprosić Was na dwie propozycje skierowane głównie dla młodych ludzi, ale myślę, że nie tylko oni będą się przy nich dobrze bawić ;-)

piasek raszida recenzja

Są to dwie nowości Wydawnictwa IUVI, które  ukazały się 15.02.2017 r. Co to dokładnie za książki i dlaczego warto się nimi zainteresować?


"Całkiem obcy człowiek"
„Która to prawdziwa ty? Ta, która zrobiła coś okropnego, czy ta, która się przeraziła tym, co zrobiła? I czy jedna może przebaczyć drugiej?”
Bridge, Tabitha i Emily znają się od zawsze, ale ten rok testuje ich przyjaźń.
Em ma chłopaka (tak jakby), który prosi ją o szczególnego rodzaju zdjęcia. Tab jest młodą feministką i potrafi przejrzeć każdego na wylot, a Bridge z jakiegoś powodu zaczęła nosić kocie uszy i wciąż stara się zrozumieć, dlaczego przeżyła wypadek, którego nie powinna przeżyć. Są najlepszymi przyjaciółkami i kierują się jedną zasadą: nigdy nie kłócić się ze sobą. Czy to pomoże im przetrwać?
Sherm usiłuje zrozumieć, dlaczego ludzie rozstają się po wielu latach małżeństwa i jak to jest przyjaźnić się z dziewczyną, a dla pewniej licealistki Walentynki okażą się najtrudniejszym dniem w życiu.

A, i jeszcze Jamie, poważny starszy brat, którego głupi zakład z kumplem kończy się… no, prawie katastrofą.
Całkiem obcy człowiek to niezwykła książka o miłości i przyjaźni, zaufaniu i zdradzie, chłopakach i dziewczynach…
O nastolatkach, z których każdy usiłuje znaleźć własny sposób, by przetrwać w wariackim świecie, nie łamiąc sobie serca, i nie zwariować.


Ech, kiedy to było, kiedy się było nastolatką? Przeżywającą pierwsze miłostki, przejmującą się wszystkim (lub udającą, że się niczym nie przejmuje), biorącą sobie dużo (za dużo) do serca i myślącą, że ten niewdzięczny okres nigdy się nie skończy? Mam wrażenie, że było to wieki temu, choć dzięki tej powieści doskonale mogłam sobie przypomnieć, jaki to mniej więcej był czas. I za tych moich czasów było chyba jednak prościej, bo nie musiałam się martwić, że ktoś moje dosyć intymne zdjęcie prześle dalej do wszystkich osób ze szkoły, bo po prostu nie było jeszcze telefonów komórkowych (lub niewielu z nas je miało), nie musiałam się też przejmować tym, że mało znajomych polubi moje zdjęcie na koncie społecznościowym, a innej koleżanki wręcz przeciwnie, bo takich kont po prostu jeszcze nie było (dopiero zaczynała raczkować Nasza Klasa - ktoś jeszcze z tego korzysta??). Młodzieńcze lata mają jednak swoje prawa i swoje "dramaty" i o tym wszystkim poczytać można z książce "Całkiem Obcy Człowiek". Wszystko przedstawione jest bardzo realnie, tak, jak to obecnie wygląda, i moim zdaniem książka przypadnie do gustu przede wszystkim młodym dziewczynom, uczennicom szkół średnich, przeżywającym aktualnie swoje wzloty i upadki. Wydaje mi się, że idealnie wczują się one w opisane sytuacje i przeżycia bohaterów, być może odnajdą również podobieństwa do swojego życia.

 • Autor: 
  Rebecca Stead
 • Data wydania: 
  2017-02-15
 • Format: 
  13,5x20,5 cm
 • Liczba stron: 
  328
 • ISBN: 
  978-83-7966-030-8

recenzja ksiazki wydawnictwo iuvi


"Alcatraz kontra Bibliotekarze - Piasek Raszida"
Bohater z talentem do… bycia wyjątkową ofiarą losu? Misja na śmierć i życie, by uratować woreczek piasku? Śmiertelne zagrożenie ze strony… Bibliotekarzy? Naprawdę?!
Alcatraz Smedry nie wydaje się przeznaczony do niczego poza katastrofami. Na trzynaste urodziny otrzymuje paczkę ze spadkiem po nieżyjących rodzicach – a w niej zwykły woreczek ze zwykłym piaskiem. Prezent zostaje jednak niemal natychmiast skradziony. To uruchamia lawinę zdarzeń,

które uświadomią Alcatrazowi, że jego rodzina jest częścią grupy walczącej przeciwko Bibliotekarzom – tajnej, niebezpiecznej i złowrogiej organizacji, która faktycznie rządzi światem. Piasek Raszida ma pozwolić Bibliotekarzom zdobyć władzę absolutną. Alcatraz musi ich powstrzymać… uzbrojony wyłącznie w okulary i wyjątkowy talent do bycia wyjątkową ofiarą losu…

„Piasek Raszida” to I tom serii „Alcatraz kontra Bibliotekarze”.

O ile pierwszą książkę polecam przede wszystkim młodym kobietkom, tę pozycję proponuję głównie młodzieńcom spragnionym niewiarygodnych przygód lub też dziewczynom, które jeszcze nie przejmują się całym światem :-) Książka jest rewelacyjnie, dowcipnie napisana, autor niejednokrotnie "romansuje" z czytelnikiem bezpośrednio zwracając się do niego i wszystko to sprawia, że całość czyta się z ogromną przyjemnością. Muszę przyznać, że uśmiech nie schodził mi z twarzy podczas lektury, mimo pojawiających się czasami momentów mrożących krew w żyłach. Książkę połknęłam w jeden wieczór i myślę, że Wam zajmie to niewiele więcej czasu. Zdecydowanie polecam! :-)


 • Autor: 
  Brandon Sanderson
 • Data wydania: 
  2017-02-15
 • Format: 
  13,5x20,5 cm
 • Liczba stron: 
  312
 • ISBN: 
  978-83-7966-029-2

recenzja ksiazki wydawnictwo iuvi

wydawnictwo iu.vi recenzja


10 komentarzy:

 1. Czytałam już kilka recenzji o książce Piasek Raszida” to I tom serii „Alcatraz kontra Bibliotekarze”. Zapowiada się bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie spodziewałam się takiego tytułu po Sandersonie :D.

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. To dosyć nowe pozycje, wiec z pewnością dlatego ;-)

   Usuń
 4. Great post!
  I like your blog so much!
  Following you from now :)
  I will be very happy if you follow me back :)

  valerianest.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. nie dla mnie jakoś:P jakoś w sumie nie przepadam za literaturą młodzieżową..:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dopiero kończę Całkiem obcy człowiek ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja tam zawsze czuję się młoda, więc mogą być to propozycje i dla mnie :) Od zawsze uwielbiałam literatutę młodzieżową i nie wiem czy kiedykolwiek z niech wyrosnę.
  Pozdrawiam cieplutko :) Miłego, słonecznego dnia :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!