29.12.2016

"Światło i mrok" - recenzja książki

"Kobieta musi umieć przejrzeć mężczyznę na wylot jednym spojrzeniem."


Japonia, swiatlo i mrokTsuda. Młody mężczyzna wiodące spokojne życie u boku swojej żony w japońskim mieście. Każdy jego dzień to sumiennie wykonywana praca, którą jednak na jakiś czas będzie musiał przerwać z powodów zdrowotnych. Z dnia na dzień udaje się na zabieg do kliniki, po którym spędzić tam musi bez ruchu kilka dni. Nie jest to jednak dla niego nudny czas, bowiem myśli jego nieustannie kręcą się wokół przeróżnych tematów, związanych przede wszystkim z żoną, z którą nie do końca jest szczery; z ojcem, który nie wyśle mu pieniędzy, jak co miesiąc do tej pory to czynił; z żoną swojego pracodawcy, z którą łączą go skomplikowane relacje; z siostrą, która całkowicie różni się od niego. Czy pobyt w klinice zmieni coś w jego życiu? Jeśli tak, jakie będą to zmiany? A może życie jego w dalszym ciągu pozostanie takie samo, jak przed operacją? Czyli spokojne i szczęśliwe, ale tak na prawdę, tylko pozornie tak wyglądające?

Onobu. Młodziutka kobieta, od pół roku będąca przykładną żoną Tsudy. Zawsze stara się być wzorową panią domu, dobrze wyglądającą i odpowiednio zachowującą się. Jak się okazuje, jednak i ona ma przed mężem swoje tajemnice i drobne sekrety, aczkolwiek jej głównym marzeniem jest szczerze kochać i być kochaną. Ale czy odkrywanie pomału sekretów męża przynieść może jedynie miłość? I czy tak na prawdę uda jej się odkryć wszystkie jego tajemnice? A może lepiej dla niej i dla ich związku byłoby pozostawienie pewnych spraw takich, jakie były do tej pory, bez szczegółowego zagłębiania się w nie?

Jest to obyczajowa powieść z dobrze zarysowanymi elementami psychologicznymi. Smaku dodaje fakt, iż napisana została przez japońskiego autora i toczy się w japońskich realiach, a zatem całość utrzymana jest w zupełnie innym i można nawet rzec, nieco orientalnym dla nas klimacie. Ciekawie przedstawione postaci, dużo dialogów, celnie opisane przeżycia wewnętrzne bohaterów sprawiają, że książka powinna przypaść do gustu czytelnikom ceniącym obyczajowe i psychologiczne pozycje. 


Dane techniczne:
Autor: 

Natsume Soseki

Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2016
Oprawa: miękka
Liczba stron: 452
Format: 
14.8x21.0 cm
13 komentarzy:

 1. Bardzo lubię powieści, które mają w sobie ciekawe elementy psychologii :) Z chęcią skusiłabym się na tę książkę. Okładka ciekawa bardzo. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi interesująco, z pewnością sięgnę po tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszy raz ją widzę :-) Może przeczytam :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. nie dla mnie zdecydowanie.. :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam... może za jakiś czas sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. fajne przejrzeć jednym spojrzeniem na wylot, ale żeby sie jeszcze nie pomylić;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi interesująco i jest w moim guście więc z pewnością sięgnę po te pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie miałam okazji czytać tej książki

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak tak czytam opis to bardzo znajoma mi się wydaje ta historia. Dobrze znam małżeństwo, które spotkało coś podobnego i po powrocie do zdrowia udało im się odbudować relacje. Jestem ciekawa jakie tajemnice skrywają bohaterowie książki i jak to się skończy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zabieram się za nią, ale okładka mnie odrzuca, ale przeczytam...

  OdpowiedzUsuń
 11. Interesująco się zapowiada, jak będę miała okazję, to pewnie się na nią skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!