20.11.2016

"Noah ucieka" - recenzja książki

"Życie potrafi być bardzo samotne, jeśli porzucisz wszystkich, których kochasz."


Zostawia wszystko, ubiera swój płaszczyk, wygodne buty i wychodzi. Wychodzi z domu, aby opuścić go na zawsze, a przynajmniej taki ma plan. Robi to w tajemnicy przed rodzicami, którzy zresztą również ukrywają przed nim wiele spraw. A on przecież nie jest już małym dzieckiem, ma 8 lat. Nie chcą mu wszystkiego mówić, to teraz nie będą musieli mu zupełnie nic mówić, bo go po prostu nie będzie.

Mija pierwszą wieś, nieco dziwną, z której szybko ucieka, dochodzi do drugiej miejscowości, spotykając po drodze niezwykle rozmownego jamnika i wiecznie głodnego osła. W miejscowości tej intryguje go pewien sklep zabawkowy, którego właścicielem jest sympatyczny, starszy pan. Noah spędza z nim cały dzień, słuchając starca snującego opowieść o swoim niezwykłym życiu.

O czym dokładnie jest opowieść starca? Czy chłopiec, słuchając jej, zrozumie pewne sprawy? Czy zmieni swoje zdanie i powróci do domu? Czy może zechce pozostać ze staruszkiem i razem z nim prowadzić cudowny sklep z drewnianymi zabawkami?

Książka napisana jest bardzo ładnym, literackim językiem. Dokładnie wczuć się możemy w emocje chłopca i staruszka. Powieść wciąga od pierwszej strony i mimo, że dedykowana jest dzieciom w wieku 9-11 lat, ja czytałam ją z dużą przyjemnością do samego końca. I jestem również przekonana, że przyjemność czytania dla dzieci będzie jeszcze większa. Ciekawa akcja, wartkie dialogi, mądra i wzruszająca treść - tego nie brakuje w tej powieści. Gorąco zachęcam, bo na prawdę warto po nią sięgnąć ;-)


Dane techniczne:
Autor: John Boyne
Data wydania: 2016 
EAN: 9788380730731
Format: 128x198 
Oprawa: Miękka 
Liczba stron: 216 
Ilustrator: Oliver Jeffers
Wiek czytelnika: 9-11 lat 13 komentarzy:

 1. Zainteresowałaś mnie, ostatnio lubię książki dla dzieci bardziej niż dla dorosłych. Chętnie się rozejrzę za tą książką 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie książki, od których nie można się oderwać :)
  Mogłabyś poklikać w linki w poście TUTAJ ? Dzięki :*

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję, że ta książka i mnie by wciągnęła.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że chętnie bym sięgnęła po taką książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznaję, że mimo iż jest dla dzieci, to sama chętnie bym ją przeczytała. Naprawdę mne zaciekawiłaś nią :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Opis zabrzmiał ciekawie, mogłabym z córką przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi na prawdę sympatycznie, mam nadzieje, że ze swoim dzieckiem będę mogła czytać takie wspaniałe książki. Z tym, że najpierw muszę się doczekać dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ładny, literacki język - to na pewno wielki plus książki. Niestety, ta cecha nie zdarza się za często.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja tam od czasu do czasu lubię książki dedykowane dzieciom. Nie natykam się tam przynajmniej na przemoc i tyle podłości tego świata. Wielki plus, że książka wciąga już niemal od pierwszych stron. Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo podoba mi się ten cytat na górze ;) jesli w książce jest wiecej takich mądrych myśli to naprawdę warto po nią sięgnąć

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie znalzałam do końca odpowiedzi, dlaczego chłopiec uciekł, tak więc będę ją chyba musiała zamówić. Akurat jak znalazł dla mojej córy ;)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!