7.10.2016

"Pamiętnik lesbijki" - Eryk Edwardsson

"Ludzie... żałosny gatunek. Wszyscy mówią "kocham Cię" i każdy ma na myśli coś innego.
I nawet nie zauważają, że się nie rozumieją. Kocham cię, kocham cię, a ty?"Młoda dziewczyna, studentka, nie potrafiąca do końca odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości. Mówiąca o sobie: "Jestem ekscentryczną egocentryczką i sama sobie szkodzę, tworząc wokół siebie świat utkany z marzeń, w który otulam się, żeby znaleźć odrobinę spokoju... i rozkoszy." Uważająca, że otaczający ją mężczyźni myślą tylko o jednym, brak im głębi, szczerości i uczciwości. Próbuje się z nimi spotykać, przebywać z nimi, ale coraz bardziej utwierdza się w przekonaniu, że są to "semiidioci" i "banda nieczułych troglodytów". Coraz wyraźniej dochodzi do niej, że jedyną osobą, która interesuje ją i coraz bardziej pociąga jest jej przyjaciółka z dzieciństwa.

Od razu muszę napisać, że zupełnie inaczej wyobrażałam sobie tę książkę. Sądziłam, że będzie to typowy pamiętnik dziewczyny, piszącej o swoich przygodach, głównie seksualnych, z innymi dziewczynami. Ta powieść jest jednak zupełnie inna. O żadnych większych przeżyciach damsko- damskich nie ma tu mowy, a do bohaterki dopiero stopniowo w trakcie całej historii dochodzi, że być może nie do końca jest ona heteroseksualna. Jest tu za to typowe wyjście na dyskotekę, nietypowa impreza z subkulturą gotycką (a może z wyznawcami wampiryzmu...?), typowe tete-a-tete z mężczyzną i nietypowe, krwawe jej zakończenie...

Można rzec, że bohaterka przeżywa typowy Lenebsschmerz, męczący ją niesamowicie ból egzystencjalny - i te pojęcia wcale nie są tu przesadzone, bowiem ona sama wypowiada się bardzo inteligentnie (nawet za bardzo), używając wiele trudnych słów i pokrętnych zwrotów.
"Dlaczego nie potrafię się przebić na zewnątrz, do wspólnej dla wszystkich rzeczywistości? To wprawdzie jedynie intersubiektywny konstrukt ludzkich świadomości, ale jakże to wiele w porównaniu z moją przeintelektualizowaną alienacją."
Trochę mnie to słownictwo drażniło, ale być może autor chciał przez nie pokazać, że nasza bohaterka była wyjątkowo inteligentną osobą, nieco różniącą się od swoich rówieśników.

Książkę czyta się szybko, sporo w niej szokujących fragmentów, sama jej końcówka wydaje się być oczywista, raczej nie mogłaby być inna... Mocna pozycja dla osób, które lubią, albo którym nie przeszkadzają, mocne teksty i niekoniecznie szczęśliwe zakończenie... 


Dane techniczne:
Autor: Eryk Edwardsson
Tytuł: „Pamiętnik lesbijki”
Gatunek: dramat psychologiczny
Ilość stron: 240
Oprawa: miękka
Wymiary: 125 x 195 x 13,2 mm
ISBN: 978-83-942098-0-3
Rok wydania: 2015 r.
Wydawca: Wieża Czarnoksiężnika


22 komentarze:

 1. Nie wiem czy chciałabym ją przeczytać, chyba nie moja tematyka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. czytałem nie raz dla mnie ksiazka niesamowita

  OdpowiedzUsuń
 3. Oo, nie znam tej książki, ale zaciekawia mnie Twoja recenzja. Książka wydaje się być z rodzaju tych, które lubię, więc wpisze ja na swoją listę "Do przeczytania" :D
  Dzięki za świetną recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałam to przeczytać, ale w efekcie książka do mnie nie dotarła ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie mam określonej tematyki, lubię wszystko czytać ;) Tą też z chęcią bym przeczytała, choc słownictwo też pewnie by mnie drażniło ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój mąż stwierdził, że słownictwo dyskwalifikuje ją i nawet do niej nie zerknie ;-)

   Usuń
 6. Sam tytuł zachęca i każdy z nas chyba myślał o tym co Ty, widząc tytuł. Szkoda, że zawartość jest inna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się w sumie cieszę, że nie było w niej dużo "akcji" ;-)

   Usuń
 7. Nie słyszałam wcześniej o tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiem czy bym sie odwazyla po nią siegnąc :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Raczej nie moja tematyka :D ale może być ciekawie tak w sumie :D
  Jesli dorwę w bibliotece to przeczytam na pewno :D tak coś czuję :D

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!