5.11.2016

"Pax" - recenzja książki

"Zwyczajną prawdę bywa najtrudniej dostrzec, kiedy dotyczy ciebie samego.
Jeżeli nie chcesz poznać prawdy, zrobisz wszystko, żeby ją ukryć."Czy wierzycie w mocną więź między dwiema osobami, więź stabilną, trwałą, nierozerwalną mimo pojawiających się przeszkód i przeciwności? A czy wierzycie w taką więź między człowiekiem a zwierzęciem, np. lisem? Czy możliwa jest jedność dusz i wyczuwanie emocji, radości i smutku, tej drugiej strony nawet wtedy, kiedy dzielą je setki kilometrów? Czy to wszystko jest możliwe?

Pax to młody lisek, który całe dotychczasowe życie spędził u boku swojego chłopca, będącym zarówno jego opiekunem, jak i najlepszym przyjacielem. Jednak sielskie życie z Peterem nie trwa wiecznie i kończy się zupełnie niespodziewanie. Zbliża się wojna, ojciec chłopca idzie walczyć, Petera wywozi do dziadka, a liska do lasu, zostawiając go samemu sobie. Czy zwierzę poradzi sobie w dzikim lesie? Czy będzie potrafiło zdobyć jedzenie, zdobyć nowych przyjaciół, po prostu zacząć nowe życie? Czy może tęsknota okaże się zbyt silna i nie do przezwyciężenia dla młodego liska? 

A co z chłopcem? Czy tak po prostu pogodzi się ze stratą swojego przyjaciela czy być może będzie chciał go odzyskać, uciekając od dziadka i planując samotne pokonanie setek kilometrów? Czy wystarczy mu siły fizycznej i psychicznej, aby pokonać tak odległą drogę? Czy Peter podda się w pewnym momencie czy może do końca będzie walczył o odnalezienie swojego liska?

Książka "Pax" wzrusza i to nie tylko młodych czytelników. Dedykowana jest osobom od 11. roku życia, ale moim zdaniem czytelnicy mający znacznie więcej lat będą nią równie wzruszeni i zafascynowani (a może nawet i bardziej). Pięknie napisana, przejmująco i plastycznie, a jednocześnie na tyle prosto i bezpośrednio, by trafiać dokładnie w samo serce czytelnika. W jednym rozdziale czytamy o chłopcu, jego przeżyciach i odczuciach, w kolejnym natomiast śledzimy losy liska. Bałam się, że rozdziały opisujące Paxa będą nieco nudne i monotonne, ale autorka tak pięknie przedstawiła jego perypetie w lesie, a także wyraźnie zarysowała jego emocje, że nie tylko z wielką przyjemnością czytałam te rozdziały, ale i mocno się przy nich wzruszałam.

Powieść jest piękna, co tu dużo mówić i jeśli zastanawiacie się nad prezentem książkowym dla swojego dziecka, nad książką, która z pewnością stanie się jedną z jego ulubionych pozycji, a wreszcie nad pozycją, która i Was wzruszy, "Pax" będzie idealny :-)

Dane techniczne:
 • Autor: 
  Sara Pennypacker, 
 • Data wydania: 
  2016-10-26
 • Format: 
  13,5x20,5 cm
 • Liczba stron: 
  296
 • ISBN: 
  978-83-7966-028-5


16 komentarzy:

 1. Lubię książki dla młodzieży i dzieci, myślę, że spodobałaby mi się. Chętnie przeczytam ją synkowi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna książeczka. Na pewno spodobałaby się wielu osobom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z przyjemnością sięgnę po tę pozycję :]

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie dość, że pokochałam książkę za niesamowitą okładkę, to w dodatku treść również mnie fascynuje! Chcę mieć tę książkę na swojej półce!
  >FOXYDIET<

  OdpowiedzUsuń
 5. Z chęcią poznałabym tą historię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejna recenzja jaka bardzo zachęca mnie do przeczytania tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie ją kiedyś dam córce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja wierzę w taką więź, dlatego chętnie obdaruję mojego bratanka tą książką, kiedy tylko troszkę podrośnie

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeszcze jej nie przeczytałam, ale czuję,że polecą łzy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeszcze jej nie przeczytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo chciałabym ja przeczytać. mam nadzieję, że mi się uda:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam w planach kupić tę książkę :) Same dobre rzeczy o niej słyszę!

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!