23.04.2016

"Słodko- gorzki smak emigracji" - recenzja książki

"(...) musimy szukać takiego miejsca na Ziemi, które pozwoli nam szerzyć światło i dobro. Bez wątpienia, gdy wsłuchamy się w swoje serce, będziemy wiedzieli, gdzie ono jest."


Czy możliwe jest mycie naczyń innymi metodami niż czystą wodą? I nie chodzi mi tu o oczyszczanie naczyń w jakichś szczególnie ciężkich warunkach, tylko w Europie, w Polsce. Jak może skończyć się tydzień spędzony w absolutnej ciszy w okresie sylwestrowym na milczących rekolekcjach - i jak zakończyć się może przyjaźń z mądrym księdzem sędziwego wieku, zapoczątkowana na ów rekolekcjach? Czy szukanie bratniej duszy w chłopaku tej samej narodowości podczas przebywania na obczyźnie zawsze dobrze się kończy? Dlaczego radosna, uzdolniona, lubiana przez wszystkich wokoło młoda dziewczyna, bez najmniejszych problemów przechodząca przez studia w obcym kraju, przeżywa poważne załamanie nerwowe, skutkujące poważnymi i smutnymi konsekwencjami na całe dalsze jej życie?

Główna bohaterka i zarazem autorka książki to młoda Rosjanka mająca polskie korzenie, która przybywa z dalekiej Rosji do Polski, aby rozpocząć tu studia. Boryka się z różnymi problemami, przygląda się perypetiom swoich znajomych emigrantów, opisując dokładnie niektóre wydarzenia, wreszcie - sama prowadzi żywot emigrantki, która ogromną część swojego czasu spędza na załatwianiu urzędowych spraw (a te ciągnąć się potrafią nawet latami). Opisy różnych zdarzeń przeplatane są z naukowymi wyjaśnieniami różnych zagadnień związanych z emigracją, dzięki którym na proces ten popatrzeć można z zupełnie innej strony. Dowiadujemy się, jakie są etapy przebywania w obcym kraju, jak zmieniać się może zachowanie emigranta i jego nastawienie do nowego kraju, czego możemy się spodziewać po życiu w innym państwie. Uzmysłowiamy sobie, że emigrant borykać się może nie tylko z problemami językowymi, ale także z samotnością, tęsknotą, trudnością w aklimatyzacji, różnicą kulturową, nawet lękiem i strachem. A pocieszającym zupełnie nie jest fakt, że po powrocie w rodzime strony, czy to na stałe, czy w odwiedziny po dłuższej nieobecności, nigdy nie zastaniemy dokładnie tego, co opuszczaliśmy, bo wszędzie życie toczy się dalej i płynie swoim nurtem do przodu...

Książka napisana jest ładnym, starannym językiem. Mimo różnych przedstawionych w niej sytuacji i perypetii nie ma w niej najmniejszego chaosu. Wszystko ładnie się ze sobą przeplata, tworząc jednolitą, zgraną całość. Psychologiczne opisy nie są dominujące, nie są także nudne i nużące w czytaniu - świetnie uzupełniają podjęty temat emigracji i czyta się je z dużym zainteresowaniem.

Pozycja jest bardzo ciekawa i podjęty w niej temat jest wyjątkowo aktualny - chyba w każdej rodzinie czy też  wśród najbliższych znajomych są osoby, które przebywają na obczyźnie lub noszą się z tym zamiarem. Dzięki tej książce łatwiej zrozumiemy różne aspekty związane z życiem emigranta - bo smak takiego życia to prawdziwy słodko- gorzki smak...

 Dane techniczne książki:
Autor Tatiana Jewsiejewa
Liczba stron 322
Wymiary 148 x 210 mm
Wydawnictwo Białe Pióro
ISBN 978-83-64426-28-5

44 komentarze:

 1. myślę że wiele czytelniczek znajdzie coś dla siebie w tej pozycji

  OdpowiedzUsuń
 2. coraz bardzie pozycja na czasie..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, bo ja nie znam rodziny, w której nikt by nie wyjechał za granicę.

   Usuń
  2. otóż to.. za chlebem jadą.

   Usuń
  3. ... lub szukając lepszej codzienności, bo często ciekawi nas to, co "za płotem" i łudzimy się, że tak jest znacznie lepiej...

   Usuń
 3. Podoba mi się myślę że warto po nią sięgnąć

  OdpowiedzUsuń
 4. Może znajdę chwilkę na tę książkę w moich planach czytelniczych :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajna recenzja, książka wydaje się być ciekawa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest bardzo ciekawa, ładnie i w interesujący sposób napisana.

   Usuń
 6. Z dużą przyjemnością sięgnę po tę pozycję :-) Sądząc po recenzji, wydaje się być na prawdę interesująca ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Cię zachęciłam ;-) Jest interesująca :-)

   Usuń
 7. Warto przeczytać, żeby zrozumieć co czują ludzie tęskniący za swoim krajem, a dodatkowo usiłujacy jakoś funkcjonować w obcym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dokładnie. I też poznać można wszystkie etapy przebywania za granicą.

   Usuń
 8. Tematyka jak najbardziej aktualna. Zdecydowanie się z Tobą zgadzam, że obecnie bardzo ciężko jest znaleźć rodziny, w których tematyka emigracji jest pojęciem obcym lub też nie dotykającymi danej rodziny bezpośrednio. Takie wyjazdy posiadają zarówno wiele zalet jak i wad. Niestety. Chętnie sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam, bo w interesujący sposób przedstawione są różne zdarzenia, które przytrafiają się ludziom na obczyźnie.

   Usuń
 9. Wędruje na moją wirtualną półkę o nazwie "do przeczytania" :)
  Świetnie opisujesz książki - zdolniacha z Ciebie o wszystkim potrafisz pięknie pisać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawa recenzja. Chętnie bym przeczytała:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Brzmi zachęcająco! Pozdrawiam bratnie dusze.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawa propozycja na wieczorny relaks :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ... i nie tylko na wieczór, tylko każdą wolną chwilę ;)

   Usuń
 13. Nie do końca czuję tę tematykę aczkolwiek zawsze warto poszerzyć swoją wiedzę i horyzonty, więc może w wolnym czasie sięgnę :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej książce nie ma suchej wiedzy psychologicznej - jest tutaj bardzo ciekawa narracja jak w "normalnej" beletrystyce :)

   Usuń
 14. Nakreslilas bardzo interesująca recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję ;-) Książka faktycznie jest interesująca ;-)

   Usuń
 15. Bardzo zaciekawiła mnie recenzja tej książki, myślę, że mogłabym w niej odnaleźć coś dla siebie. Wpisuję tytuł na listę książek do przeczytania w najbliższej przyszłości ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Później koniecznie daj znać, jak Tobie się spodobała ;-)

   Usuń
 16. Publikacja, która już od jakiegoś czasu jest na mojej liście do przeczytania. Z zainteresowaniem się z nią zapoznam, tym bardziej, że tematyka jest ostatnio w kręgu moich zainteresowań. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niecierpliwie będę czekała zatem na Twoją recenzję! :-)

   Usuń
 17. Coś dla mnie. Przy najbliższej wizycie w księgarni rozejrzę się za ta pozycją :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Super recenzja, to może byc coś dla mnie na wieczorny relaks

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie do polubienia fanpage https://www.facebook.com/WielopokoleniowoTrzy/
oraz do obserwacji na Instagramie (https://www.instagram.com/wielopokoleniowo/)!