15.11.2016

"Oblubienice wojny" - recenzja książki

"Mury miasta, płomienie, okrzyki i wystrzały znikały za nimi.
Wkrótce została tylko ciemność, czarna woda, czerwone niebo, 
dźwięk wioseł uderzających w wodę i zimno."
Młoda dziewczyna, Amerykanka, mająca poślubić znanego w okolicy, bogatego człowieka, zakochana jednak w młodzieńcu, w których żyłach płynie czarna krew; związek jest ukrywany, trzymany w ścisłej tajemnicy i dziewczyna zrobi wszystko, aby uniknąć ślubu z dużo starszym, słynącym również z brutalności mężczyzną - weźmie nawet pod uwagę uwiedzenie i szybki ślub z niedawno poznanym Anglikiem, aby tylko wyjechać do Europy, by tam ponownie spotykać się ze swoim ukochanym, który również ma opuścić Amerykę. 

Poukładana Angielka, chłodna, opanowana i rozsądna, mieszkająca ze swoją matką na brytyjskiej prowincji; zupełnie niespodziewanie, ku wielkiej radości, oświadcza jej się oficer marynarki, przyjaciel z dzieciństwa. Szczęście dziewczyny nie trwa jednak długo - narzeczony z wyprawy do Ameryki przywozi ze sobą młodą, amerykańską żonę.

Żydówka mieszkająca z rodziną w Austrii, zmuszona uciekać ciemną nocą z kraju w towarzystwie przyjaciela, który jeszcze przed tą ucieczką błyskawicznie zostaje jej poślubiony; dziewczyna ucieka, zostawiając rodziców i rodzeństwo, których, być może, już nigdy nie będzie jej dane zobaczyć.

Panienka z dobrego domu, prowadząca imprezowe życie w Londynie i młoda mieszkanka tego miasta, mieszkająca w licznej, biednej rodzinie - los pokieruje ich życiem i skieruje do tej samej, sennej wioski gdzieś w południowo- wschodniej Anglii. Dziewczęta spotkają tam pozostałe kobiety. Każda inna, z inną przeszłością, pochodząca z innego środowiska, z innymi oczekiwaniami od życia - różnią się praktycznie wszystkim. Łącznie je jednak kilka rzeczy - pragną spokoju, miłości i zwykłego, codziennego szczęścia. Ale czy te proste marzenia będą miały szansę się spełnić, kiedy świat decyduje się walczyć przeciwko sobie? Jak zmieni się ich życie podczas wybuchu II wojny światowej?

Autorka wciąga swoją opowieścią. Przedstawiając dzieje pięciu bohaterek, rysuje obraz Europy w trakcie trwania wojny. Codzienność opisana jest dokładnie i starannie, czasami wręcz drobiazgowo. Czytelnik dobrze odczuć może cały klimat niepewności, strachu, pewnego rodzaju zawieszenia, jaki miał miejsce w tym czasie. Powieść nie jest jednak napisana ckliwym i mocno sentymentalnym językiem. Wyraźnie da się odczuć, że nie to było głównym celem pisarki, a raczej faktyczne przedstawienie tamtej codzienności. Jak ta codzienność zmieniła się w takim razie u naszych bohaterek, kiedy wybuchła wojna? Czy każdej z nich udało się ją przetrwać? A jeśli tak, to za jaką cenę...? Zapraszam do lektury! :-)

Dane techniczne:
 • Tytuł oryginału: War Brides
 • Tłumaczenie: Olga Kwiecień
 • ISBN Książki drukowanej: 978-83-283-2239-4, 9788328322394
 • Data wydania książki drukowanej: 2016-06-02
 • Format: 140x208


12 komentarzy:

 1. Dla mnie takie ksiązki są zbyt trudne

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm.... ciekawe czy ta książka by mi się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czymże jest wojna, niepokój wobec miłości? Czyż to nie miłość ma zwyciężyć wszystko? A z kolei jak się ma wyobrażenie o prawdziwej, silnej miłości, gdy ma się poślubić człowieka, co do którego tych uczuć się nie czuje... Trudne tematy. Zresztą wojna to zło i okrucieństwo, które nawet najprostszą sprawę jest w stanie wywrócić do góry nogami, pokomplikować. Jeśli czytelnik w tym przypadku faktycznie wciąga się w świat, jaki panował podczas wojny, w ne nastroje to to naprawdę dobra książka.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja babcia byłaby nią zachwycona, może sprezentuje tą książkę jej pod choinkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nie przepadam za takimi książkami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Temat wojny jest dla mnie ciężki, ale może kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tematyka ciężka, ale i od takiej od czasu do czasu nie można uciekać. Ja już chyba wiem komu sprezentuję tę książkę. Akurat znam miłośnika takich wojennych klimatów ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Idealna ksiązka dla mojej siostry :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dobra książka. Co prawda temat wojy i tak został pokazany zbyt lekko, ale uczucia, bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię takie książki.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. nigdy nie przepadałam za taką tematyką :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z pewnością to bardzo dobra książka! Lubię takie pozycje, które przedstawiają kobiety w czasie wojny z całkowicie innej strony!

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!