13.01.2017

"U stóp bogini" - recenzja książki

"Było to moje dokonanie, bez niczyjej pomocy. Nikt nie mógł mi go odebrać.
Tego właśnie pragnę dla Was. To właśnie znaczy być lampą pomyślności..."

recenzja ksiazki u stop boginiChciała się uczyć, studiować, poszerzać swoją wiedzę. Jednak w małej indyjskiej wiosce możliwości takie są mocno ograniczone, tak jak i budżet jej rodziny zarówno na edukację, czy też inne codzienne sprawy. Ale los czasami uśmiecha się również do biednych ludzi i Sabitri dane jest rozpocząć studia w dużym mieście, w Kalkucie. Czy uda jej się zakończyć edukację, czy też coś stanie temu na przeszkodzie? Jak ostatecznie zakończy się jej przygoda w tym mieście? A może trwać będzie ona nieprzerwanie, przez całe życie, ale w nieco innej postaci, niż to sobie wyobrażała?

Zakochała się. Być może w nieodpowiednim mężczyźnie, być może wcale nie była to wielka miłość, ale chciała wierzyć, że tak jest. Tak mocno wierzyła, że opuściła swój kraj, Indie, w tajemnicy przed rodziną, wyjeżdżając za ukochanym do Ameryki. Czy życie Beli wyglądało jak amerykański sen? Czy doczekała się własnego, wymarzonego domku na przedmieściach? Czy wielka miłość do ukochanego przetrwała, czy też codzienność, nawet amerykańska, okazała się dla nich  bezlitosna?

Nie była nigdy w Indiach, nie ma najlepszego kontaktu ze swoją rodziną, rzuciła studia i właśnie zdradził ją chłopak. Wydaje się, że żyje z dnia na dzień, za bardzo nie przejmując się niczym. Czy uda jej się odnaleźć swoje miejsce na świecie? Czy nawiąże lepsze relacje z rodziną? Czy stanie się coś, co popchnie Tarę do dokonania zmian w swoim życiu?

Sabitri, Bela i Tara, Trzy kobiety, które łączą więzy krwi, ale niekoniecznie więzy emocjonalne, a przynajmniej tak może się wydawać. Jednak być może są one właśnie tak bardzo do siebie podobne, że nie mogą się porozumieć? Ta sama odwaga, bunt, hart ducha. Czy uda im się w końcu odnaleźć wspólną nić porozumienia, czy będzie już na to za późno?

Piękna powieść napisana ładnym, przyjemnym w odbiorze językiem literackim. Czyta się ją z wielkim zainteresowaniem, bowiem akcja wciąga już od pierwszych stron, ale jest to czytanie powolne i można rzecz, staranne; takie, aby nie stracić żadnego zdania i żadnej cennej informacji. Znaleźć w niej można także kilka subtelnie przedstawionych ciekawostek dotyczących kultury indyjskiej i codzienności w Indiach, co tylko dodaje smaczku powieści. Ciekawa narracja, dobrze zarysowane postaci bohaterek - dobre godziny przy książce zagwarantowane!

Dane techniczne:
Autor
Chitra Banerjee Divakaruni
Rok wydania
2017
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
Tłumaczenie
Urszula Gardner
Tytuł oryginału
Before we visit the Goddess


* * * 
Jeśli jeszcze nie lubicie, to polecam zalajkować Wielopokoleniowo na facebook'u - będziecie ze wszystkim na bieżąco :-) Zachęcam również do obserwacji Wielopokoleniowo na Instagramie  - dodaję tam na prawdę rozmaite fotki ;-)

17 komentarzy:

 1. Ciekawa książka, jak znajdę czas przeczytam:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesująca recenzja! Może w wolnej chwili sięgnę po tę książkę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Klimat w 100% dla mojej drugiej połówki. Czym prędzej ją tu zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna książka. Akurat mam wolny sobotni wieczór - przydałaby mi się :) Mogłaby trafić w moje ręce. Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 5. indie kojarzą mi się od razu z bolywood czy jak tam to się pisze.. Nie dla mnie z pewnością:) ale żoniepokażę, to może ją zainteresuje:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niby nie lubie klimatu Indii ale ksiazka zapowiada się ciekawie Może warto się w nia zaopatrzyć Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że w najbliższym czasie po nią nie sięgnę. Póki co muszę odpocząć od książek o miłości.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam takie książki dosłownie i na pewno ja przeczytam kochana :)

  https://gabrysiowetestowaniee.blogspot.com/2017/01/potega-demakijazu-czyli-nowosc-rekawica.html

  OdpowiedzUsuń
 9. popytam o nią w bibliotece ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię czytać takie książki :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo lubię czytać takie książki :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak ja się cieszę, że powieść spełnia w pełni czytelnicze oczekiwania, czeka już na mnie na półce. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo lubię takie książki, bo oprócz tego, że są dla kobiet, to niosą przesłanie.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!