5.11.2016

"Pax" - recenzja książki

"Zwyczajną prawdę bywa najtrudniej dostrzec, kiedy dotyczy ciebie samego.
Jeżeli nie chcesz poznać prawdy, zrobisz wszystko, żeby ją ukryć."Czy wierzycie w mocną więź między dwiema osobami, więź stabilną, trwałą, nierozerwalną mimo pojawiających się przeszkód i przeciwności? A czy wierzycie w taką więź między człowiekiem a zwierzęciem, np. lisem? Czy możliwa jest jedność dusz i wyczuwanie emocji, radości i smutku, tej drugiej strony nawet wtedy, kiedy dzielą je setki kilometrów? Czy to wszystko jest możliwe?

Pax to młody lisek, który całe dotychczasowe życie spędził u boku swojego chłopca, będącym zarówno jego opiekunem, jak i najlepszym przyjacielem. Jednak sielskie życie z Peterem nie trwa wiecznie i kończy się zupełnie niespodziewanie. Zbliża się wojna, ojciec chłopca idzie walczyć, Petera wywozi do dziadka, a liska do lasu, zostawiając go samemu sobie. Czy zwierzę poradzi sobie w dzikim lesie? Czy będzie potrafiło zdobyć jedzenie, zdobyć nowych przyjaciół, po prostu zacząć nowe życie? Czy może tęsknota okaże się zbyt silna i nie do przezwyciężenia dla młodego liska? 

A co z chłopcem? Czy tak po prostu pogodzi się ze stratą swojego przyjaciela czy być może będzie chciał go odzyskać, uciekając od dziadka i planując samotne pokonanie setek kilometrów? Czy wystarczy mu siły fizycznej i psychicznej, aby pokonać tak odległą drogę? Czy Peter podda się w pewnym momencie czy może do końca będzie walczył o odnalezienie swojego liska?

Książka "Pax" wzrusza i to nie tylko młodych czytelników. Dedykowana jest osobom od 11. roku życia, ale moim zdaniem czytelnicy mający znacznie więcej lat będą nią równie wzruszeni i zafascynowani (a może nawet i bardziej). Pięknie napisana, przejmująco i plastycznie, a jednocześnie na tyle prosto i bezpośrednio, by trafiać dokładnie w samo serce czytelnika. W jednym rozdziale czytamy o chłopcu, jego przeżyciach i odczuciach, w kolejnym natomiast śledzimy losy liska. Bałam się, że rozdziały opisujące Paxa będą nieco nudne i monotonne, ale autorka tak pięknie przedstawiła jego perypetie w lesie, a także wyraźnie zarysowała jego emocje, że nie tylko z wielką przyjemnością czytałam te rozdziały, ale i mocno się przy nich wzruszałam.

Powieść jest piękna, co tu dużo mówić i jeśli zastanawiacie się nad prezentem książkowym dla swojego dziecka, nad książką, która z pewnością stanie się jedną z jego ulubionych pozycji, a wreszcie nad pozycją, która i Was wzruszy, "Pax" będzie idealny :-)

Dane techniczne:
 • Autor: 
  Sara Pennypacker, 
 • Data wydania: 
  2016-10-26
 • Format: 
  13,5x20,5 cm
 • Liczba stron: 
  296
 • ISBN: 
  978-83-7966-028-5


16 komentarzy:

 1. Lubię książki dla młodzieży i dzieci, myślę, że spodobałaby mi się. Chętnie przeczytam ją synkowi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna książeczka. Na pewno spodobałaby się wielu osobom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z przyjemnością sięgnę po tę pozycję :]

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie dość, że pokochałam książkę za niesamowitą okładkę, to w dodatku treść również mnie fascynuje! Chcę mieć tę książkę na swojej półce!
  >FOXYDIET<

  OdpowiedzUsuń
 5. Z chęcią poznałabym tą historię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejna recenzja jaka bardzo zachęca mnie do przeczytania tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie ją kiedyś dam córce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja wierzę w taką więź, dlatego chętnie obdaruję mojego bratanka tą książką, kiedy tylko troszkę podrośnie

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeszcze jej nie przeczytałam, ale czuję,że polecą łzy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo chciałabym ja przeczytać. mam nadzieję, że mi się uda:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam w planach kupić tę książkę :) Same dobre rzeczy o niej słyszę!

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!