28.10.2016

"Podróż na Operiona" - recenzja książki

"Sława niczym łaska pańska na pstrym koniu jeździ. Jednemu sypnie tyle chwały, że trudno mu unieść. Drugiemu zaś nie podaruje niczego, pomimo wysiłków i żmudnej pracy, pozostawiając jedynie miażdżące uczucie pustki."Jak to jest z geniuszami, z ludźmi, którzy słyszą w swojej głowie przeróżne dźwięki, układające się pomalutku, stopniowo w wyraźną melodię, tworząc ostatecznie dzieło doskonałe w formie opery czy też innego tworu muzycznego? Czy od najmłodszych lat wyróżniają się oni czymś szczególnym, wybijają się swoim ponadprzeciętnym talentem, będąc od razu podziwianym i wspieranym na swojej drodze? Czy będąc już znaną personą zawsze zachowują się porządnie, żyją bez żadnych skandali, stanowiąc jedynie piękny wzór do naśladowania?

A może są oni takimi samymi ludźmi jak każdy inny człowiek, przeżywając w różny sposób swoje wzloty i upadki, kochając i nienawidząc, czasami kierując się pychą i egoizmem? Jakie jest "ludzkie oblicze" operowych geniuszy?

Ania, kilkunastoletnia dziewczyna, wyrusza w niesamowitą podróż z Eustachym, mieszkańcem planety zwanej Operionem. Podróż jest niezwykła, bowiem odwiedzą oni wielu nietuzinkowych muzyków w różnych momentach ich życia. Będą z nimi rozmawiać, tańczyć, śpiewać i płakać. Pierwsza wizyta odbędzie się w roku 1590, ostatnia w 1835. Wizyt będzie 29, a zajmie im to... 27 minut i 21 sekund. Każde spotkanie będzie dla Ani pełne emocji i z całą pewnością niezapomniane. W końcu nie każdemu jest dane słuchać intymnych zwierzeń znanej operowej divy siostrze zakonnej, wzruszać się w rozmowie z twórcą słynnej Stabat Mater, wiedząc o jego rychłej śmierci na gruźlicę, dowiadywać się o domniemanych powodach śmierci Mozarta czy też poznawać różnice między eunuchem a kastratą... (nie wspominając już o słuchaniu o makabrycznych zwyczajach obcinania głowy, aby zajrzeć w mózg geniusza, czy różni się on w jakiś sposób od mózgu "zwykłego" człowieka...).

Nie sądziłam, że książka ta tak mnie zainteresuje i wciągnie. Nie jestem wielką fanką opery i muzyki klasycznej. Tj. znam, mniej więcej orientuję się w temacie, czasami słychać w moim domu dźwięki przeróżnych dzieł klasycznych, ale szczerze mówiąc, regularną i stałą bywalczynią opery nie jestem, nie mówiąc już o znajomości życiorysu różnych jej twórców. Tu jednak ciekawostki z ich życia są tak ciekawie przedstawione, iż czyta się je z ogromnym zaciekawieniem, czasami nawet nie wierząc w to, czego się dowiadujemy.

Wszystko przedstawione jest w sposób ciekawy i bardzo przystępny. Ania, podróżując ze swoim przewodnikiem, prowadzi z nim żywe, dowcipne dialogi, samo opisywanie różnych scenek również jest bardzo wciągające i interesujące. I cieszę się, że autorka postanowiła wydać drugą część tej powieści, bo z całą pewnością po nią sięgnę ;-)


Dane techniczne:

Autor: 

Aneta Skarżyński

Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2016
Oprawa: miękka
Liczba stron: 333
Format: 
14.0x20.0 cm
Numer ISBN: 978-83-7900-634-2

12 komentarzy:

 1. Jak ty to robisz, że czytasz tyle książek? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O muszę przeczytać . Zaciekawiła mnie :) Choć ostatnio brak u mnie czasu na cokolwiek

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pierwszy rzut oka tematyka nie do końca trafia w moje preferencje, ale recenzja na tyle interesująca i przekonywująca, że chyba skuszę się na lekturę tej pozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jesień i zima to świetny czas na czytanie książek, więc trzeba się zaopatrzyć w kilka dobrych pozycji. To jest bardzo pod mój gust.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam gdzieś już o tej książce i zaciekawiła mnie bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wrzucam na listę, zaciekawiła mnie, choć z muzyką klasyczną mam jak Ty ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka bardzo oryginalna, chociaż muszę przyznać, że czytałam już lepsze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książki jeszcze nie czytałam, ale czytałam wyspową serię tej autorki, i przyznam, że byłam nią oczarowana. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To raczej nie do końca moje "klimaty", ale Twoja recenzja bardzo ciekawa i zachęcająca do lektury :) Może się skuszę w wolnym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie znam autorki, ale myślę, że mogę sięgnąć po tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!